SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP ma zwolnić miejsca na multipleksach naziemnych. Co się z nimi stanie?

Jeśli Telewizja Polska wdroży zmiany z projektu Karty Powinności, to w 2025 roku będzie pięć wolnych slotów na MUX-3 i MUX-6 naziemnej telewizji cyfrowej. Byli prezesi TVP w rozmowie z Wirtualnemedia.pl uważają, że nie powinny i nie mogą one zostać wynajęte innym nadawcom. Likwidowane stacje mogłyby jednak zastąpić kanały TVP 4K, TVP HD czy TVP Seriale.

Obecnie w skład  MUX-3 wchodzą kanały: TVP1, TVP2, TVP3, TVP ABC, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Sport, TVP Info, natomiast za pośrednictwem MUX-6 można oglądać: TVP Polonia, TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Rozrywka, Alfa TVP, TVP World i Belsat. To łącznie 16 stacji. Osiem w trzecim multipleksie i osiem w szóstym, choć nadawca publiczny po zmianie decyzji rezerwacyjnej przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, ma prawo do nadawania na MUX-6 dziewięciu stacji.

Wiosną nowe władze TVP przesłały do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji projekt karty powinności na lata 2025-2029. Stacje TVP Historia, TVP Nauka i TVP Dokument mają zostać połączone w TVP Wiedza. Przewiduje się też likwidację kanałów TVP Kobieta, Alfa TVP, a także stacji wirtualnych TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP ABC 2. Choć TVP przoduje w Unii Europejskiej pod względem liczby nadawanych kanałów przez nadawców publicznych, to środowiska związane z Prawem i Sprawiedliwością krytykują plany ograniczenia liczby stacji. KRRiT powinna podjąć decyzję w sprawie kart powinności do połowy listopada. Zdaniem prof. Tadeusz Kowalskiego, nie powinna blokować ograniczenia liczby stacji, ale trudno wyrokować jak zachowają się w głosowaniu wybrani przez PiS i prezydenta członkowie Rady.

Nadawca publiczny nie chce zdradzać przyszłej strategii dotyczącej naziemnej telewizji cyfrowej. - Projekt Karty Powinności na lata 2025 – 2029 jest obecnie uzgadniany z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. O szczegółach poinformujemy we właściwym czasie - informuje Wirtualnemedia.pl Dział Komunikacji Korporacyjnej TVP.

Wynajem slotów czy inne kanały TVP na multipleksach?

Jeśli karta powinności wejdzie w życie, to pięć miejsc na MUX-3 i MUX-6 pozostanie nieobsadzonych. Możliwe, że zamiast nich, Telewizja Polska uruchomi TVP 4K. Z szacunkowych kosztów opublikowanych w projekcie karty powinności wynika, że TVP 4K ma kosztować w latach 2025-2029 36,4 mln zł rocznie. Regularne stacje Ultra HD mają nadawcy publiczni m.in. z Francji, Hiszpanii, Turcji czy Włoch. TVP może też poprawić bitrate swoich stacji w naziemnej telewizji cyfrowej lub udostępnić na multipleksach stacje TVP Seriale, TVP HD, oferowane odpłatnie sieciom kablowym i platformom cyfrowym.

Jeszcze inny scenariusz to wynajmowanie – na zasadach komercyjnych – slotów komercyjnym nadawcom. Postępują tak operatorzy multipleksów lokalnych i do niedawna eksperymentalnych. UKE zdecydował jednak, że testy w DVB-T2/HEVC nie będą kontynuowane, bo to powszechnie obowiązująca technologia. Stacje telewizyjne nie mogą sobie dzięki nim zwiększać zasięgu, bez wygrania konkursu KRRiT, uiszczenia opłaty koncesyjnej i za emisję na ogólnopolskim multipleksie. Dla Telewizji Polskiej wynajem miejsc mógłby jednak przynieść dodatkowe przychody.

Byli prezesi przeciwko wynajmowaniu miejsc

Pytanie czy wynajmowanie przez TVP miejsca na multipleksach byłoby w ogóle legalne. - TVP nie ma możliwości „podnajmowania" slotów, to nadal jest dobro rzadkie i jego dystrybucja należy do państwa, w praktyce do KRRiT. Z tego powodu obecny stan na MUX-ach będzie pewnie trwał jeszcze rok, dopóki w KRRiT nie pojawi się nowy skład. Wypada mieć nadzieję, że znajdą się tam osoby o rzeczywistych kompetencjach i z poczuciem niezależności, nie zaś wyłącznie delegaci partyjni - mówi Wirtualnemedia.pl Jan Dworak, prezes TVP w latach 2004-2006 i przewodniczący KRRiT w latach 2010-2016.

Janusz Daszczyński, prezes TVP w latach 2015-2016 jest zdania, że na multipleksy powinny trafić kanały TVP HD i TVP Seriale. - Uważam, że wraz z planowanymi zmianami ustawowymi, włącznie z likwidacją abonamentu,  wszystkie anteny Telewizji Polskiej powinny być obligatoryjnie dostępne w bezpłatnej telewizji naziemnej. A ewentualne „kupczenie” przez TVP zwolnionymi miejscami na multipleksach - zakazane. Mam przy tym świadomość, że przy obecnej konstrukcji osobowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji może to być trudne, wręcz niemożliwe. Ale poczekajmy jeszcze chwilę - komentuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Daszczyński.

Robert Kwiatkowski, prezes TVP w latach 1998-2004 dostrzega potrzebę inwestycji w 4K. - Jestem zwolennikiem radykalnego ograniczenia ilości oferowanych przez TVP programów i równie radykalnego podwyższenia ich jakości, ze szczególnym uwzględnieniem produkcji własnej, czyli europejskiej. „Podnajmowanie" slotów w sytuacji kompletnego uzależnienia TVP od budżetu byłoby nieporozumieniem. Należy doprowadzić do przejścia odchudzonej programowo TVP na 4K a resztę slotów , o ile takie pozostaną, zwrócić aby nadawcy komercyjni także mogli podwyższyć techniczną jakość swojej oferty - przekonuje. 

Decyzje rezerwacyjne na MUX-3 i MUX-8 zostały jednak wydane przez UKE nie Emitelowi, tylko Telewizji Polskiej. UKE nie widzi jednak możliwości podnajmowania slotów przez Telewizję Polską. - Nie może, bo rezerwacje TVP są dokonane w celu realizacji zadań określonych w karcie powinności spółki, o której mowa w art. 21a ustawy o radiofonii i telewizji - tłumaczy Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Dołącz do dyskusji: TVP ma zwolnić miejsca na multipleksach naziemnych. Co się z nimi stanie?

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
DAT Target Practice
IMHO najlepszym wyjściem byłoby danie tam jakiegoś kanał filmowy od TVP + TVP 4K.
odpowiedź
User
widz
Może pora na zwiększenie rangi kanału TVP3? Mógłby się stać trzecią anteną główną, skoro telewizji regionalnej jest tam jak na lekarstwo, a informacje są w TVP Info. Generalnie powinno się postawić na jakość, a nie ilość. Dlaczego by "M jak miłość" nie wyrzucić do kanału tematycznego? Wszystkie stacje mają przecież taki sam zasięg w DVB-T.
odpowiedź
User
student
Dlaczego w Polsce nadawane są TVP Polonia i Belsat TV w telewizji naziemnej? Dla kogo, bo chyba nie dla Polaków mieszkających w Polsce? To one w pierwszej kolejności powinny zwolnić miejsce.
odpowiedź