Francja nałoży na Google i Facebooka podatek cyfrowy. USA rozpoczęły w tej sprawie dochodzenie
Francuski parlament przegłosował ostatecznie wprowadzenie w tym kraju 3-procentowego podatku dla największych firm technologicznych działających we Francji. Nową daninę zapłacą między innymi Facebook, Google czy Amazon. Tymczasem amerykański rząd rozpoczął dochodzenie mające wyjaśnić czy podatek nie dyskryminuje firm z USA i zapowiada ewentualne konsekwencje.
Wprowadzenie nowego cyfrowego podatku dla międzynarodowych firm technologicznych prowadzących działalność we Francji rząd tego kraju zapowiedział jeszcze w 2018 r. W styczniu br. zdradził wstępne zarysy tego projektu, a w marcu powstała ostateczna wersja nowych przepisów.
W czwartek francuski Senat przegłosował nowy podatek, co kończy prace legislacyjne nad jego wprowadzeniem, i przepisy niebawem mają wejść w życie.
Regulacje zakładają, że nową daninę w wysokości 3 proc. zapłacą wszystkie firmy technologiczne, które mają roczne przychody przekraczające 750 mln euro, z czego 25 mln zostało wypracowanych z działalności na rynku francuskim.
Przegłosowany podatek dotknie kilkadziesiąt największych koncernów technologicznych, wśród nich znajdą się m.in. Google, Facebook oraz Amazon, choć na liście są także podmioty z Chin, Wielkiej Brytanii, Niemiec i z samej Francji. W założeniach nowa danina ma obowiązywać wstecz od początku 2019 r., a rząd francuski liczy że jeszcze w br. z tytułu podatku do budżetu wpłynie ok. 400 mln euro.
Jeszcze w trakcie prac nad nowymi przepisami swoje niezadowolenia z perspektywy ich wprowadzenia wyrażał prezydent Donald Trump. Z kolei przed głosowaniem we francuskim Senacie Biały Dom poinformował, że rozpoczął formalne dochodzenie mające wyjaśnić, czy podatek cyfrowy we Francji nie jest dyskryminowaniem amerykańskich firm na tamtejszym rynku. Administracja Trumpa zapowiada, że jeśli śledztwo potwierdzi tego typu zarzuty, to USA wyciągną gospodarcze i handlowe konsekwencje uderzające we Francję.
Podatek cyfrowy nie jest pomysłem wyłącznie francuskim. Do fiskalnego obciążenia firm technologicznych przymierzają się też inne kraje europejskie. Także rząd Mateusza Morawieckiego w marcu br. zapowiedział wprowadzenie podatku cyfrowego w Polsce, z którego rocznie budżet miałby uzyskiwać ok. 1 mld zł. Na razie jednak nie ma nowych informacji o prowadzonych u nas pracach nad taką daniną.
Dołącz do dyskusji: Francja nałoży na Google i Facebooka podatek cyfrowy. USA rozpoczęły w tej sprawie dochodzenie