Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2011-10-18

A A A POLEĆ DRUKUJ

Jak wybierać bezpieczne zabawki dla dzieci?

150x110
Dla nikogo nie jest tajemnicą, że dzieci bardzo lubią różnego rodzaju zabawki. Kupują je im nie tylko rodzice, ale także dalsza i bliższa rodzina. Takie zakupy są tak popularne, zwłaszcza, gdy dziecko jest bardzo małe, że każda wizyta członka rodziny lub osoby znajomej wiąże się z podarowaniem nowej zabawki. Nie da się ukryć, że takie podarunki są mile widziane przez maluchy. Zabawki uczą, bawią oraz towarzyszą dziecku w wielu sytuacjach codziennego życia.Zabawki coraz częściej nie tylko bawią i uczą, ale także rozwijają zmysły dziecka. Nabywa ono podstawowych umiejętności, właściwych dla jego wieku i stopnia rozwoju. Niemowlak rozwija swój wzrok i słuch, a starsze dziecko uczy się rozpoznawać litery, liczyć i określać funkcje różnych przedmiotów.Wybierając konkretną zabawkę rodzice muszą kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem dziecka, które będzie się nią bawiło. Wygląd i cena powinny zdecydowanie odejść na dalszy plan. Na bezpieczeństwo składa się jednak kilka ważnych aspektów, które trzeba starannie rozważyć przed zakupem lub podczas wyboru zabawki.

Wiek dziecka – podstawa dobrego wyboru zabawki

Kupując zabawkę należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wiek dziecka. Pomoże to stwierdzić, czy będzie ona dla niego interesująca. Inne zabawki przeznaczone są dla niemowląt, a inne dla dzieci o kilka lat starszych. Może być jednak również tak, że maluchy w tym samym wieku będą miały zupełnie inne zainteresowania, co oczywiście przełoży się na to, jakimi zabawkami zechcą się bawić. Jedne dzieci wybiorą klocki, a inne przedmioty pozwalające na malowanie lub rysowanie. Taka sama sytuacja dotyczy zabawek wydających różnorodne dźwięki. Część dzieciaków będzie za nimi szalała, podczas gdy inne rzucą je w kąt lub potraktują z niechęcią.

Etykiety – ważne informacje dla rodziców

Kupując jakąkolwiek zabawkę, zawsze trzeba spojrzeć na dołączoną do niej etykietę. Zawiera ona bowiem istotne informacje, które często mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo dziecka. Zabawki wyprodukowane przez renomowanych producentów są poddawane licznym testom, których celem jest określenie grupy wiekowej, dla jakiej przeznaczono zabawkę. Taka informacja zawsze znajduje się na etykiecie. Kolejnym elementem są ważne ostrzeżenia informujące najczęściej o małych elementach, którymi dziecko może się zadławić lub innych zagrożeniach związanych z zabawą kupowanym przedmiotem. Etykiety to jednak nie tylko informacja o atestach i ostrzeżeniach. Powinny się na nich znajdować także następujące dane: nazwa i adres producenta lub importera, oznaczenie spełniania przez produkt norm europejskich, informacja o przeznaczeniu zabawki oraz ostrzeżenia wynikające ze specyfiki przedmiotu. Jeżeli zabawka jest miniaturką lub modelem rzeczy używanej przez osoby dorosłe, na etykiecie często pojawia się napis: „Uwaga, do użytku wyłącznie pod bezpośrednim nadzorem osoby dorosłej”. Podobna sytuacja występuje podczas wyboru rowerka lub deskorolki. Wówczas etykieta informuje o konieczności stosowania sprzętu ochronnego.

Materiał – higieniczny i bezpieczny

Każdy rodzic powinien zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest kupowana zabawka. Szczególnie powinni o tym pamiętać opiekunowie niemowląt i małych dzieci. Maluchy często bowiem biorą zabawki do ust. Najważniejsze jest więc to, czy przedmioty te nie są pokryte farbami zawierającymi toksyczne substancje. Mogą one negatywnie wpływać na rozwój dziecka, szkodzić jego zdrowiu, a nawet wywoływać poważne uszkodzenia mózgu. Bezpieczne materiały nie powodują zatruć, a wykonane z nich zabawki nie zaszkodzą nawet dzieciom cierpiącym na alergię.

