SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE chce uznać EmiTel za podmiot dominujący w emisji sygnału tv i radiowego, ruszają konsultacje

Urząd Komunikacji Elektronicznej zaczął konsultacje dotyczące decyzji o uznaniu firmy EmiTel za podmiot dominujący w segmentach hurtowych usług transmisji sygnału telewizyjnego i radiowego.

W uzasadnieniach projektów decyzji o uznaniu EmiTela za podmiot dominujący UKE wskazał, jak mocno pozycję firma ma w segmentach przesyłu sygnału telewizyjnego i radiowego. W przypadku telewizji spółka jest operatorem pięciu ogólnopolskich multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej (MUX1, MUX2, MUX3, MUX4 i MUX8) oraz jednego z siedmiu multipleksów regionalnych (MUXL3).

- Biorąc pod uwagę fakt, że nadal bardzo duża część potencjalnych odbiorców jest zainteresowana odbiorem wyłącznie darmowej NTC są oni zmuszeni korzystać z usług naziemnych sieci transmisyjnych, w przypadku których największym dostawcą usług transmisji jest EmiTel (EmiTel jest „operatorem technicznym" wszystkich multipleksów o zasięgu krajowym oraz większości lokalnych). W tym kontekście pozycja pozostałych operatorów telekomunikacyjnych, świadczących usługi transmisji programów telewizyjnych na analizowanym rynku, jest zdecydowanie słabsza - analizuje UKE.

Z kolei na rynku radiowym EmiTel, jak podkreśla UKE, jako jedyny operator ma sieć stacji nadawczych służących transmisji programów radiofonicznych o zasięgu krajowym. - W tym kontekście pozycja pozostałych operatorów telekomunikacyjnych, świadczących usługi transmisji programów radiofonicznych na analizowanym rynku, jest słabsza - powtarza Urząd.

W ogłoszonych właśnie konsultacjach swoje opinie może wyrazić EmiTel, a także organizacje branżowe: Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, Polska Izba Komunikacji Elektronicznej oraz Polska Izba Radiodyfuzji Cyfrowej. Mają na to 30 dni.

EmiTel nie chce na razie komentować analiz przedstawionych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. - Projekty decyzji dopiero co zostały zamieszczone na stronie internetowej UKE -  na razie rozpoczęliśmy analizy dokumentów i dopiero po ich dokonaniu będziemy mogli zaprezentować nasze stanowisko - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Waldemar Sromek, rzecznik prasowy firmy.

Na EmiTel mogą zostać nałożone obowiązki regulacyjne

Uznanie EmiTela za podmiot dominujący oznacza, że na firmę zostanie nałożony szereg obowiązków regulacyjnych. Wyliczono je w projektach decyzji.

Przede wszystkim firma ma uwzględniać uzasadnione wnioski przedsiębiorców telekomunikacyjnych o zapewnienie im dostępu telekomunikacyjnego, w tym użytkowania elementów infrastruktury, sieci oraz udogodnień towarzyszących. Ma też równo traktować inne podmioty w zakresie dostępu telekomunikacyjnego (zwłaszcza poprzez „oferowanie jednakowych warunków w porównywalnych okolicznościach, a także oferowanie usług oraz udostępnianie informacji na warunkach nie gorszych od stosowanych w ramach własnego przedsiębiorstwa lub w stosunkach z podmiotami zależnymi, w szczególności w zakresie opłat za wykorzystywanie infrastruktury telekomunikacyjnej”).

Obowiązkiem firmy ma być też udostępnianie informacji w sprawach zapewnienia dostępu telekomunikacyjnego dotyczących informacji księgowych, specyfikacji technicznych sieci i urządzeń telekomunikacyjnych, charakterystyki sieci telekomunikacyjnej, zasad i warunków świadczenia usług oraz korzystania z sieci, obiektów i infrastruktury oraz opłat. Ponadto firma ma prowadzić rachunkowość regulacyjną w sposób umożliwiający identyfikację przepływów transferów wewnętrznych, związanych z działalnością w zakresie dostępu telekomunikacyjnego.

Jako obowiązek wymieniono też „ustalanie opłat z tytułu dostępu telekomunikacyjnego w celu świadczenia dostępu telekomunikacyjnego w oparciu o ponoszone koszty przez Emitel”. Jednocześnie prezes UKE będzie mógł weryfikować i zmieniać opłaty wyznaczone przez spółkę.

Działalność EmitTela analizowana także przez UOKiK

Przypomnijmy, że od kwietnia br. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące operatorów multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej (m.in. firmy EmiTel) oraz współpracujących z nimi operatorów sieci transmisji sygnałów radiodyfuzyjnych. Regulator ustala wstępnie, te firmy mogą naruszać przepisy antymonopolowe.

EmiTel zajmuje się radiodyfuzją naziemną - ma w całym kraju ponad 350 obiektów nadawczych stanowiących sieć na terenie całego kraju, z czego 60 to obiekty nadawcze dużej mocy. Firma wynajmuje swoje wieże i obiekty różnym operatorom i realizuje usługi na rzecz wielu naziemnych nadawców radiowo-telewizyjnych.

Spółka EmiTel powstała w maju 2002 r. poprzez wydzielenie z Telekomunikacji Polskiej SA struktur organizacyjnych zajmujących się radiodyfuzją (rozpowszechnianiem drogą radiową sygnałów świetlnych lub dźwiękowych do dużej liczby odbiorców). Od 2011 do 2014 roku właścicielem spółki była EM Group należąca do funduszu Montagu Private Equity z siedzibą w Londynie. Według danych KRS, 31 lipca 2014 r. Emitel sp. z o.o. połączył się z Kelbrook Investments, który zmienił nazwę na Emitel oraz przejął całość zobowiązań i majątek tej firmy. Obecnym właścicielem EmiTelu jest amerykański fundusz Alinda Capital Partners.

Dołącz do dyskusji: UKE chce uznać EmiTel za podmiot dominujący w emisji sygnału tv i radiowego, ruszają konsultacje

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ekspert
Jak moźna było sprzedać taki podmiot? Kto na tym zarobił? Sowiecko-żydowska mafia rozwala Polske cały czas?
odpowiedź
User
W końcu
Słusznie i naukowo. To jeszcze AGB na polu badań TV i CP na polu dystrybucji satelitarnej.

A przy okazji - co CP robi ze swoim MUXem niby mobilnym a już de facto normalnym (bo jak STB można przenieść to jest niby mobilny, śmiech, i KRRiT na to pozwoliła) oprócz blokowania go dla innych, bo tam jakieś szczątkowa subskrypcja zupełnie nie reklamowana i nie rozwijana...?
odpowiedź
User
pavv
EmiTel należało by zrepolonizować. Kto to widział, aby sieć nadajników sprzedać jakieś szemranej spółce. Teraz wystarczy, że się na coś wkurzą, wajcha pójdzie w dół i zero komunikacji będzie! Podobnie ma się sprawa z TP SA. Wajcha w dół i zero łączności ze światem.
odpowiedź