Telewizja w komórce coraz bliżej
Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) ogłosił konkurs na operatora telewizji mobilnej. Najpóźniej w połowie przyszłego roku ruszy w Polsce mobilna telewizja.
"Prezes UKE ogłosił rozpoczęcie postępowania konkursowego na rezerwację częstotliwości z zakresu 470-790 MHz dla świadczenia audiowizualnych usług medialnych w służbie radiodyfuzyjnej" - czytamy w komunikacie.
Zwycięzca konkursu będzie uprawniony do wykorzystania zarezerwowanych częstotliwości w okresie do 31 maja 2015 roku na obszarze 31 miast Polski oraz w okresie od 1 czerwca 2015 roku do 31 grudnia 2023 roku na obszarze całego kraju. Decyzja rezerwacyjna będzie zawierać wykaz programów radiofonicznych lub telewizyjnych, oferowanych w sygnale multipleksu DVB - H, wskazanych przez uczestnika konkursu w ofercie.
"Minimalny procentowy udział audiowizualnych składników sygnału multipleksu DVB-H w postaci programów radiofonicznych lub telewizyjnych w jego przepływności całkowitej został ustalony na 66%, a liczba programów RTV na minimum 10. Ponadto minimalny procentowy udział usług dodatkowych w przepływności całkowitej sygnału multipleksu został ustalony na 5 %" - czytamy dalej.
Termin składania ofert ustaliło na 15 stycznia.
UKE poinformowało, że najistotniejszym kryterium oceny ofert w niniejszym konkursie będzie "kryterium zachowania warunków konkurencji". Inne wymienione kryteria to wysokość opłaty, zadeklarowane tempo rozwoju usług i wiarygodność finansowa uczestników.
Minimalna jednorazowa opłata za dokonanie rezerwacji częstotliwości w drodze konkursu wynosi 105,6 tys. zł., co stanowi 50% opłaty rocznej za prawo do dysponowania tymi zasobami częstotliwości.
W trakcie konsultacji dotyczących konkursu UKE otrzymało opinie m.in. od PTK Centertel, PTC, Polkomtel i P4, jak również spółek medialnych: TVN, Agory, Platformy Mediowej Point Group i Canal+ Cyfrowego.
We wcześniejszych wypowiedziach prezes UKE Anna Streżyńska oceniała, że telewizja mobilna będzie mogła zostać uruchomiona na początku 2009 r.
Dołącz do dyskusji: Telewizja w komórce coraz bliżej