Instrukcja obsługi – ważna pomoc w zabawie

Ostatnio szczególną popularnością cieszą się zabawki edukacyjne i interaktywne. Choć dzieci przeważnie lubią się nimi bawić i uczą się wielu rzeczy, to jednak często nie wiedzą, jak je obsługiwać. Często problemy te dotyczą nawet samych rodziców, nie przyzwyczajonych do nowoczesnych zabawek, które poruszają się, wydają dźwięki i reagują na konkretne ruchy dziecka. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi instrukcja obsługi, którą najczęściej producenci dołączają do zabawek na baterie lub sterowanych pilotem. Zawarte tam informacje dotyczą funkcji wykonywanych przez daną zabawkę, sposobu ich uruchamiania, typu zasilania oraz rodzaju i ilości baterii. Zapoznanie się z treścią instrukcji zapewni wygodną i bezpieczną zabawę.

Opinie innych rodziców – ważna pomoc w zakupach

Opinie innych rodziców są niezwykle przydatne podczas zakupu zabawek. Nie trzeba tu kierować się zdaniem wyłącznie najbliższych znajomych i rodziny. W Internecie dużym powodzeniem wśród rodziców cieszą się portale społecznościowe, fora dyskusyjne i portale poświęcone wychowywaniu dzieci. Można tam łatwo zasięgnąć potrzebnych informacji i sprawdzić, czy maluchy są zadowolone z zabawki oraz czy była ona dla nich bezpieczna.

Obserwacja zabawy dziecka – pomoc w dalszych zakupach

Warto obserwować bawiące się dziecko. Również tu szczególnie trzeba przyjrzeć się temu, czy zabawka przypada mu do gustu i czy jest dla niego bezpieczna. Jeżeli maluch rzuci ją w kąt lub szybko popsuje i połamie, wniosek może być tylko jeden – to nie jest dobry wybór. Podczas obserwacji zabawy dziecka łatwo poznać jego zainteresowania i upodobania. Wiedza ta pomoże wybrać ciekawą i bezpieczną zabawkę.

Zabawki dla dzieci a przepisy prawne

Bezpieczeństwo zabawek dla dzieci regulują nawet przepisy prawne, do których powinni stosować się producenci i importerzy. Dyrektywa Rady Wspólnot Europejskich (Nr 88/378/EEC) określa ściśle sprecyzowane normy prawne, które potwierdza specjalny certyfikat. Dotyczą one zabawek dla dzieci do 14 roku życia. Zabawki spełniające europejskie kryteria oznaczone są symbolem CE. Znacznie zwiększa to prawdopodobieństwo, że okażą się bezpieczne pod każdym względem – wytrzymałości mechanicznej, konstrukcji, palności i braku substancji toksycznych zawartych w materiałach. Przepisy prawne są szczególnie egzekwowane w przypadku zabawek przeznaczonych dla dzieci poniżej trzech lat – grzechotek, gryzaków, zabawek piszczących, etc. Przechodzą one badania w laboratoriach pod kątem obecności substancji toksycznych zawartych w farbach lub barwnikach.
W Polsce duże znaczenie mają opinie wydawane przez Instytut Matki i Dziecka oraz Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka. Jeżeli są one pozytywne, producenci zabawek zawsze chcą się tym pochwalić, umieszczając na etykiecie odpowiedni znak graficzny lub napis. Choć wielu rodziców nie wie o obowiązujących przepisach prawnych, to jednak dobrymi doradcami mogą okazać się: odrobina wiedzy, zdrowy rozsądek oraz znajomość potrzeb i zainteresowań dziecka.

Rodzic – najwyższa kontrola bezpieczeństwa i jakości

Ostatecznej oceny bezpieczeństwa zabawki dokonuje jednak każdy z rodziców. On też decyduje o tym, czy kupiony produkt spodoba się maluchowi i będzie chętnie wykorzystywany w zabawie. Od trafnego wyboru zależy to, czy zabawka stanie się bezpiecznym i miłym prezentem, który na długo pozostanie w pamięci dziecka.




Tylko na WirtualneMedia.pl

Galeria

PR NEWS