SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Audytel: wartość polskiego rynku telekomunikacyjnego spadnie w br. o 0,6 proc.

Łączna wartość polskiego rynku usług telekomunikacyjnych (zarówno telefonii, internetu, jak też płatnej telewizji) wyniesie w 2014 roku 45,2 mld zł, co oznaczałoby spadek o 0,6 proc. w porównaniu do roku 2013 - prognozuje firma analityczno-doradcza Audytel.

Według Audytel, do tegorocznego spadku wartości polskiego rynku telekomunikacyjnego przyczynią się obniżki stawek MTR w telefonii komórkowej (w 2013 r.), zmniejszony popyt na usługi płatnej telewizji w wyniku cyfryzacji naziemnego sygnału TV oraz opóźnienia realizacji inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną z udziałem środków unijnych (budowa regionalnych sieci szerokopasmowych).

Objawy nasycenia wykazują właściwie wszystkie segmenty rynku, poza dostępem NGA. Dla wzrostu przychodów kluczowa staje się sprzedaż dodatkowych usług (np. multiroom, dodatkowe karty SIM dla mobilnej transmisji danych w każdym urządzeniu) albo wymyślenie całkowicie nowych usług. Zdaniem analityków, w kontekście sprzedaży dodatkowych usług kluczowym narzędziem operatorów jest pakietyzacja.

"Kolejnym ważnym czynnikiem stymulującym rozwój rynku telekomunikacyjnego będzie konsolidacja rynku krajowego szczególnie w kontekście powstawania nowych sieci dostępowych w technologii FTTH. Jeśli spełni się scenariusz budowy dostępowych sieci światłowodowych przez dużych graczy, do przejęcia będzie ponad milion abonentów obecnie korzystających z niskiej jakości usług Wi-Fi lub starych generacji sieci LAN i TV kablowych." - powiedział Emil Konarzewski, partner zarządzający w Audytel.

W 2016 r. przychody operatorów z dostępu do internetu mają przekroczyć przychody z usług telefonii stacjonarnej. Udział rynku dostępowego w całości usług telekomunikacyjnych z niecałych 8 proc. w 2009 roku ma wzrosnąć do ok. 12 proc. w roku 2019.

Ostatnie 2 lata przyniosły Polsce bardzo dynamiczny rozwój sieci dostępowych NGA. W styczniu 2014 r. w ich zasięgu było 45 proc. gospodarstw domowych - o 10 proc. więcej niż przed rokiem. Jednak do średniej europejskiej sporo nam brakuje. Średnia dla krajów UE28 wyniosła 61,8 proc. (wzrost o 4 proc. w ciągu roku).

Według szacunków Audytela, w latach 2014-2020 w Polsce zainstalowanych zostanie ponad 5 mln łączy FTTH/FTTC (Fiber-to-the-Home/Curb), z czego niemal 2 mln będą stanowiły modernizacje istniejących łączy.

Dołącz do dyskusji: Audytel: wartość polskiego rynku telekomunikacyjnego spadnie w br. o 0,6 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl