SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Przeglądarki mobilne: na świecie Safari dominuje nad Androidem, w Polsce jest odwrotnie

Globalnie internauci trzy razy częściej korzystają w telefonach i tabletach z przeglądarki Safari niż z Android Browser. Tymczasem w Polsce proporcje są odwrotne: Android Browser generuje ponad trzy razy więcej ruchu od Safari.

Według firmy NetApplications w ub.r 61 proc. ruchu na mobilnych stronach internetowych wykonano w przeglądarkach Safari, a tylko 20 proc. w Android Browsers. Za to w Polsce - jak pokazują dane gemiusTraffic z grudnia - to przeglądarki Android miały 57,3 proc. udziałów w rynku, a Safari - tylko 16,7 proc.

- Taki obraz wynikać może z faktu, że NetApplications to firma działająca w Stanach Zjednoczonych, w przestrzeni, która jest rynkiem macierzystym dla Apple, a co się z tym wiąże także dla produktów mobilnych opartych o system iOS z przeglądarką Safari - komentuje Krzysztof Rosiński, ekspert Gemiusa w zakresie urządzeń mobilnych.

8,8 proc. ruchu w polskich serwisach mobilnych należało w grudniu do Opery Mini, a 5,8 proc. do Internet Explorera. - Warto zauważyć, że na naszym rynku inne przeglądarki mobilne niż pięć podstawowych mają znacznie wyższe udziały niż globalnie - mówi Krzysztof Rosiński. - Dużą popularnością w Polsce cieszy się zbierająca bardzo dobre recenzje przeglądarka Dolphin. Wciąż silna jest także pozycja Nokia Browser, co ma swoje uzasadnienie w stosunkowo dużej liczbie urządzeń Nokii na rynku. Jednak biorąc pod uwagę oficjalną już informację o porzuceniu przez fiński koncern prac nad systemem Symbian przetasowanie w układzie sił zdaje się być nieuniknione - dodaje Rosiński.

W Polsce aż 96 proc. ruchu internetowego pochodzącego z urządzeń pracujących pod kontrolą systemu iOS jest wykonywane w przeglądarkach Safari. - To, że żadne z alternatywnych rozwiązań nie nawiązało do tej chwili walki z Safari, wynika poniekąd z faktu, że dla zdecydowanej większości użytkowników ta przeglądarka, preinstalowana w telefonach i tabletach Apple, w zupełności wystarcza do wygodnego korzystania z sieci - wyjaśnia Krzysztof Rosiński.

- W najbliższym czasie spore zmiany może przynieść niedawna premiera ósmej wersji systemu Windows Phone. Plany aktywnego wejścia  na rynek z tworzonymi przez siebie systemami operacyjnymi mają także Mozilla i Canonical. Czy rynek pomieści taką liczbę graczy? Odpowiedź na to pytanie przyniosą najbliższe miesiące, jednak z perspektywy obecnej chwili wydaje się, że czeka nas, przynajmniej jeszcze przez jakiś czas hegemonia Google i jego systemu operacyjnego Android, który instalowany jest w większości nowo produkowanych telefonów - prognozuje Rosiński. - Dzięki pojawiającym się co kilka miesięcy nowym urządzeniom czy platformom mobilnym jesteśmy świadkami systematycznych przetasowań wśród przeglądarek - podsumowuje.

Dołącz do dyskusji: Przeglądarki mobilne: na świecie Safari dominuje nad Androidem, w Polsce jest odwrotnie

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tomek
dobrze by było podać jeszcze dane ile jest aktywnych urządzeń z systemem iOS i Android, w Polsce jest na pewno wielokrotnie więcej urządzeń z androidem niż iPhonów/iPadów.
0 0
odpowiedź