Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2013-07-02

A A A POLEĆ DRUKUJ

Stary malware w nowej odsłonie

Warszawa, 2 lipca 2013 r. - Kto powiedział, że nie można nauczyć starego oprogramowania nowych sztuczek? Niedawno pojawiły się informacje o swego rodzaju powrocie malware’u ZBOT. Wkrótce potem media przekazały wiadomość, że ZBOT rozprzestrzenia się za pośrednictwem Facebooka. A teraz okazuje się, że istnieje całkiem nowa wersja tego programu, która potrafi rozprzestrzeniać się w pełni samodzielnie.

 

„Niecodzienne zachowanie malware’u ZBOT potwierdza  prognozy Trend Micro na 2013 rok, w których przewidziano, że stare zagrożenia pojawią się w nowych, udoskonalonych i skuteczniejszych postaciach” – mówi Rik Ferguson, Global VP Security Research w Trend Micro.

Ta konkretna odmiana ZBOT-a ukryta jest w zarażonym pliku PDF, który dla niepoznaki zawiera fakturę sprzedaży. Jeśli użytkownik otworzy plik za pomocą programu Adobe Reader, uruchomiona zastaje procedura, w wyniku której na ekranie wyświetla się okienko pop-up.

 

W tym momencie złośliwy wariant ZBOT – WORM_ZBOT.GJ – dostaje się do systemu i zostaje uruchomiony. Istnieje kilka dość istotnych różnić w porównaniu do poprzedniej wersji tego malware’u.

Po pierwsze, WORM_ZBOT.GJ posiada funkcję automatycznej aktualizacji: potrafi pobrać i uruchomić zaktualizowaną kopię samego siebie. Po drugie, może z łatwością rozprzestrzeniać się na inne systemy za pośrednictwem pamięci przenośnych, np. pendrive'ów. Dokonuje tego wyszukując dyski wymienne, a następnie tworząc w nich ukryty katalog z własną kopią oraz skrót odsyłający do ZBOT - a.

 

Ten rodzaj rozprzestrzeniania jest dość nietypowy. ZBOT wędruje zazwyczaj za pośrednictwem oprogramowania typu exploit kit lub zainfekowanych załączników. Tymczasem zdolność do samodzielnego rozpowszechniania jest w przypadku tego programu sporą niespodzianką. Może to oznaczać dalszy wzrost liczby systemów zarażonych tym malwarem.

 

Tego rodzaju przykłady pokazują, w jaki sposób zmienia się obszar oprogramowania crimeware. To konkretne zagrożenie zostało już opisane przez ekspertów Trend Micro w artykule zatytułowanym The Crimeware Evolution. Wykorzystywanie dysków wymiennych czy automatyczna aktualizacja do rozpowszechniania się nie jest nową ani innowacyjną cechą, ponieważ wiele złośliwych programów korzystało już z tych funkcji. W szczególności warto tu wspomnieć o Conficker/DOWNAD, który obu tych strategii używał bardzo skutecznie i który do dziś pozostaje dużym zagrożeniem. Mimo że ma już parę dobrych lat, został umieszczony na liście 10 najbardziej niebezpiecznych złośliwych programów  w obu Amerykach i rejonie Morza Karaibskiego w 2012 roku.

 

Trend Micro chroni użytkowników poprzez wykrywanie WORM_ZBOT.GJ i blokowanie witryn powiązanych z tym zagrożeniem.

 

Więcej informacji dotyczących aktualnych zagrożeń znajduje się na stronie:

http://blog.trendmicro.com/trendlabs-security-intelligence/

Informacje o firmie Trend Micro

 

Firma Trend Micro Incorporated jako światowy lider w dziedzinie oprogramowania zabezpieczającego dąży do zapewnienia bezpiecznego globalnego środowiska wymiany informacji cyfrowych. Nasze rozwiązania dla użytkowników indywidualnych, firm i organizacji rządowych umożliwiają wielopoziomową ochronę zawartości na urządzeniach przenośnych i serwerach oraz w punktach końcowych, bramach i chmurze. Informacje są chronione w sposób inteligentny z użyciem innowacyjnej technologii zabezpieczeń, którą można łatwo wdrożyć, bezproblemowo nią zarządzać i dopasować do zmieniającego się ekosystemu. Wszystkie rozwiązania korzystają z opartego na chmurze mechanizmu globalnej ochrony przed zagrożeniami, Trend Micro™ Smart Protection Network™, a ich obsługę zapewnia 1200 ekspertów ds. zagrożeń z całego świata. Więcej informacji — www.trendmicro.pl.

 

Kontakt dla prasy:

Aleksandra Bojanowska

Monday PR

Tel.: (22) 487-84-21

E-mail: aleksandra.bojanowska@mondaypr.pl 

 

W sprawach handlowych prosimy o kontakt z polskim biurem Trend Micro:

Warsaw Trade Tower, piętro 30, ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa

Tel.: + 22  486 34 50

e-mail: biuro@trendmicro.com





Słowa kluczowe:malware, trend micro, ZBOT

Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS