Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2013-05-13

A A A POLEĆ DRUKUJ

Niemal 2,5 tys. dzieci odwiedziło edukacyjne miasteczko ENERGI w Ostrołęce

150x110

9 i 10 maja mobilne centrum naukowe „Planeta Energii” gościło na placu przy Centrum Kultury w Ostrołęce. Wizyta interaktywnego miasteczka to nagroda dla dzieci z grupy świetlicowej oraz pani Bogumiły Mrozek-Ponichtera z Ostrołęckiego Centrum Kultury „Kultownia”, za zwycięstwo w III edycji ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego Grupy ENERGA, propagującego wiedzę o energii elektrycznej wśród najmłodszych.

Prawie 2,5 tys. dzieci i niemal 700 dorosłych odwiedziło interaktywne miasteczko naukowe „Planeta Energii”, które przez dwa dni gościło na placu przy Ostrołęckim Centrum Kultury. Kosmiczna ekipa przybyła do miasta dzięki dzieciom z grupy świetlicowej oraz pani Bogumile Mrozek-Ponichtera z Ostrołęckiego Centrum Kultury „Kultownia” zdobywcom jednej z dziesięciu nagród głównych w III edycji konkursu edukacyjnego Grupy ENERGA.

„Planeta Energii” to świetny program edukacyjny. Już sam udział w konkursie był dla nas niezwykłą przygodą. W ramach projektu spotykaliśmy się z dziećmi w każdy czwartek i w oparciu o scenariusze dostarczone przez organizatora konkursu, zdobywaliśmy cenną wiedzę dot. energii elektrycznej – mówi Bogumiła Mrozek-Ponichtera. Wizyta miasteczka to dla nas nie tylko wielkie wyróżnienie, ale i nagroda za pracę, którą włożyliśmy. Mam nadzieję, że edukacyjne centrum ENERGI zachęci innych nauczycieli do udziału w konkursie, bo naprawdę warto - dodaje.

Co wydarzyło się na „Planecie Energii” w Ostrołęce?

Już od rana w mobilnym centrum naukowym ENERGI panowała gorąca atmosfera. Jako pierwsi pojawili się uczniowie ze zwycięskiej klasy. Punktualnie o godz. 9:00 dzieci, w towarzystwie profesora Volta i Energoludka, przecięły wstęgę i uroczyście otworzyły miasteczko. Była także piosenka, którą najmłodsi zaśpiewali razem z panią Bogumiłą Mrozek-Ponichtera i panem Januszem Kotowskim, Prezydentem Miasta Ostrołęki. Podczas wizyty dzieci w trzech charakterystycznych namiotach „Planety Energii” uczyły się czym jest energia elektryczna oraz jak bezpiecznie i racjonalnie należy z niej korzystać.

W strefie pierwszej miasteczka uczniowie poznawali m.in odnawialne źródła energii. Największe zainteresowanie najmłodszych wzbudził uproszczony model silnika indukcyjnego oraz prądnica napędzana strumieniem płynącej wody. Dzięki interaktywnym animacjom dzieci dowiedziały się jak wytwarzany jest prąd oraz w jaki sposób można wykorzystywać odnawialne źródła energii. W strefie drugiej uczniowie oglądali edukacyjny film 3D o Energoludkach – sympatycznych mieszkańcach „Planety Energii”, a w ostatnim namiocie z entuzjazmem i zaangażowaniem uczestniczyli w pokazach i eksperymentach prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Tutaj największe zainteresowanie dzieci wzbudziła lewitująca kula i generator Van de Graaffa. Dzięki doświadczeniom najmłodsi poznali ważne zagadnienia związane z energią elektryczną, jak np. prawidłowe korzystanie z urządzeń elektrycznych czy właściwe zachowania podczas burzy.

Cieszymy się, że "Planetę Energii" w Ostrołęce odwiedziło tak wiele dzieci. Mamy nadzieję, że dzięki naszej akcji zarówno najmłodsi, jak i dorośli będą bezpiecznie i świadomie korzystać z energii elektrycznej – mówi Marta Dankowska, koordynator programu z Centrum Marketingu i Komunikacji ENERGA SA.

Ile prądu zgromadzili mieszkańcy Ostrołęki w „Sztafecie 10 miast"?

