Mniej kanałów naziemnych. Koniec multipleksu spółki Cyfrowego Polsatu
Należąca do grupy kapitałowej Cyfrrowy Polsat firma BCAST zakończyła nadawanie multipleksu eksperymentalnego naziemnej telewizji cyfrowej w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu. Tym samym odbiorcy z tych miast i okolic stracili dostęp do dodatkowych kanałów telewizyjnych. Sprawa jest związana z decyzją Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
1 sierpnia zniknął także multipleks testowy TVS w Katowicach. Zgoda na działalność MUX-u BCAST wygasła z kolei 28 września. W Gdańsku i Warszawie w skład multipleksu wchodziły: Stars.TV (HD), EWTN Polska (HD), TV Okazje (HD), Telewizja Media Narodowe (SD) i duble Polsatu (HD), Nowej TV (HD) Republiki (HD), wPolsce24 (SD). We Wrocławiu zamiast TVMN był dostępny kanał TV Regionalna.pl (SD). Tym samym odbiorcy naziemni z trzech miast i okolic stracili dostęp do Stars.TV, EWTN Polska, TV Okazje. W przypadku Gdańska i Warszawy drogą naziemną nie jest już dostępny kanał TVMN. We Wrocławiu zniknęła TV Regionalna.pl z Lubina.
Polsat można oglądać dalej w całym kraju dzięki obecności tej stacji w ogólnopolskim MUX-2 naziemnej telewizji cyfrowej. Nowa TV, Republika i wPolsce24 wchodzą z kolej w skład ósmego multipleksu. Wszystkie kanały na MUX-8 są jednak nadawane w standardowej rozdzielczości, a nie wysokiej. Poprawią jakość dopiero, kiedy Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodzi się na zmianę standardu ósmego multipleksu na DVB-T2/HEVC. Zanim dojdzie do zmiany specjalny zespół ma powołać przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
UKE nie chce dalszych testów w DVB-T2/HEVC
Niedawno informowaliśmy, że UKE chce, żeby MUX-y testowe w DVB-T2 zakończyły działalność. Są bowiem wykorzystywane przez nadawców do poszerzenia zasięgu, bez uzyskania koncesji naziemnej. - Technologia DVB-T2 komercyjnie działa na polskim rynku już od wielu miesięcy. Pozwolenia testowe, co do zasady, służą celom przetestowania nowych rozwiązań technicznych, wśród których można wymienić m.in. 5G Broadcast, a nie stałym emisjom komercyjnym. Testy z założenia są maksymalnie na jeden rok bez możliwości przedłużenia. DVB-T2 zostało już wszechstronnie przetestowane. Liczymy, że operatorzy multipleksów będą chcieli testować nowe, jeszcze niewdrożone komercyjnie na masową skalę technologie - tłumaczył wówczas Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.
Multipleksy eksperymentalne pojawiły się kilka lat temu w związku z planowaną zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. W przypadku MUX-1 (Stopklatka, TTV, TV Trwam, Antena HD, Fokus TV, Eska TV, Polo TV, Wydarzenia 24), MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Polsat News Polityka i kodowany pakiet Polsat Box) nastąpiła ona już w pierwszej połowie 2022 roku.
MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Historia, TVP Sport, TVP ABC, TVP Kultura) zmienił standard w grudniu ub.r. MUX-6 (TVP Nauka, TVP Kobieta, TVP Dokument, TVP Rozrywka, TVP Polonia, TVP World, Alfa TVP, Belsat) od początku jest nadawany w DVB-T2/HEVC. Jedynie MUX-8 (Nowa TV, Metro, WP, Zoom TV, ViDoc TV, Republika, wPolsce24) jest nadawany w starym standardzie DVB-T, bez kodeka HEVC.
Dołącz do dyskusji: Mniej kanałów naziemnych. Koniec multipleksu spółki Cyfrowego Polsatu