Inflacja w Polsce na rekordowo niskim poziomie
Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w maju 2014 r. o 0,2 proc. r/r i obniżył się o 0,1 proc. w stosunku do kwietnia br. - podał GUS.
- Inflacja ciągle utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Zapewne cieszymy się z tego jako konsumenci, ale trzeba pamiętać, że nie jest to sytuacja wspierająca decyzje przedsiębiorstw dotyczące ich rozwoju, a tym samym inwestycji. Szczególnie decyzje firm mikro i małych.
Przyczyną tak niskiego poziomu inflacji był przede wszystkim spadek cen żywności, odzieży oraz opłat dotyczących edukacji - te trzy obszary obniżyły łącznie wskaźnik cen o 0,5 punktu procentowego.
Ceny żywności spadły w stosunku do kwietnia o 0,5 proc. (a r/r wzrosły o 0,5 proc.). Ciekawie na tym tle wyglądają zamiany cen mięsa, szczególnie wieprzowiny. Wzrosły one w maju w stosunku do kwietnia o 0,9 puntu procentowego (a w kwietniu - o 1 proc.) mimo embarga nałożonego na import polskiej wieprzowiny przez głównych jej odbiorców. Jak widać producenci wieprzowiny i jej sprzedawcy poradzili sobie z problemem. Nie mamy jeszcze informacji o strukturze eksportu, ale jego wzrost do krajów UE, w tym do Niemiec, Holandii czy Węgier (wszędzie powyżej 10 proc.) pozwala zakładać, że część tego wzrostu to sprzedaż żywności, w tym właśnie mięsa wieprzowego.
Po raz pierwszy od wielu miesięcy wzrosły r/r ceny paliwa do prywatnych środków transportu. To efekt bardzo niskiej bazy z maja 2013 r., a nie odwrócenie tendencji dotyczącej zmian cen tego istotnego dla gospodarki i indywidualnych nabywców towaru.
Przed nami dwa miesiące (lipiec i sierpień, w czasie których z reguły wzrost cen spada (w wyniku spadku cen żywności). Będzie to w tym roku oznaczało deflacje. Jednak nie należy prognozować utrzymania się deflacji w drugiej połowie roku. Ale na pewno należy zakładać, że także w 2. połowie roku inflacja będzie poniżej 1 proc.
Interesujące jest to, jak na dzisiejsze dane zareaguje RPP. Ostatnie wypowiedzi części jej członków wskazują na możliwość obniżenia stóp procentowych jeszcze w tym roku. Prawdopodobnie tak się stanie, bowiem nie tylko niższa niż zakładano inflacja będzie miała wpływ na decyzje RPP, ale także, a może przede wszystkim ostatnia decyzja Europejskiego Banku Centralnego dotycząca stóp procentowych w eurolandzie. Także spodziewajmy się decyzji obniżającej referencyjną stopę procentową NBP, ale nie wcześniej niż w sierpniu/wrześniu - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.
Dołącz do dyskusji: Inflacja w Polsce na rekordowo niskim poziomie