SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Są nowe pozwolenia dla multipleksów testowych

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował nowy wykaz pozwoleń na nadawanie w DAB+. W ciągu ostatniego miesiąca przedłużyło o rok zgody na działalność multipleksów eksperymentalnych DABCOM, PSN Infrastruktura i Radia Express FM. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że niebawem do wykazu powinny trafić podobne pozwolenia dla firmy BCAST.

Od 3 lipca br. do 3 lipca 2025 roku może nadawać multipleks DABCOM w Andrychowie. Z wykazu radiopolska.pl wynika, że za jego pośrednictwem są dostępne: Radio Andrychów, Radio Bielsko, Radio 92,9, Muzyczne Radio, Radio Jasna Góra, Radio Nuta, Mega Radio i Disco Radio. Do tego samego dnia obowiązuje pozwolenie DABCOM na emisje w Gliwicach (Radio Piekary, Radio Express FM, Radio Imperium, Radio Bielsko, Radio Jasna Góra, Radio Profeto, Muzyczne Radio, Mega Radio, Disco Radio, Radio Nuta, Radio Maryja), Krakowie (Radio Kraków Kultura, Radio Super FM Szczecin, Radio Jasna Góra, Muzyczne Radio, Mega Radio, Disco Radio, Radio Nuta) i Prehybie (Trendy Radio, RDN Małopolska, RDN Nowy Sącz, Radio Imperium, Radio 92,9, Radio Jasna Góra, Radio Kraków Kultura, Radio Nuta, Disco Radio, Mega Radio, Muzyczne Radio, Radio Super FM Szczecin).

Pozwolenie DABCOM na emisję w Szczecinie jest ważne od 28 czerwca br. do 28 czerwca 2025 roku (Radio Super FM Szczecin, Radio 92,9, Radio Jasna Góra, Radio Nuta, Mega Radio, Disco Radio, Muzyczne Radio). Nowe pozwolenie firmy PSN Infrastruktura na emisję w Łodzi będzie ważne od 1 sierpnia br. do 1 sierpnia 2025 roku (Radio Parada, Muzyczne Radio, Radio Bezpieczna Podróż, Mega Radio, Disco Radio, Radio Nuta, Radio Profeto, Radio Jasna Góra). W przypadku Opola zgoda obowiązuje od 29 czerwca br. do 29 czerwca 2025 roku (Radio Doxa, Radio Imperium, Radio Profeto, Radio Jasna Góra, Muzyczne Radio, Radio Bezpieczna Podróż).  Pozwolenie dla Radia Express FM w Bielsku-Białej jest ważne od 16 lipca br. do 16 lipca 2025 roku (Radio Express FM, Radio Piekary, Radio Imperium, Radio Bielsko, Radio Maryja, Radio Profeto, Radio Jasna Góra, Radio Nuta, Disco Radio, Mega Radio, Muzyczne Radio).

Co z multipleksami BCAST?

W nowym wykazie nie umieszczono multipleksów eksperymentalnych BCAST. W piątek po południu MUX testowy tej firmy był czasowo niedostępny. Wznowił jednak nadawanie i zawiera stacje: Muzyczne Radio z Jeleniej Góry, POPradio, Radio Niepokalanów, Radio 7 z Mławy, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Jasna Góra z Częstochowy, Radio Parada z Łodzi i Konin FM.  Podobnie wygląda oferta MUX-ów tej firmy we Wrocławiu (Radio RAM, Radio Maryja, Radio Niepokalanów, Radio Jasna Góra, Radio Eska Rock, Bezpieczne Radio, Radio 7 i Muzyczne Radio), Gdańsku (Radio Norda FM, Radio Maryja, Radio Niepokalanów, Radio Eska Rock, Radio 7, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Jasna Góra, Muzyczne Radio) i Katowicach (Radio Eska Rock, Muzyczne Radio, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Jasna Góra, Radio Niepokalanów i Radio Maryja).

