SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT rozpisała konkurs na miejsca w multipleksie DAB+. Nadawcy komercyjni wstrzemięźliwi

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpisała konkurs na 6 miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Pozostałe mają przypaść RMF FM, Radiu Zet, Radiu Maryja i Polskiemu Radiu. Nadawcy komercyjni w rozmowie z Wirtualnemedia.pl wstrzymują się od jednoznacznych deklaracji co do udziału.

Dołącz do dyskusji: KRRiT rozpisała konkurs na miejsca w multipleksie DAB+. Nadawcy komercyjni wstrzemięźliwi

63 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
To ja nikt inny
Podsumowując: DAB miał sens na początku XXI wieku, kiedy radio internetowe raczkowało. Teraz jest to tylko kosztowna droga donikąd.
Nie o to chodzi, DAB+ zastąpi UKF jeszcze przez 2030 r. Celem tego manewru jest po prostu uzasadnienie kosztów reklam, bo reklamodawcy więcej wydają na reklamę w stacjach, które załapały się na UKF. Dlaczego WP chce uruchomić rozgłośnie w DAB+, jeżeli są znaną marką w internecie i dodatkowo posiadają już tyle kanałów tematycznych w sieci? Nie robią tego, bo mają za duże dochody a tylko dla tego, że chcą wejść na dalszy rynek, na którym zarobią więcej na reklamach.

Zapominamy wielokrotnie, że radio jest geetkeeperem pomiędzy dostawcą treści a słuchaczami. Można ich na tym rynku zastąpić dostawcami ofert streamingowych. Tak jak papier traci rolę w przekazie wiadomości, płyty CD jako nośnik zostały zastąpione ściąganiem treści z internetu, radio zostanie zastąpione, tylko ten proces odbywa się wolniej. Ale już teraz trzeba pomyśleć, jak przełożyć koszt radiodyfuzji na wiele więcej dostawców treści (rozgłośnie) aby utrzymać ten kanał dystrybucji dla starszych pokoleń może jeszcze do roku 2040.
odpowiedź
User
To ja nikt inny
Kłopot w tym, że pieniądze nie mnożą się w cudowny sposób. Im więcej komercyjnych stacji radiowych tym więcej reklam, ale im więcej reklam, tym niższa cena pojedynczej reklamy.
Problem nie jest aż tak duży, bo jeżeli powstaną nowe rozgłośnie, to będą mogły być dedykowane do zawężonej grupy docelowej, dla której dzisiaj nie ma oferty w eterze. Może powstać rozgłośnia promująca urlop w Tatrach a inna urlop nad morzem. Tu warto spojrzeć na rynek niemiecki, gdzie nadaje Schwarzwaldradio, Radio Holiday albo AIDAradio dla wielbicieli rejsów morskich. Femotion Radio i anna.fm dla kobiet, trzy rozgłośnie dla dzieci (KiKA, TOGGO i Teddy) albo ogólnokrajowe Sportradio, również w wersji regionalnej. Feelgood Radio ma jeszcze powstać. Wspólnoto LGBT ma własną rozgłośnię, rozgłośnie wyznaniowe też się rozmnożą, a najciekawszym chyba Radio Bollerwagen dla chlejących w weekend mężczyzn.
odpowiedź
User
Dobrze
Skoro rmf i zet nie chca to proponuję w zamian wpuścić bbc ws ,rfi i chińskie radio międzynarodowe-ileś krajów ma to na ukfie i dabie. Nawet byłoby to lepsze rozwiązanie,ale ciekawe że ZPR się zastanawia. Eska 2,Eska Extra?-wczesniej nie chcieli.
odpowiedź