Emitel: awaria naziemnej telewizji trwała 78 minut i dotyczyła także MUX1 i MUX2, przyczyną problemy z zegarem atomowym
Firma Emitel, operator techniczny naziemnej telewizji cyfrowej, poinformowała, że czwartkowa awaria wywołała zakłócenia emisji trwające od godz. 19:16 do 20:34. Zakłócenia dotyczyły trzech multipleksów: MUX1, MUX2 i MUX3. - Przyczyną problemów była bardzo rzadko spotykana awaria zegara wzorca czasu rzeczywistego (tzw. zegara atomowego) - poinformował Emitel.
W czwartek ok. godz. 20 Telewizja Polska podała, że jej kanały emitowane na trzecim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (MUX3) były niedostępne w całym kraju wskutek awarii niezależnej od nadawcy. Potwierdziła to firma Emitel, która ok. godz. 22 poinformowała, że awarię już usunięto i zakłócenia w odbiorze zakończyły się.
- Przyczyną zakłóceń na niewielkich obszarach były problemy techniczne. Od godziny 20:30 emisja programów telewizyjnych jest poprawna. Nasi specjaliści w całym kraju monitorują na bieżąco stan sieci nadawczej. Widzów przepraszamy za wszelkie niedogodności - dodał Emitel.
W piątek firma szczegółowo opisała tę sytuację. Podała, że przyczyną zakłóceń była rzadko spotykana awaria zegara wzorca czasu rzeczywistego (tzw. zegara atomowego). - W efekcie, w godzinach pomiędzy 19:16 a 20:34, pojawiały się zakłócenia sygnałów naziemnej telewizji cyfrowej na obszarach tzw. emisji jednoczęstotliwościowych (obszary, w których emisja celem zapewnienia jak największego pokrycia sygnałem prowadzona jest więcej niż z jednego obiektu nadawczego). Zdarzenie dotyczyło emisji trzech multipleksów cyfrowych: MUX1, MUX2 oraz MUX3 - opisała. Zaznaczyła, że za ewentualne problemy w odbiorze multipleksów po godz. 20:34 nie odpowiada Emitel, mogą one wynikać np. z nieodpowiednich instalacji antenowych.
Skutkami awarii w godz. 19:16-20:34 były zarówno zakłócenia emisji (np. „zamrażanie obrazu”), jak też całkowity brak sygnału telewizyjnego. Według Emitela w przypadku MUX1 i MUX2 zakłócenia nastąpiły głównie w części Warszawy i jej okolicach, a w przypadku MUX3 - również w innych obszarach Polski.
Firma podkreśliła, że zakłócenia zaraz po ich wystąpieniu zostały wykryte przez centrum zarządzania siecią, którego pracownicy natychmiast przystąpili po badania awarii, pozostając w kontakcie ze wszystkimi nadawcami z naziemnej telewizji cyfrowej, m.in. TVP. - W późnych godzinach nocnych, w uzgodnieniu z nadawcami, przeprowadzona została zmiana konfiguracji i podłączenia rezerwowego źródła zegara czasu rzeczywistego odtwarzając rezerwę dla obecnie pracującego wzorca - opisał Emitel.
- Należy zwrócić uwagę, że awarie wzorca atomowego to zdarzenia bardzo rzadkie, a jednocześnie trudne do wykrycia. Szybka i bezbłędna analiza pozwoliła inżynierom Emitel na identyfikację przyczyn awarii i przełączenie synchronizacji sieci na źródło rezerwowe. Za wszelkie niedogodności spowodowane awarią serdecznie przepraszamy naszych klientów oraz widzów w Polsce - powiedział Jerzy Godek, Członek Zarządu i Dyrektor Pionu Techniki Emitel
Telewizja Polska nie ma jeszcze dokładnych danych, w których obszarach kraju nastąpiły zakłócenia w odbiorze jej stacji z MUX3. Nadawca przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl, że wciąż zbiera informacje dotyczące skali awarii, m.in. poprzez uruchomiony w tym celu formularz kontaktowy dla widzów.
- Wyjaśnienie przyczyn awarii leży po stronie Emitela. Umowa pomiędzy TVP i Emitelem przewiduje naliczenie kar za niedostępność sygnału - poinformował nas zespół rzecznika prasowego Telewizji Polskiej.
Dołącz do dyskusji: Emitel: awaria naziemnej telewizji trwała 78 minut i dotyczyła także MUX1 i MUX2, przyczyną problemy z zegarem atomowym