SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Najwyższy budynek w Warszawie z nadajnikiem radiowym. Jest zgoda KRRiT i UKE

Nowy obiekt nadawczy związanej z Grupą Polsat Plus firmy Bcast może poprawić odbiór radia w Warszawie. Stosowne zgody na nadawanie z Varso Tower rozgłośni Polskiego Radia i Grupy ZPR Media wydały UKE i KRRiT. Olga Zomer, rzecznik prasowy Cyfrowego Polsatu informuje Wirtualnemedia.pl, że wysokość zawieszenia anten wyniesie od 230 do 310 metrów. 

Latem Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał czasowe pozwolenia na emisję stacji Polskiego Radia z Varso Tower, najwyższego budynku w Warszawie i Unii Europejskiej. Będą obowiązywać do 29 stycznia 2025 roku. Pozwolenia dotyczą: Programu 1 (92,40 MHz), Programu 2, (104,90 MHz) i Polskiego Radia 24 (92,0 MHz). Z wykazu radiopolska.pl wynika, że dotychczas miejskie nadajniki tych stacji mieściły się na budynku dotychczasowego Hotelu Marriott (175 metrów).

Podczas środowego posiedzenia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała z kolei zmianę zapisów koncesyjnych stacji z Grupy ZPR Media. Członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski informuje Wirtualnemedia.pl, że z obiektu budynek Rondo 1 (114 metrów) przenoszą się: Radio Eska Warszawa (105,6 MHz), Radio Eska 2 Warszawa (89,8 MHz), Radio Eska Rock Warszawa (93,3 MHz), Eska Rock (102,00 MHz) i VOX FM (104,4 MHz). Dzięki wyżej ulokowanemu nadajnikowi, stacje liczą na większy zasięg. Planowane jest jednak wprowadzenie „wytłumień”, aby nie zakłócać innych emisji. Chodzi przede wszystkim o odbiór w Warszawie. Wiele stacji posiadających koncesje na nadawanie z większą mocą, korzysta z obiektu Emitela w Raszynie (332 metry). Część rozgłośni korzysta też z obiektu Emitela na Pałacu Kultury i Nauki (231 metrów).

„Drugiego takiego obiektu nie będzie w najbliższej przyszłości”

BCast nie zdradza kiedy skorzysta z pozwoleń. Nie zamierza na razie rezygnować z obiektów na dawnym Hotelu Marriott czy budynku Rondo 1.  - BCast na razie utrzymuje wszystkie obiekty w Warszawie. Varso Tower daje kolejną możliwość emisji dla klientów BCast i w zależności od ich potrzeb i oczekiwań obiekt ten będzie wykorzystywany. Varso Tower jest planowany i przygotowany pod kątem emisji FM/DAB/DVBT, jak również jest dostępny dla innych podmiotów (operatorzy komórkowi, służby państwowe). Posiada profesjonalne pomieszczenie kolokacyjne gotowe na przyjęcie klientów. W przypadku nadawców RTV relokacja na ten obiekt zależy w dużej mierze od parametrów, jakie zostaną uzgodnione z UKE i nadawcami - mówi Wirtualnemedia.pl Olga Zomer, rzecznik prasowy Cyfrowego Polsatu.

Zobacz także: Cyfrowy Polsat chce więcej zarabiać z emisji naziemnej. Dokupił udziały

Według firmy, obiekt firmy poprawi odbiór stacji klientów. - Ze względu na jego usytuowanie (centrum Warszawy) oraz wysokość zawieszenia anten (od 230 do 310 m) obiekt ten ma naszym zdaniem – po analizie wyników testów – najlepsze warunki radiodyfuzyjne. W ścisłym centrum Warszawy buduje się bardzo dużo nowych wieżowców o wysokości ok. 200 m, które mają wpływ na funkcjonowanie obecnych emisji w Warszawie. Drugiego takiego obiektu jak Varso Tower, według naszej wiedzy, nie będzie w najbliższej przyszłości, a jego parametry sprawiają, że wpływ nowo powstałych budynków nie będzie miał większego znaczenia - dodaje przedstawicielka Cyfrowego Polsatu.

Tylko do 28 września obowiązują pozwolenia UKE na działalność multipleksów eksperymentalnych Bcast DVB-T2/HEVC w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. Urząd uważa, że to standard powszechnie obowiązujący, więc nie będzie wydawał kolejnych pozwoleń na próby. Niebawem powinien natomiast ruszyć konkurs dotyczący rezerwacji pasma przewidzianego dla MUX-5 naziemnej telewizji cyfrowej. O rezerwację częstotliwości ubiegają się Emitel, MWE Teleport i Bcast. 

Dołącz do dyskusji: Najwyższy budynek w Warszawie z nadajnikiem radiowym. Jest zgoda KRRiT i UKE

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Szczy
Szyfrowy polszmat. Reklamy przerywane urywkami.
17 6
odpowiedź
User
DAT Target Practice
Akurat jestem, po co wytłumienia w charakterystyce kierunkowej warszawskiej Eski - może ona nadawać z mocą 60 kW z Raszyna, więc dla mnie dawanie tam wytłumień nie ma żadnego sensu.
15 3
odpowiedź
User
Pawel
Ok.40 km od Torunia odbieram bez zaklocen 14 stacji radiowych FM.
6 3
odpowiedź