Jacek Sobala kandydatem na prezesa Polskiego Radia. Zgłasza go szef Rady Mediów Narodowych
Tylko dwóch kandydatów zgłosili do wczoraj członkowie Rady Mediów Narodowych w konkursie na prezesa Polskiego Radia - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Pierwszym jest wytypowany przez Juliusza Brauna Lech Parell, drugim - zaproponowany przez Krzysztofa Czabańskiego Jacek Sobala.
Nieformalny termin zgłaszania kandydatów minął wczoraj, jednak - jak powiedział nam przewodniczący RMN Krzysztof Czabański - jeśli jeszcze w środę wpłyną jakieś kandydatury, zostaną przyjęte. - Nie będę robił problemów, przecież będzie możliwym jeszcze zapoznanie się z ich życiorysami i osiągnięciami przed czwartkiem - powiedział Czabański.
Zaznaczył jednak, że kandydatury zgłoszone podczas czwartkowego posiedzenia Rady nie zostaną przyjęte. - Minimum czasu na zapoznanie się z kandydatura to muszą być 24 godziny, trzeba mieć szacunek dla pozostałych członków Rady - podsumował Krzysztof Czabański.
Kandydaci mieli być zgłaszani do 7 marca, 9 marca odbędzie się posiedzenie RMN, podczas którego wskazany zostanie nowy prezes Polskiego Radia. Uruchomienie takiej procedury stało się koniecznością po tym, jak ze stanowiska ustąpiła prezes Barbara Stanisławczyk-Żyła.
Lech Parell, pierwszy ze zgłoszonych kandydatów, był w przeszłości m.in. prezesem Radia Gdańsk. - Ma doświadczenie jako dziennikarz i menadżer mediów. Gdy był prezesem i redaktorem naczelnym Radia Gdańsk, słuchalność tej stacji zdecydowanie wzrosła, a w 2015 publiczne radio zajęło drugie miejsce w rankingu najczęściej cytowanych mediów regionalnych w Polsce - uzasadniał w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl zgłaszający tę kandydaturę Juliusz Braun.
Drugim kandydatem na nowego prezesa Polskiego Radia jest Jacek Sobala, zgłoszony przez Czabańskiego. - Ma duże doświadczenie radiowe i brał udział we wcześniejszym konkursie na to stanowisko - powiedział Czabański. - Sądzę, że ma on dużo walorów - dodał.
Podczas finałowego etapu konkursu na prezesa PR, który odbył się pod koniec stycznia br. Sobala mówił, że problemem Polskiego Radia jest jakość programu. - Aby ludzie chcieli płacić abonament, muszą otrzymać ofertę programową, aby mogli powiedzieć: na to, to ja zapłacę - podkreślał.
- Polskie Radio w dzisiejszych czasach, przy tym rozwoju technologii powinno być instytucją multimedialną, która nie tylko jest reaktywna i emituje to, co się wydarzy, ale również inicjuje. Jest organizatorem, jest mecenasem rozmaitych wydarzeń ważnych dla Polski i Polaków - dodawał Sobala.
Jacek Sobala to były szef radiowej Trójki, Jedynki, Radia BiS, a ostatnio TVP Warszawa.
W połowie lutego br. RMN zdecydowała, że Barbara Stanisławczyk-Żyła zwyciężyła w konkursie na szefa Polskiego Radia. Dzień po wyborze, 17 lutego wieczorem, Stanisławczyk-Żyła złożyła rezygnację z tej funkcji odroczoną do 31 marca.
Przed pracą w Polskim Radiu Barbara Stanisławczyk-Żyła była m.in. zastępcą redaktora naczelnego „Sukcesu”, a w latach 2006-2010 redaktor naczelną tego pisma, natomiast od września 2009 roku do marca 2010 roku dyrektorem wydawniczym Wydawnictwa Przekrój. Współpracowała z wieloma tytułami prasowymi, na początku lat 90. była stypendystką w Agencji Reutera w Londynie. Napisała kilka książek faktograficznych m.in. „Miłosne gry Marka Hłaski”, „Dziewczyny”, „Ostatni krzyk. Od Katynia do Smoleńska historie dramatów i miłości” oraz „Kto się boi prawdy? Walka z cywilizacją chrześcijańską w Polsce”.
Ukończyła Politechnikę Warszawską i Podyplomowe Studium Dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskała też stopień doktora. Prowadziła wykłady m.in. w Collegium Civitas.
Dołącz do dyskusji: Jacek Sobala kandydatem na prezesa Polskiego Radia. Zgłasza go szef Rady Mediów Narodowych
jakie będą, jasnowidzu?