SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Regularne przerwy techniczne Polsatu, TVP i Canal+. „Wykonywane są niezbędne testy”

Stacje Canal+ i Polsatu co jakiś czas mają parogodzinne przerwy techniczne w godzinach nocnych. Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Canal+ w rozmowie z Wirtualnemedia.pl twierdzi, że to niezbędne. Z kolei Tomasz Matwiejczuk, dyrektor ds. komunikacji Korporacyjnej Telewizji Polsat i rzecznik tej firmy podkreśla, że zredukowano liczbę przerw.

Zapowiedź przerwy technicznej w Canal+ DokumentZapowiedź przerwy technicznej w Canal+ Dokument

Choć obecnie duża część kanałów prowadzi całodobową emisję, emitując chociażby powtórki starszych produkcji, nadal część stacji telewizyjnych zawiesza program nad ranem lub w godzinach nocnych.

Na przykład w ramówce TVP1 i TVP2 w okolicach 5 rano można znaleźć pozycje „Zakończenie programu” albo „Zakończenie dnia”. 

Zwykle emisja nie jest zawieszona na dłużej niż kilka-kilkadziesiąt minut. Niektóre kanały nadawcy publicznego, jak TVP ABC, TVP Historia, TVP Dokument i TVP Nauka kończą program między 1 a 4 w nocy (w zależności od dnia). TVP nie odpowiedziała na nasze pytania dotyczące przerw.

Długotrwałych przerw nie ma w przypadku głównej anteny TVN, która po usunięciu pasma z wróżkami nad ranem emituje najczęściej produkcje znane z kanału HGTV czy powtórki („Zamieszkać na plaży”, „Recepta na stary dom”, „Kto was tak urządził?” czy „Ukryta prawda”). Także pozostałe kanały naziemne (TVN7, TTV) oraz stacje tematyczne typu TVN Turbo, TVN Style, Discovery, Animal Planet, Eurosport nadają całą dobę. Głównej antenie TVN w ostatnich latach, najczęściej latem, zdarzały się krótsze przerwy w czasie. Przeważnie emitowano wtedy „ident” stacji.

Plansze z logotypami zamiast kanałów

Nieco inną politykę niż TVP prowadzą Canal+ i Telewizja Polsat. Nie nadają codziennie pozycji „Zakończenie programu”, tylko co jakiś czas w godzinach nocnych przerywają program. W przypadku pierwszego nadawcy przerwa miała miejsce w połowie lutego, a następna odbyła się w nocy z 20 na 21 marca. Ostatni film Canal+ Premium wyemitował o 23.40, a Canal+ Film o 23.35. W Ale Kino+ przerwa rozpoczęła się o 1. Canal+ Premium wznowił nadawanie we wtorek o 6, a Ale Kino+ o 7.30. Z ramówki w serwisie Canal+ online wynika, że przerwa nie dotyczyła Canal+ Family. W czasie przerw najczęściej są emitowane plansze z logotypami poszczególnych kanałów.

Zobacz także: Ponad 100 stacji Canal+. Wśród nich Planete Adventure i Canal+ Zen Lenn

- Przerwy techniczne występują średnio co miesiąc i niektóre kanały zaprzestają wtedy emisji w godzinach nocnych. Przerwy są niezbędne, ponieważ wykonywane są wtedy niezbędne testy i prace konserwacyjne systemów, wymieniany lub aktualizowany jest sprzęt czy konfigurowane i korygowane są parametry nadawania kanałów. Takich prac nie da się wykonać w trakcie emisji – informuje Wirtualnemedia.pl Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Canal+ Polska.

„Sztandarowy przegląd urządzeń technicznych”

Cykliczne przerwy ma też Polsat. Do jednej z ostatnich doszło w nocy z 23 na 24 marca. Rozpoczęła się o 1 i objęła m.in. Polsat, TV4, TV6, Polsat Seriale. Polsat wznowił nadawanie o 6. - Takie przerwy są czymś zupełnie normalnym. Chodzi o standardowy przegląd urządzeń technicznych. W tym roku mamy zaplanowane 7 przerw technicznych - tzw. nocy konserwacyjnych. Są one niezbędne dla utrzymania systemów technologicznych stacji w pełnej sprawności. Przez wiele lat mieliśmy przerwy co miesiąc ( 12 razy w roku ) - przed 4 laty zredukowaliśmy tę ilość do siedmiu - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Tomasz Matwiejczuk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej, rzecznik prasowy Telewizji Polsat.

Polskie stacje telewizyjne i tak dość rzadko rezygnują z programu nocnego w porównaniu na przykład z białoruskimi. Tamtejsza jedynka, dwójka, trójka i piątka kończą program w okolicach północy każdego dnia, aby wznowić go rano. Jedynie jeden kanał publiczny w tym kraju nadaje przez całą dobę. Widzowie z kraju Aleksandra Łukaszenki muszą zadowolić się obrazem kontrolnym.

Dołącz do dyskusji: Regularne przerwy techniczne Polsatu, TVP i Canal+. „Wykonywane są niezbędne testy”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rynek jest bezwzględny
Stream oraz naziemna wyprze z rynku tradycyjną telewizję sieci kablowe oraz satelitarne to już przestarzały relikt muzealny
odpowiedź
User
Mario
Nie wyprze .Nadal telewizja jest szybsza od internetu...
odpowiedź
User
kunefał
Nie wyprze .Nadal telewizja jest szybsza od internetu...
Mario tu nie chodzi o szybkość. Tu chodzi o postęp, o to, że dziś i w przyszłości wszystko będzie oparte o internet, a prędkość poprawią tak, że będzie szybciej i lepiej niż przez satke. Spokojna twoja.
odpowiedź