SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rekordowa liczba podmiotów zgłosiła uwagi do wdrożenia Europejskiego Aktu o Wolności Mediów

W ramach konsultacji publicznych do założeń reformy medialnej EMFA wpłynęło 107 stanowisk, to rekordowa liczba – podało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najwięcej uwag zgłoszono do regulacji mediów samorządowych. 

MKiDN podsumowuje etap konsultacji  konsultacji publicznych do koncepcji wdrożenia Europejskiego Aktu o Wolności Mediów (EMFA) do polskiego porządku prawnego. 

Konsultacjom poddano założenia reformy medialnej, zakładające jedną z najszerszych reform prawa medialnego od 1992 roku. Do MKiDN wpłynęło 107 stanowisk zawierających uwagi do opracowanego przez resort dokumentu.

Zobacz: Organizacja prywatnych nadawców popiera założenia reformy medialnej

Zakaz prowadzenia mediów przez samorządy się utrzyma?

Jak zaznaczono w raporcie, największa liczba przesłanych stanowisk odnosiła się do proponowanego wprowadzenia zakazu prowadzenia działalności 
medialnej przez jednostki samorządu terytorialnego.

"Niemal 60 otrzymanych w toku konsultacji stanowisk wsparło ministerialną propozycję w tym zakresie. Poparcie dla wprowadzenia jednoznacznego zakazu prowadzenia działalności medialnej przez jednostki samorządu terytorialnego, często zawierające przykłady nieprawidłowości w tej działalności, zgłosili nie tylko wydawcy niezależnej prasy lokalnej i ich organizacje, ale także organizacje pozarządowe i osoby fizyczne biorące udział w konsultacjach. Sprzeciw wobec tych rozwiązań wyraziły jednostki samorządu terytorialnego, organizacje je zrzeszające, media wydawane przez samorządy oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Liczne stanowiska przedstawicieli niezależnych mediów lokalnych, a także organizacji pozarządowych pozwalają jednak stwierdzić, że propozycja MKiDN w tym zakresie była całkowicie uzasadniona i wymaga jedynie pewnych korekt, a nie zmiany jakościowej" - poinformowano w raporcie.

Zobacz: Nowy plan na media: bez abonamentu, większa KRRiT

EMFA opiera się na przepisach dyrektywy z 2018 r. o audiowizualnych usługach medialnych (AVMSD). Wprowadza europejską radę ds. usług medialnych, która zastąpi grupę regulatorów (ERGA), ustanowioną na mocy dyrektywy AVMSD.

Rada będzie składać się z krajowych organów ds. mediów i będzie doradzać i wspierać Komisję Europejską oraz promować spójne stosowanie kluczowych przepisów nowego rozporządzenia EMFA i dyrektywy AVMSD we wszystkich państwach członkowskich.

Dołącz do dyskusji: Rekordowa liczba podmiotów zgłosiła uwagi do wdrożenia Europejskiego Aktu o Wolności Mediów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl