SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kolejne stacje Polskiego Radia z likwidacją w KRS. W Radiu Kraków likwidatorem były szef stacji

Na stanowisko likwidatora publicznego Radia Kraków został powołany Mariusz Pulit, w latach 2011-2016 prezes rozgłośni. Postawienie stacji w stan likwidacji przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego w zeszłym tygodniu zostało wpisane do KRS. W poniedziałek taki wpis pojawił się w dokumentach Radia Łódź i Polskiego Radia Białystok.

- Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako reprezentant Skarbu Państwa posiadającego 100% akcji, kontynuując proces likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, powołał na likwidatora „Radia Kraków” p. Mariusza Marcina Pulita - poinformował resort kultury w poniedziałek na platformie X.

Mariusz Pulit od połowy 2011 do wiosny 2016 był prezesem Radia Kraków. Został zdymisjonowany przez ówczesnego ministra skarbu państwa na mocy tzw. małej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, jeszcze przed utworzeniem Rady Mediów Narodowych.

CZYTAJ TEŻ: Plan likwidatora dla regionalnych stacji radiowych Polskiego Radia: zbadać, wdrożyć i naprawić

Pulit od 1994 do 2005 roku pracował w rozgłośni jako dziennikarz, a potem przez rok był członkiem zarządu ds. programowych, promocji i reklamy. W ostatnich latach był natomiast związany z Comarchem (od połowu 2016 do połowy 2018 roku był redaktorem naczelnym treści w ramach projektu SmartCity) i produkującą treści wideo agencją InPress, do której należy serwis Life in Kraków (w połowie 2018 roku został jej prezesem).

W zeszły piątek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podało, że Sąd Rejonowy w Krakowie wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcie likwidacji Radia Kraków. Analogiczne decyzje sądy rejestrowe podjęły w sprawie Radia dla Ciebie, Radia Gdańsk i Polskiego Radia Katowice

Prezesem Radia Kraków poprzednio był Mariusz Bartkowicz, pełnił tę funkcję od wiosny 2016 roku. Radę nadzorczą rozgłośni tworzą natomiast Katarzyna Falkowska-Gołębiewska, Paweł Pachoł i Anna Borówko.

Likwidacja stacji w Łodzi i Białymstoku zatwierdzona przez sąd

Natomiast w poniedziałek resort kultury przekazał, że Sąd Rejonowy w Łodzi wpisał do KRS otwarcie likwidacji spółki Radio Łódź, a Sąd Rejonowy w Białymstoku dokonał analogicznego wpisu dotyczącego Polskiego Radia Białystok. W Radiu Łódź prezesem od kwietnia 2021 był Arkadiusz Paluszkiewicz (zastąpił na tym stanowisku Dariusza Szewczyka), natomiast w radzie nadzorczej od jesieni 2022 roku są Kacper Sakowicz, Dominik Hamrin i Ryszard Krych.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W rozgłośni z Białegostoku funkcję prezesa od maja 2022 roku pełnił Mirosław Bielawski (w przeszłości m.in. burmistrz Wasilkowa), a członkami rady nadzorczej są Jan Orłowski, Marek Bobel i Romuald Łanczkowski.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz wszystkie 17 spółek zarządzających regionalnymi rozgłośniami publicznymi postawił w stan likwidacji 29 grudnia ub.r. Dwa dni wcześniej podjął taką decyzję wobec Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.

Sienkiewicz uzasadnił to wetem prezydenta Andrzeja Dudy do ustawy okołobudżetowej, w której zapisano możliwość przekazania do 3 mld zł spółkom mediów publicznych. Minister kultury podkreślił, że postawienie w stan likwidacji „pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania”, ponadto „stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela”.

CZYTAJ TEŻ: Donald Tusk zadowolony ze zmian w mediach publicznych. „Minister Sienkiewicz szukał różnych sposobów”

Warszawski sąd okręgowy odmówił wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego zmian we władzach TVP i Polskiego Radia, uzasadniając, że są one niezgodne z Ustawą o radiofonii i telewizji (a w przypadku TVP także ze statutem spółki) oraz wynikają z błędnej interpretacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2016 roku.

Dołącz do dyskusji: Kolejne stacje Polskiego Radia z likwidacją w KRS. W Radiu Kraków likwidatorem były szef stacji

38 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ponyo
beczka śmiechu osiąga właśnie prędkość miliona obrotów na sekundę
28 12
odpowiedź
User
student
Oj dyna, dyna, matko jedyna!
6 4
odpowiedź
User
Alibaba
Nic w tym śmiesznego, że media publiczne przez poprzednie władze zostały doprowadzone do stanu agonalnego, z rozdmuchanymi wydatkami… bo rząd zawsze z budżetu dołoży a i tak straty są
19 23
odpowiedź