„Gazeta Polska Codziennie” z dodatkiem śląskim, jego szefem Mariusz Urbanke
Od piątku „Gazeta Polska Codziennie” (Forum) w województwie śląskim będzie ukazywała się z poświęconym mu dodatkiem. Jego szefem jest Mariusz Urbanke.
Od piątku „Gazeta Polska Codziennie” (Forum) w województwie śląskim będzie ukazywała się z poświęconym mu dodatkiem. Jego szefem jest Mariusz Urbanke.
Dołącz do dyskusji: „Gazeta Polska Codziennie” z dodatkiem śląskim, jego szefem Mariusz Urbanke
Już tylko pięć tytułów prasy lokalnej nie należy do Grupy Wydawniczej Polskapresse. To pełen kolonializm medialny nieznany nigdzie w Europie.
REKLAMA
Jak pisze portal Press.pl Grupa Wydawnicza Polskapresse, czyli niemiecki Verlagsgruppe Passau podpisał wczoraj umowę kupna spółki Express Media, wydawcy m.in. dzienników regionalnych ”Express Bydgoski” i ”Nowości – Dziennik Toruński”. Niemcy szczycą się w komunikacie, że umowa kupna obejmuje wszystkie tytuły Express Media – czyli oprócz dwóch dzienników regionalnych, także 17 tygodników lokalnych w woj. kujawsko-pomorskim – i drukarnię prasową. W sumie Polskapresse będzie więc wydawcą 19 dzienników regionalnych. Poza tym koncernem jest jeszcze pięć tytułów.
Jesienią ubiegłego roku alarmowaliśmy, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta najprawdopodobniej zgodzi się, aby Polskapresse wykupiła całą prasę lokalną i portale informacyjne do firmy Mecom Media. Tak się właśnie stało.
Niemiecki koncern medialny Verlagsgruppe Passau działający w Polsce pod nazwą Polskapresse stał się właścicielem 90 procent gazet i portali regionalnych
Do jesieni ub. r. w niemieckich rękach było 49,8 procent własności dzienników lokalnych, w tym takie tytuły jak np. „Dziennik Zachodni” bardzo wspierający separatystów z Ruchu Autonomii Śląska. Po zgodzie UOKiK dostał kolejne 36,8 procent. Po wczorajszej transakcji stał się właścicielem niemal stu procent gazet lokalnych.
Specjaliści nie mają wątpliwości. Niemiecki właściciel nie pozwoli, aby w prasie wydawanej w Polsce pojawiały się teksty niezgodne z linią polityczną Berlina. Na ironię zakrawa fakt, że w Niemczech obowiązuje prawo zakazujące sprzedaży niemieckich mediów w obce ręce. Właśnie po to, aby niemiecki odbiorca nie padł ofiarą propagandy obcej racji stanu.
Slaw/ „press.pl”
Prawie wszystkie polskie media lokalne są jest już w rękach Niemców. W piątek grupa Polskapresse, należąca do niemieckiej Verlagsgruppe Passau, podpisał umowę kupna spółki Express Media, wydawcy m.in. dzienników regionalnych „Express Bydgoski” i „Nowości – Dziennik Toruński”.
Jak informuje Polskapresse, umowa kupna objęła wszystkie tytuły Express Media – czyli oprócz dwóch dzienników regionalnych, także 17 tygodników lokalnych w woj. kujawsko-pomorskim i drukarnię prasową.
W sumie niemiecki koncern będzie więc wydawcą 19 dzienników regionalnych. W ubiegłym roku Polskapresse kupiła bowiem spółkę Media Ragionalne, która była właścicielem dzienników, płatnych i bezpłatnych tygodników, a także 50 serwisów internetowych oraz pięciu drukarni.
Poza koncernem Polskapresse na naszym rynku ukazuje się już tylko pięć dzienników regionalnych.
W październiku 2000 GTP zostało ostatecznie wykupione przez Polskapresse (spółkę córkę Passauer Neue Presse)[4]. Niemiecki inwestor usunął z winiety „Dzień”, powrócił do wcześniejszego layoutu[5], zlikwidował dodatkowe wydania i zredukował obsadę oddziałów. Rozpoczęto wtedy też proces scalania GTP i katowickiego oddziału Polskapresse („PP Sp. z o.o. Oddział Prasa Śląska”) oraz struktur Trybuny i należącego do tej samej spółki Dziennika Zachodniego, zmniejszając znacząco nakład (w 1997 wynosił 150 tys., a w 2002 już tylko 75 tys.). 1 marca 2003 r. zmieniono struktury wydawnictw Trybuny i DZ, łącząc ich działy marketingu w jeden, wspólny[6][7]. Proces ostatecznie zakończono w grudniu 2004 r., likwidując całkowicie tytuł, mimo iż jeszcze miesiąc wcześniej zapowiadano fuzję obu dzienników[8].