KRRiT nie zajmie się „paskami” w TVP Info o Tusku i PO. "To krótkie, krytyczne komentarze"
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Witold Kołodziejski, nie dopatrzył się naruszeń ustawy medialnej w paskach informacyjnych emitowanych w TVP Info w dniu manifestacji opozycji z udziałem Donalda Tuska. Skargę wniosła część rady programowej TVP.
Skarga trafiła do KRRiT w połowie października, po tym jak Tusk 10 października uczestniczył w manifestacji opozycji na Placu Zamkowym w Warszawie. Pod wnioskiem podpisało się wówczas troje członków rady programowej TVP: Iwona Śledzińska-Katarasińska, Krzysztof Luft i Janusz Daszczyński.
W piśmie skarżący odwołali się do funkcji kontrolnej w zakresie działalności dostawców usług medialnych, przypisanej Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. „Zarzucamy nadawcy działanie sprzeczne ze wskazanymi w Ustawie o Radiofonii i Telewizji zadaniami medium publicznego, tj. powinności rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą a także sprzeczne z art. 21 ust 1, zobowiązującym media publiczne do zachowania „pluralizmu, bezstronności i wyważenia” – napisali.
„Ich nagromadzenie można było obserwować w audycji „Minęła Dwudziesta”, gdzie pojawiły się m.in. następujące napisy na czerwonym pasku: Protest przeciwko polskiej konstytucji, Tusk stawia na ulice i zagranicę, Tusk atakuje polską suwerenność, Plan Tuska: konflikt zamiast programu, Platforma rezygnuje z polskiej suwerenności, Polska konstytucja kontra niemiecka hegemonia, To jest protest zinstytucjonalizowanej Targowicy” – wyliczyli autorzy skargi.
KRRiT o "paskach" w TVP Info: nie naruszono ustawy medialnej
KRRiT w odpowiedzi na skargę podkreśliła, iż - w przekonaniu jej członków - nie doszło w tym przypadku do naruszenia przepisów ustawy medialnej i w związku z tym Rada nie podejmie dalszych działań.
„Przeprowadzona w KRRiT analiza wykazała, że w audycji „Minęła dwudziesta" komentowano protesty, jakie miały miejsce w Polsce po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności prawa unijnego z Konstytucją RP. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele różnych opcji politycznych: Anita Kucharska-Dziedzic – Nowa Lewica; Łukasz Mejza – poseł niezrzeszony; Marcin Porzucek – PiS; Marek Sowa – KO. Nie można zatem uznać, że nadawca nie zadbał o pluralistyczny charakter audycji” - czytamy w odpowiedzi udzielonej przez Witolda Kołodziejskiego.
Szef KRRiT podkreślił także, iż prezentowane podczas audycji paski „stanowiły krótki, hasłowy komentarz do omawianych zagadnień i nie można ich oceniać w oderwaniu od aktualnego kontekstu rozmowy”.
- Zarzut odnośnie do treści jednego z pasków sformułowała już podczas rozmowy przedstawicielka Nowej Lewicy, widzowie mieli zatem okazję zapoznać się z krytycznym komentarzem w tej sprawie - zaznaczył Kołodziejski.
Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji @KRRiT__ głupkowate, skrajnie stronnicze paski propagandowe w @tvp_info wcale nie przeszkadzają.@ikatarasinska @daszczynski72 https://t.co/O8GXpTGoqe
— Krzysztof Luft (@KrzyLuft) January 27, 2022
W podobnym tonie wypowiedziała się KRRiT o "paskach" w TVP Info w marcu 2021 roku. Chodziło tym razem o komunikaty, pokazywane 27 października 2020 roku, w których zarzucano opozycji „lewicowy faszyzm”. Zdaniem członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - były one „być może nieco przerysowane”, przy czym „paski, podobnie jak nagłówki prasowe, cechują się zawsze pewnym ładunkiem emocjonalnym”. Skargę złożyła wówczas posłanka PO, Agnieszka Pomaska.
Dołącz do dyskusji: KRRiT nie zajmie się „paskami” w TVP Info o Tusku i PO. "To krótkie, krytyczne komentarze"