W godzinach popołudniowych miasteczko „Planeta Energii” gościło mieszkańców Ostrołęki. Przy słonecznej pogodzie z interaktywnej atrakcji chętnie korzystały całe rodziny. Mieszkańcy włączyli się także do konkursu „Sztafeta 10 miast”, podczas którego z wielkim zapałem wytwarzali prąd za pomocą siły własnych mięśni na rowerkach stacjonarnych. Miasto, które skumuluje najwięcej prądu, zdobędzie multimedialną tablicę z akcesoriami dla szkoły, z której pochodzi zwycięska klasa. Ogłoszenie wyników już w czerwcu!

Ostrołęka to już piąte miasto na mapie tegorocznej trasy "Planety Energii". Kosmiczna atrakcja odwiedzi jeszcze Gołdap, Brodnicę, Pruszcz Gdański, Lębork i Kołobrzeg.

Honorowy patronat nad wizytą miasteczka „Planeta Energii” sprawował Prezydent Miasta Ostrołęki Janusz Kotowski. Patroni medialni miasteczka „Planeta Energii” w Ostrołęce było Radio Oko, Tygodnik Ostrołęcki oraz portal moja-ostroleka.pl.

Patronat honorowy nad programem "Planeta Energii" objęli Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronat merytoryczny sprawuje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Patroni medialni programu to magazyn popularnonaukowy Focus i portal sieciaki.pl. Ambasadorem III edycji programu „Planeta Energii” jest Tomasz Rożek – doktor nauk fizycznych, dziennikarz naukowy i autor książek.

„Planeta Energii” to projekt edukacyjny Grupy ENERGA realizowany od 2010 roku w ramach programu ENERGA Edukacja, skierowany do uczniów i nauczycieli klas I-III ze szkół podstawowych, którego głównym celem jest promowanie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej. W dwóch poprzednich edycjach programu praktyczną wiedzę o prądzie zdobyło niemal 73 tys. dzieci z całej Polski. Projektowi co roku towarzyszy wędrujące interaktywne miasteczko „Planeta Energii”, które do tej pory odwiedziło 24 miasta.

***

Grupa ENERGA – głównymi obszarami jej działalności są: wytwarzanie, obrót i dystrybucja energii elektrycznej i ciepła. ENERGA dostarcza energię elektryczną dla ponad 2,9 mln klientów, Grupa jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze 75 tys. km kw. i eksploatuje ponad 191 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 20 TWh energii rocznie. Udział w rynku dystrybucji i sprzedaży wynosi około 16 proc., w rynku wytwarzania - niemal 3 proc. Grupa ENERGA dzięki 47 własnym elektrowniom wodnym i licznym farmom wiatrowym przyłączonym do jej sieci jest liderem dostaw energii ze źródeł odnawialnych (do sieci ENERGI przyłączone są odnawialne źródła o łącznej mocy ponad 1600 MW). Zielona energia to już blisko 16 proc. prądu dostarczanego klientom firmy. Natomiast udział energii z odnawialnych źródeł w produkcji własnej wynosi ponad 31 proc. Innowacyjne i proekologiczne działania przynoszą Grupie ENERGA efekty w postaci wielu wyróżnień. W 2012 r. spółka otrzymała Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii Zielona Gospodarka, a wcześniej m.in. nagrodę Green Excellence za najwyższe standardy ekologiczności oraz przyznawaną przez BCC złotą statuetką Lidera Polskiego Biznesu. Marka ENERGA znajduje się także wśród European Trusted Brands 2010 jako jedna z najbardziej budzących zaufanie „eko-marek".

ENERGA od wielu lat angażuje się w inicjatywy prospołeczne. Czyni to w ramach programu ENERGA dla Ciebie, który obejmuje działania kształtujące postawy proekologiczne wśród najmłodszych, a także wspierające rozwój fizyczny i popularyzujące działalność kulturalną istotną dla społeczności lokalnych. Fundacja ENERGA niesie ponadto pomoc osobom poszkodowanym przez los oraz czynnie wspiera organizacje charytatywne. Elementem programu ENERGA dla Ciebie jest projekt ENERGA Edukacja.





Tylko na WirtualneMedia.pl

Galeria

PR NEWS