W przypadku Katowic firma należąca do Cyfrowego Polsatu ma zgodę na nadawanie od 12 marca br. do 12 marca 2025 roku. Pozwolenia dotyczące nadawania w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu wygasły 2 lipca br., a nowe nie pojawiły się jeszcze w wykazie.  Przedstawiciel UKE sugeruje, że to kwestia czasu. - Pozwolenia radiowe są aktualizowane z reguły nie rzadziej niż raz w miesiącu. Jeżeli zaś chodzi o politykę testowania, włączania i wyłączania, to sugeruję kontakt z wnioskodawcą. Dla przypomnienia - co do zasady, pozwolenia testowe na DAB+ są przez Prezesa UKE wydawane wszystkim chętnym – mówi Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE. W piątek BCAST, ani właściciel tej firmy, czyli Cyfrowy Polsat, nie odpowiedziały na nasze pytania. 

MUX-y testowe DAB+ zostają, a DVB-T2 mają zniknąć

Niedawno informowaliśmy, że UKE chce, żeby MUX-y testowe w DVB-T2 zakończyły działalność. Są bowiem wykorzystywane przez nadawców do poszerzenia zasięgu, bez uzyskania koncesji naziemnej. - Technologia DVB-T2 komercyjnie działa na polskim rynku już od wielu miesięcy. Pozwolenia testowe, co do zasady, służą celom przetestowania nowych rozwiązań technicznych, wśród których można wymienić m.in. 5G Broadcast, a nie stałym emisjom komercyjnym. Testy z założenia są maksymalnie na jeden rok bez możliwości przedłużenia. DVB-T2 zostało już wszechstronnie przetestowane. Liczymy, że operatorzy multipleksów będą chcieli testować nowe, jeszcze niewdrożone komercyjnie na masową skalę technologie - tłumaczył wówczas Tomaszewski.

Pozwolenie firmy BCAST na nadawanie multipleksu eksperymentalnego obejmuje: Gdańsk, Warszawę i Wrocław. W dwóch pierwszych miastach w skład MUX-u wchodzą: Polsat, Nowa TV, TV Okazje, Stars.TV, EWTN Polska, TV Republika i dołączone niedawno: TVMN oraz wPolsce.pl. W stolicy Dolnego Śląska  można na tym multipleksie znaleźć stacje: Polsat, Nowa TV, TV Okazje, EWTN Polska, TV Republika, w Polsce.pl i TV Regionalna.pl z Lubina. Zgoda na nadawanie wygaśnie 28 września. Pozwolenie TVS na działalność multipleksu w Katowicach obowiązuje do 1 sierpnia. MUX obejmuje kanały: TVS, Radio Silesia, Polsat, TV Okazje i TV Republika.

Multipleksy eksperymentalne DAB+ zostają

W teorii multipleksy eksperymentalne powinny działać maksymalnie rok, ale ich operatorzy składają kolejne wnioski. - Pozwolenia testowe są wydawane maksymalnie na rok, co do zasady bez możliwości przedłużenia. Po testach podmiot testujący składa Prezesowi UKE sprawozdanie z wynikami testów. Jeżeli podmiot chce testować dalej (nowy sprzęt, nowe scenarisze itp.), to składa nowy wniosek. Co do zasady, Prezes UKE wydaje pozwolenia testowe dla multipleksów DAB+, bo nie jest to technologia będąca w Polsce w powszechnym użytku. Nadawcy i operatorzy muszą poznać jej specyfikę przed masowym wdrożeniem, w związku z czym testy są jak najbardziej uzasadnione - wyjaśniał niedawno przedstawiciel UKE.

Dlaczego multipleksy testowe DVB-T2 nie mogą działać dalej, a DAB+ tak? - DAB+ jest w Polsce technologią raczkującą i ciągle mało popularną, a co za tym idzie nie ma wielu podmiotów mających szerokie doświadczenia w tym zakresie. Jest to sytuacja zupełnie inna niż w przypadku DVB-T2, która to technologia jest już wszechstronnie przetestowana na poziomie całego kraju. Prezes UKE planuje wydawać pozwolenia na testowe nadawanie DAB+, jeżeli takie wnioski będą wpływać – mówił Tomaszewski.

