Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2015-07-14

A A A POLEĆ DRUKUJ

W okresie burz zwróćmy uwagę na zagrożone pisklęta bocianów

W ostatnich dniach przez Polskę przechodzą burze i silny wiatr. Od najbliższej niedzieli synoptycy zapowiadają kolejne nawałnice. Intensywne i gwałtowne zjawiska pogodowe powodują m.in. łamanie drzew, uszkodzenia słupów energetycznych, często cierpią także przy tym gniazda bocianów. Jest to szczególnie niebezpieczne dla piskląt, z których zdecydowana większość nie potrafi jeszcze fruwać.

Przyrodnicy z Fundacji Przyrodniczej „pro Natura” od lat wraz z Grupą Energa opiekujący się bocianami w Polsce apelują, by po przejściu burz zainteresować się sytuacją okolicznych ptaków i gniazd, w których znajdują się młode. Być może bocianie domy uległy zniszczeniu lub zalaniu, a małe boćki są podtopione lub znalazły się poza gniazdem. Zranione ptaki mogą wymagać natychmiastowej pomocy.

Przypominamy, że do dyspozycji jest ogólnopolska bezpłatna infolinia 801 BOCIAN (tel.801 26 24 26), którą już ponad 2 lata temu wraz z "pro Naturą” uruchomiła Grupa Energa, w celu umożliwienia szybkiej pomocy bocianom m.in. gniazdującym na słupach energetycznych.

Od kilku dni odnotowujemy wiele zgłoszeń, na przykład w rejonie Kwidzyna udało nam się pomóc młodemu bocianowi, wypchniętemu z gniazda przez silny podmuch wiatru. Zachęcamy do zgłaszania przypadków napotkania zniszczonych bocianich domów czy poszkodowanych ptaków na 801 BOCIAN, lub e-mailowo na bociany@bociany.pl. – mówi Magdalena Berezowska, ekspertka infolinii. - Prowadzony przez nas telefon jest dostępny na terenie całego kraju. Interwencje przyjmowane są codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00-17.00., jednak w sytuacjach szczególnych, z jakimi mamy miejsce teraz, zgłoszenia odbieramy bez względu na porę i dzień – liczy się przede wszystkim pomoc bocianom.

Jarosław Kozłowski, koordynujący współpracę Grupy Energa z przyrodnikami zaznacza: - Na naszych słupach zainstalowaliśmy blisko 10 tysięcy platform pod bezpieczne bocianie gniazda, dlatego los tych ptaków jest nam szczególnie bliski. Energa pomaga im szeregiem działań, a pomysł na Infolinię okazał się trafiony. Jest ona bardzo przydatna w ochronie boćków. Tylko w ubiegłym roku dzięki niej udzielono w całej Polsce pomocy w ponad 1000 przypadków.

Nawałnice połączone z wichurą powodują także uszkodzenia linii i infrastruktury energetycznej. W takich przypadkach apelujemy o szczególną ostrożność, a przede wszystkim o nie podchodzenie do uszkodzonych słupów, czy zerwanych linii elektrycznych. Bezwzględnie tego typu incydenty należy zgłaszać do Pogotowia Energetycznego pod numer telefonu 991.

Więcej o bocianach i ich ochronie na bociany.pl.

Życie wokół bocianiego gniazda można także śledzić na wideoblogu dbajobociany.pl.

Dodatkowe materiały dostępne są w galerii http://media.energa.pl/657/pl/presskit/5757 .





Tylko na WirtualneMedia.pl

Galeria

PR NEWS