Eurozet i Radio Wnet powalczą o częstotliwości w Warszawie i Krakowie
Minął termin składania wniosków na częstotliwości w Warszawie (87,8 MHz) i Krakowie (95,2 MHz). W konkursie koncesyjnym weźmie udział jedynie Radio Wnet oraz Eurozet - dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl.
Pisaliśmy już o tym, że w konkursie koncesyjnym o częstotliwości 87,8 MHz i 95,2 MHz weźmie udział Radio Wnet, które od kilku miesięcy wyrażało chęć przejęcia częstotliwości po Radiu Bajka. Zainteresowana nadawaniem w Warszawie i Krakowie jest także spółka Eurozet. Nowa rozgłośnia miałaby nosić nazwę Otoradio i być stacją o charakterze publicystycznym „łączącą potencjał kulturowy Warszawy i Krakowa i tradycję z nowoczesnością”. Podstawą programu miałyby być audycje autorskie.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji do tej pory nie chciała podać pełnej listy zainteresowanych, tłumacząc, że zgłoszenia mogą nadejść jeszcze pocztą tradycyjną.
Natomiast jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, tylko dwie wspomniane wyżej stacje są zainteresowane nadawaniem na częstotliwościach w Warszawie (87,8 MHz) i Krakowie (95,2 MHz).
Konkurs na 87,8 MHz i 95,2 MHz
W czerwcu br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła konkurs na wolne częstotliwości w Warszawie i Krakowie. W środowisku pojawiały się głosy, że „konkurs jest rozpisany pod Radio Wnet”, które w oparciu o zgodę na emisję okolicznościową nadawało już na częstotliwości 87,8 MHz w okresie od 16 października ubiegłego roku do 13 stycznia br.
Po tym czasie stacja zgłosiła się z wnioskiem o zgodę na przeprowadzanie testów do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Zgody na dalsze testy nie wyraził jednak przewodniczący KRRiT, Witold Kołodziejski (prezes UKE wydaje zgodę w porozumieniu z przewodniczącym KRRiT). Gdyby szef KRRiT zgodził się na dalsze testy - trwałyby do 3 czerwca br.
Już w czerwcu w rozmowie z nami Krzysztof Skowroński, założyciel i szef Radia Wnet, zapowiadał, że rozgłośnia jest zainteresowana wzięciem udziału w tym postępowaniu koncesyjnym.
Przed kilkoma dniami powiedział Wirtualnemedia.pl: - To nie będzie jeszcze jedno radio, podobne do tych, które znamy. Wprawdzie będzie to radio komercyjne - będzie miało reklamy, ale będzie radiem autorskim - zapowiadał w Krzysztof Skowroński, redaktor naczelny Radia Wnet.
W konkursie nadawcy mogli składać wnioski o udzielenie jednej koncesji na okres 10 lat, na rozpowszechnianie kanału radiowego o charakterze uniwersalnym. Chodzi o stację zawierającą różne gatunki i formy radiowe oraz różnorodną problematykę. W stacji mają być audycje informacyjne, publicystyczne o tematyce społeczno-politycznej oraz wspólnotowo-twórcze, uwzględniające polską tradycję, historię i kulturę. Kanał ma być rozpowszechniany codziennie przez 24 godziny na dobę. Audycje słowne i inne przekazy mają stanowić nie mniej niż 30 proc. tygodniowego czasu nadawania w godzinach 6-23.
Częstotliwości zwolnione po Radiu Bajka
Wcześniej z częstotliwości 87,8 MHz korzystało Radio Bajka, któremu cofnięto zezwolenie na nadawanie. Fundacja Bajka otrzymała koncesję na nadawanie programu adresowanego do dzieci (głównie w wieku od 2 do 7 lat) w grudniu 2010 roku. Niemal od razu decyzję tę zaskarżył jeden z wnioskodawców i sprawa trafiła do sądu. W 2015 roku stacja faktycznie zniknęła z eteru, a w grudniu ub.r. cofnięto jej koncesję. W Krakowie na 95,2 MHz również nadawało Radio Bajka, które koncesję uzyskało w lipcu 2011 roku.
Dołącz do dyskusji: Eurozet i Radio Wnet powalczą o częstotliwości w Warszawie i Krakowie