SDP: wprowadzić klauzule sumienia w umowach z dziennikarzami TVP
Zarząd Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich proponuje, aby wprowadzić do kontraktów dziennikarskich w TVP klauzulę etyczną zobowiązującą dziennikarzy do stosowania zasad pluralizmu, bezstronności, rzetelności i niezależności.
- W imieniu Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zwracamy się o potwierdzenie niezależności politycznej dziennikarzy pracujących w medium publicznym, jakim jest Telewizja Polska, poprzez wpisanie „klauzuli etycznej” do ich kontraktów i umów o pracę . Klauzula ta powinna zobowiązywać zarówno pracodawcę, jak i pracobiorcę do stosowania w codziennej pracy zasad pluralizmu, bezstronności, rzetelności i niezależności - napisał Zarząd Oddziału Warszawskiego SDP w liście otwartym do prezesa Juliusza Brauna, którego kopię otrzymał portal Wirtualnemedia.pl.
Jak podkreślono w oświadczeniu, wspomniane zasady “są to ustawowo zatwierdzone wymogi pracy dziennikarzy zatrudnionych w mediach publicznych. Media te są zobowiązane do przedstawiania całego bogactwa opinii i postaw obecnych w naszym społeczeństwie, które łoży na nie w formie abonamentu.”
Zarząd w liście napisał też, iż “zbliżające się wybory parlamentarne wystawią przestrzeganie tych zasad na kolejną próbę. W ostatnich latach zbyt często słyszeliśmy o politycznych naciskach zmierzających do tego, by dziennikarze mediów publicznych faworyzowali taki a nie inny temat lub punkt widzenia, czy o braku zwykłej bezstronności tych dziennikarzy.”
O takiej sprawie głośno było w ostatnich dniach, gdy okazało się, że Andrzej Godlewski, wiceszef TVP 1, napisał sms-a do szefowej “Wiadomości” z pytaniem, czy w serwisie pojawi się materiał o prezydencie w “Wiadomościach”. A gdy tematu nie podjęto napisał: “szkoda”. Dziennikarze serwisu TVP 1 uznali to za nacisk na ich redakcję. Godlewski tłumaczył, że nie była to forma nacisku i że źle go zrozumiano (więcej na ten temat).
- Jesteśmy przekonani, Panie Prezesie, że wprowadzenie do kontraktów dziennikarskich postulowanych przez nas zasad, czyli wymogu sumiennego stosowania w praktyce Ustawy o Radiofonii i Telewizji, wraz z systemem szkoleń wewnętrznych, przyczynią się do uzdrowienia sytuacji w mediach publicznych, a tym samym do zwiększenia ich wiarygodności i grona ich odbiorców - kończą list przedstawiciele SDP.
Jak poinformowała nas Joanna Stempień-Rogalińska, rzecznik prasowa TVP, prezes Braun był w czwartek nieobecny i dlatego jeszcze nie zapoznał się z treścią listu.
Dołącz do dyskusji: SDP: wprowadzić klauzule sumienia w umowach z dziennikarzami TVP