Zmiany w multipleksie TVP w naziemnej telewizji cyfrowej
W poniedziałek w ramach multipleksu eksperymentalnego Telewizji Polskiej rozpoczęto nadawanie nowego kanału TVP Nauka. Jednocześnie zakończono emisję TVP3 Warszawa HD. Adekwatne dla danego regionu wersje TVP3 w jakości SD odbiorcy naziemni mogą oglądać obecnie tylko w MUX-3. Wkrótce dojdzie do kolejnych zmian w MUX-6 w związku ze startem TVP 4K.
Kanał TVP3 Warszawa HD pojawił się w całej Polsce w multipleksie eksperymentalnym w lutym. Zastąpił wówczas TVP Polonia. Po odejściu ze stanowiska prezesa TVP Jacka Kurskiego do MUX-6 powróciła polonijna stacja. TVP3 Warszawa jest dostępna drogą naziemną tylko w województwie mazowieckim i okolicach w standardowej rozdzielczości (SD). Multipleks eksperymentalny, w którym są nadawane także: TVP Dokument HD, TVP Kultura HD, TVP Rozrywka HD i duble TVP1 HD, TVP2 HD i TVP Info HD, po uruchomieniu TVP Nauka, nie pomieściłby tylu stacji w dobrej jakości obrazu.
To nie koniec zmian w MUX-6
W listopadzie z MUX-6, który decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej ma przypaść na stałe dla TVP, będzie nadawany także kanał TVP 4K. Prawdopodobnie duble TVP1, TVP2 i TVP Info w drugiej połowie listopada będą musiały zniknąć z tego multipleksu. Stacje 4K wymagają znacznie większej pojemności niż HD. Nadawca publiczny planuje też uruchomienie TVP Muzyka.
Na razie TVP nie zdradza kiedy to nastąpi i czy emisja TVP 4K po mundialu w Katarze będzie kontynuowana. Takie plany miał były prezes Jacek Kurski. - Uruchomienie kolejnych kanałów tematycznych jest elementem strategii Spółki. Informację na temat rozszerzenia portfolio Telewizji Polskiej przekażemy w odpowiednim terminie w ramach kampanii marketingowej - informuje Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.
Kanał TVP Nauka rozpoczął nadawanie
Zgodnie z zapowiedziami w poniedziałek rozpoczął nadawanie kanał TVP Nauka. Okazją była transmisja z ogłoszenia tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny. Studio noblowskie prowadzili Marta Kielczyk i Michał Juszczakiewicz. W kolejnych dniach widzowie obejrzą transmisje z ogłoszenia Nagród Nobla 2022 z takich dziedzin nauki jak: chemia, fizyka czy astronomia. Nowa stacja emituje m.in. na premierowe odcinki „Astronarium”, „Raportu naukowego”, teleturnieju „Giganci Nauki”, „Tajemnice operacji”, „Polskie Parki Narodowe” oraz filmy i cykle dokumentalne np.: „Czy wiesz, że?”, „Wielkie wynalazki” czy „Piwnice Jukatanu”. Pod koniec miesiąca, 25 października w TVP Nauka transmisja częściowego zaćmienia Słońca.
Koszt uruchomienia stacji to 40 mln zł. - Przyroda, kosmos, nowe technologie, czyli treści, które będą wizytówką tego kanału, będą nadawane w wysokiej rozdzielczości. Podchodzimy do widza poważnie. Telewizja to przede wszystkim obraz i chcemy widza tym obrazem zachwycić – mówił kilka dni temu portalowi Wirtualnemedia.pl Robert Szaj, dyrektor TVP Nauka.
Nowy kanał tematyczny jest dostępny w naziemnej telewizji cyfrowej. Widzowie znajdą go, wybierając numer 20 na pilocie. TVP Nauka oferują sieci telewizji kablowej: Toya w pakietach Oszczędnym, Wygodnym oraz Bogatym na pozycji 96, a w Vectrze i Multimedia Polska na pozycji 160. Kanał jest dostępny też w sieciach kablowych, m.in.: Promax, SatFilm, Dolsat, TELPOL, Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa w Toruniu, JMDI, Spółdzielnia Słowianin, Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa Winogrady, East&West. TVP prezentuje kanał na konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, zrzeszającej operatorów kablowych. Nadawca publiczny chce, żeby nowa stacja trafiła także do oferty platform satelitarnych.
Dołącz do dyskusji: Zmiany w multipleksie TVP w naziemnej telewizji cyfrowej
TVP nie powinna też trwonić miejsca w MUX6 na kanał satelitarny dla Polonii (czy. TV Polonia). Zamiast tego możnaby dać TVP Kobieta w HD czy TVP Parlament (który moim zdaniem powinien być dostępny w DVB-T).