Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2013-05-02

A A A POLEĆ DRUKUJ

Rock i średniowiecze w Toruniu

150x110
Pieśni z czasów Mikołaja Kopernika i klasyka na rockowo - to propozycje koncertowe na 2 i 3 maja w Toruniu.


Koncertem Orkiestry Symfonicznej Miasta Kaliningradu pod dyrekcją Arkadija Feldmana, z solistą Pawłem Kowalskim na fortepianie, rozpoczął się 1 maja 2013 r. XX Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA. Koncerty w toruńskich zabytkach i kościołach potrwają do 16 maja.

W czwartek, 2 maja w Ratuszu Staromiejskim, w rockowych aranżacjach muzyki klasycznej i filmowej zaprezentuje się łotewskie trio wiolonczelowe Melo-M.

Zespół powstał w 2005 roku. Profesjonalnie wykształceni muzycy: Karlis Auzans, Mikelis Dobicins i Janis Pauls proponują wiolonczelowe wykonania znanych kompozycji, od muzyki klasycznej poprzez etno i pop do rocka. Zespół do tej pory wydał 4 płyty: w 2005 roku nawiązującą do nazwy zespołu „Melo-M” z wiolonczelowymi aranżacjami popularnych łotewskich piosenek, w 2007 roku „Singalongs” z interpretacjami współczesnej klasyki światowej, w 2009 „Around the World”, album z autorską wersją muzyki świata oraz etno oraz w 2010 roku „Phantasy of the Opera”. Trio jest także dobrze znane poza granicami Łotwy: koncertował dwukrotnie w USA, a także m.in.: w Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Niemczech Estonii, Turcji oraz na Litwie i Ukrainie. Grupa zdobyła Brązowy Medal na I Międzynarodowym Konkursie Muzycznym TEREM CROSSOVER w 2010 roku w Petersburgu w Rosji. Członkowie Melo-M mają staranne muzyczne wykształcenie akademickie, dokształcali się także dodatkowo, ucząc się od takich światowych sław wiolonczeli jak: Mścisław Rostropowicz, Klauss Kangiser, Mischa Maisky, Frans Helmerson, Maksim Utkin i Natalia Szowskaja.

Melo-M wystapi w Toruniu dwukrotnie: 2 maja o godz. 18.00 w Ratuszu Staromiejskim i 3 maja o godz. 20.00 na scenie plenerowej na Rynku Staromiejskim.

Natomiast kto chciałby poczuć się przez chwilę jak Mikołaj Kopernik na toruńskiej starówce, może wybrać się na Rynek Staromiejski 3 maja o godz. 16.00. Na plenerowej scenie wystąpi dziecięco-młodzieżowy zespół muzyki dawnej Scholares Minores pro Musica Antiqua z Poniatowej koło Lublina. Artyści zaprezentują się w historycznych strojach, a w programie „Spectaculum musicum z czasów Kanonika Mikołaja łacnie uczynione”, czyli pieśni średniowieczne z XIV-XVI wieku:
• Piotr z Grudziądza, XIV w. – Kanon
• Witzlav van Rugen, XIV w., Śląsk – Tanz nach „Der herbest“
• Anonim, XIV w. – Saltarello
• Mikołaj z Krakowa, XVI w. – Taniec Rex
• Pierre Attaingnant, 1539 – Tourdion
• Anonim, XV w. – Tubych się chciał zabawić
• Mikołaj z Krakowa, XVI w. – Szewczyk idzie po ulicy
• Anonim do tekstu M.Rej XVI w. – Przestrach na złe sprawy ludzkiego żywota
• Anonim z tab. lut. M. Waisseliusa, XVI w. – Taniec polski
• Thomas Morley, XVI w. – Do you not know
• Thoinot Arbeau, XVI w. – Pawana
• Mikołaj z Krakowa, XVI w. – Zakłułam się tarnem
• Anonim z Tab. Lutniowej, W. Heckel, XVI w. – Taniec „Książęcy”
• Tilman Susato, XVI w. – Tańce (zbiór „Danseryje”)
• Franciso Soto de Langa, XVI/XVII w. – Bendecit al Senior
• Michael Praetorius, XVI/XVII w. – Kurant
• Anonim z Tab. Organowej Ch. Loeffelholtz, XV w. – Dobry taniec polski

Dziecięco-młodzieżowy zespół muzyki dawnej Scholares Minores pro Musica Antiqua (i inne zespoły muzyczne - łącznie ponad 300 dzieci i młodzieży) stanowią „muzyczny kombinat artystyczny” założony w 1975 roku w Poniatowej (koło Lublina) i do dziś kierowany przez małżeństwo muzykologów – Danutę i Witolda Danielewiczów), osiągając wręcz legendarną sławę w Europie. Od chwili powstania zespoły wykonały ponad 2800 koncertów w województwie lubelskim, w całej Polsce, a wreszcie na całym świecie (podczas 112 tournee koncertowych – do maja 2012). Poniatowskie dzieci koncertowały w Australii, USA, Japonii, Kanadzie, Turcji, Meksyku, Ekwadorze i prawie wszystkich krajach Europy. Dokładna rejestracja tych wszystkich wydarzeń pozwala stwierdzić, że podczas 38. lat pracy artystycznej zespoły spędziły w podróży nieprzerwanie ponad 5 lat! Audycje z udziałem zespołów zostały zarejestrowane na ponad 100. nagraniach dla różnych stacji radiowych i telewizyjnych. Zespoły mogą się także poszczycić wydaniem 7 płyt CD oraz 5 płyt DVD.




Tylko na WirtualneMedia.pl

Galeria

PR NEWS