12 stacji w ogólnopolskim multipleksie DAB+
KRRiT podjęła uchwałę o przeznaczeniu zasobów ogólnopolskiego multipleksu DAB+. Znajdzie się na nim nie 9 stacji, jak wcześniej planowano, a 12. Nadawcy komercyjni od lat krytykują standard DAB+, więc z chętnymi do cyfrowej emisji może być problem.
Dołącz do dyskusji: 12 stacji w ogólnopolskim multipleksie DAB+
A ja nie rozumiem ludzi, którzy tak uparcie bronią bylejakości. Tu nie chodzi o jakość audiofilską (bo taka nigdy nie będzie do uzyskania w DAB+), tylko o jakość nie gorszą od dzisiejszego FM. Tak trudno to zrozumieć? Przyzwoita jakość dźwięku jest w interesie wszystkich słuchaczy. Idąc Twoim rozumiem "dla ludu" wystarczy bylejakość.
KRRiT przygotowała szereg analiz i konsultacji... część spisanych jeszcze lata temu w tzw. Zielonej Księdze... cytat:
"Jak widać, zagospodarowanie multipleksu to kompromis pomiędzy jakością dźwięku, a liczbą programów. Jeśli przyjmiemy założenie, że nadawcy publiczni powinni nadawać program o jakości bliskiej do tej, którą obecnie mamy w FM to jakość programu w emisji cyfrowej powinna kształtować się na poziomie nie mniejszym 128 kb/s – 112 kb/s bez względu na to, czy jest to program muzyczny czy słowny (język polski z uwagi na tzw. „głoski szeleszczące” wymaga strumienia jak dla programu muzycznego). Ponadto w pojemności multipleksu (1152 kb/s) należy uwzględnić miejsce na usługi dodatkowe. Oznacza to, że optymalna liczba programów na multipleksie nadawanych z jakością najbardziej zbliżoną do nadawanej w FM powinna oscylować między 8 a 10."
Upychanie 12 stacji w MUXie nie ma żadnego uzasadnienia (zwłaszcza w kontekście planów przesunięcia MUX8 do UHF, i tym samym zrobienia miejsca na kolejne multipleksy ogólnokrajowe). Jest to też sprzeczne z analizami poczynionymi przez samą KRRiT.
... chwilowo zabraknie Ci internetu w domu i leżysz i kwiczysz. Transmisje "z powietrza" rzadko miewają awarie.