Co ile można płacić podatek?
Podatek można płacić nie tylko co miesiąc, ale także kwartalnie. Choć takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla podatników, nie wszyscy mogą z niego skorzystać. Ci, którym przysługuje taki przywilej, mają ostatnią szansę na podjęcie decyzji o wyborze zaliczek kwartalnych.
Dzięki zaliczkom kwartalnym, płaconym nie dwanaście, tylko cztery razy w roku – do 20 kwietnia, 20 lipca, 20 października i 20 grudnia – możemy dużo dłużej obracać zarobionymi pieniędzmi. To trochę tak, jak byśmy korzystali z karty kredytowej, tyle że z okresem bezodsetkowym wynoszącym nie 50, a aż 90 dni. Niestety, nie wszyscy podatnicy mają prawo do takiego przywileju.
Skorzystać mogą z niego tylko przedsiębiorcy, ale pod warunkiem, że mają status tzw. małego podatnika lub dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą. Przy czym mały podatnik wcale nie jest taki mały – wartość jego przychodu ze sprzedaży za 2010 r. (wraz z należnym podatkiem VAT), nie mogła przekroczyć 4 mln 736 tys. zł, czyli równowartości 1 mln 200 tys. euro. Rozpoczynający działalność mogą zaś wybrać zaliczki kwartalne tylko wtedy, gdy w ciągu dwóch lat poprzedzających założenie firmy nie prowadzili żadnego innego biznesu (nie mógł mieć firmy także współmałżonek objęty wspólnotą majątkową). O wyborze kwartalnych zaliczek należy poinformować urząd skarbowy do 21 lutego, koniecznie w formie pisemnej.
Przedsiębiorcy, mogąc dłużej obracać swoimi pieniędzmi, mają dużo mniejszą szansę na utratę płynności finansowej w sytuacji, gdy ich kontrahenci spóźniają się z zapłatą faktur. Mogą także założyć krótkoterminową lokatę, dzięki czemu podatek częściowo na siebie zarobi. Zyskują również przewagę konkurencyjną – mają szansę zaproponować swoim klientom dłuższe terminy płatności, co z pewnością wpłynie na lepsze postrzeganie ich firmy na tle innych. Warto także pamiętać o optymalizacji podatkowej w końcu roku – zaliczkę za ostatni kwartał płaci się kwocie zaliczki za trzeci kwartał. Jeśli zatem w lipcu, sierpniu i wrześniu przedsiębiorca wykaże duże koszty, zaliczka na podatek będzie niska nie tylko w przypadku trzeciego kwartału, ale także za trzy ostatnie miesiące roku.
Nie należy zapominać jednak o jednym – zaliczki płacone kwartalne jedynie odraczają podatek, do tego danina za trzy miesiące będzie sporo wyższa, niż przy podatkach rozliczanych co miesiąc. A to oznacza, że zaliczki kwartalne wymagają od przedsiębiorcy większej dyscypliny finansowej.
Agata Szymborska-Sutton, analityk Tax Care
Dołącz do dyskusji: Co ile można płacić podatek?