W DAB+ najłatwiej złapać stacje Polskiego Radia

Multipleksy eksperymentalne DAB+ to dla wielu nadawców regionalnych okazja na przetestowanie swojej popularności w innych regionach. Chociażby Muzyczne Radio z Jeleniej Góry nadaje w DAB+ w Warszawie, Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie, Prehybie, Bielsku-Białej, Andrychowie, Opolu i Gliwicach. Ryszard Pragłowski, prezes stacji w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zauważył, że otrzymuje ona odzew od słuchaczy z różnych części Polski, ale testowa emisja nie jest uwzględniana w badaniach słuchalności. Tym samym dla wielu nadawców generuje tylko koszty zamiast dodatkowych przychodów reklamowych. Dyrektor Radia 7 z Mławy Piotr Ploch, które opuściło MUX w Katowicach, chce zrezygnować z nadawania także w Gdańsku i Wrocławiu, zachowując tylko emisję w Warszawie.

Niedawno zakończono proces poszerzania zasięgu multipleksu  DAB+ Polskiego Radia. Nadawca publiczny szacuje, że w wyniku tej operacji zasięg ludnościowy MUX-u wynosi ok. 93 proc., natomiast zasięg powierzchniowy ok. 90 proc. W skład multipleksu wchodzą: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Kierowców, Radio Radio dla Ukrainy, Radio Poland, rozgłośnie regionalne i w niektórych województwach ich kanały tematyczne. Poza multipleksem Polskiego Radia w Polsce działają też MUX-y lokalne (Warszawa, Poznań, Katowice, Rzeszów, Tarnów, Toruń, Częstochowa).

Dwa lata temu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zawiesiła konkurs dotyczący miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Stało się tak na wniosek nadawców. Chcą, żeby Urząd Komunikacji Elektronicznej wcześniej wyłonił operatora multipleksu. Do tej pory tak się nie stało. Nadawcy komercyjni krytykują technologię DAB+. Twierdzą, że jest przestarzała, wymaga dużych inwestycji i nie gwarantuje dużego zasięgu. W 2022 roku tylko 44 tys. Polaków słuchało stacji radiowych przez DAB+.

Z danych Radio Track, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że w 2023 roku dzienna liczba słuchaczy cyfrowego radia wyniosła już 77 tys. To wciąż wynik obarczony ryzykiem błędu statystycznego, wielokrotnie mniejszy niż w przypadku odbioru FM.

Dołącz do dyskusji: Są nowe pozwolenia dla multipleksów testowych

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Paranoja
Jest to sposób na omijanie prawa i komercyjne nadawanie tanim kosztem (za normalną stałą koncesję nadawcy musieliby zapłacić dużo więcej).
Powtórka z rozrywki, co przy "pseudoeksperymentalnych" MUXach telewizyjnych.

Co oni chcą jeszcze testować? Dlaczego do licha nie rozpisuje się normalnych konkursów???!!!
21 3
odpowiedź
User
Męskie mamrotanie
A czy Enerdżi357 usłyszymy kiedyś w DAB + ?
1 2
odpowiedź
User
Oczko
Jest to sposób na omijanie prawa i komercyjne nadawanie tanim kosztem (za normalną stałą koncesję nadawcy musieliby zapłacić dużo więcej).
Powtórka z rozrywki, co przy "pseudoeksperymentalnych" MUXach telewizyjnych.

Co oni chcą jeszcze testować? Dlaczego do licha nie rozpisuje się normalnych konkursów???!!!

Sam sobie odpowiedziałeś. TANIM KOSZTEM. Przy normalnej koncesji każdy nadawca jest pod kreską. To zwyczajnie się nie opłaca.
2 2
odpowiedź