Wdrażanie sieci 5G, automatyzacja oraz tworzenie nowych usług w oparciu o chmurę, internet rzeczy (IoT), Big Data i sztuczną inteligencję – to wyzwania, które w największym stopniu będą napędzały cyfrową transformację w branży telekomunikacyjnej w najbliższych latach. W sprostaniu tym wyzwaniom chce pomóc telekomom i operatorom telewizji kablowych Grape Up, polska firma specjalizująca się w technologiach cloud native oraz w podejściu DevOps w produkcji oprogramowania. Spółka już oferuje swoje usługi głównie na rynku globalnym, a w gronie jej klientów znajdują się znane firmy telekomunikacyjne, takie jak Swisscom oraz Telecom Italia.
Grape Up oferuje firmom z branży telekomunikacyjnej pomoc w tworzeniu nowych produktów i usług cyfrowych z wykorzystaniem podejścia DevOps oraz za pomocą platform developerskich w chmurze - pomagając im skrócić czas wprowadzania nowych produktów i usług cyfrowych na rynek. Spółka zachęca przede wszystkim do korzystania z autorskiej platformy - Cloudboostr, którą wprowadziła na rynek w minionym roku. Dzięki niej, firmy mogą tworzyć, testować i bardzo szybko wdrażać dowolne aplikacje w chmurze publicznej, prywatnej lub hybrydowej.
Cloudboostr integruje wiodące technologie open source w obszarze cloud native, jak np. Kubernetes. Rozwiązanie to jest znacznie tańsze niż inne komercyjne platformy PaaS, a Grape Up zapewnia dodatkowo jej wsparcie i utrzymanie.
„Nasze doświadczenie ze współpracy z Telecom Italia czy Swisscom, które świadomie inwestują w innowacje oparte na technologiach chmurowych, stanowią olbrzymią przewagę konkurencyjną Grape Up nad innymi dostawcami usług IT dla branży telco” – mówi Artur Witek, wiceprezes odpowiedzialny za sprzedaż i rozwój w Grape Up.
Przedstawiciel Grape Up wskazuje tutaj przede wszystkim największego szwajcarskiego operatora – Swisscom, który ma już za sobą wdrożenie sieci 5G oraz szeregu nowych usług bazujących na chmurze oraz technologii IoT. Swisscom we współpracy z firmą Ericsson uruchomili pierwszą w Europie komercyjną sieć 5G obejmującą największe miasta w Szwajcarii w pierwszym kwartale bieżącego roku. Do końca 2019 roku jej zasięg zostanie rozszerzony na cały kraj.
„Uruchomienie sieci 5G dało możliwość Swisscom oferowania bardzo szerokiego wachlarza nowych usług z wykorzystaniem m.in. Internetu rzeczy. Grape Up od jakiegoś czasu wspomaga Swisscom w tym obszarze, tworząc i rozwijając usługi dla klientów biznesowych operatora w oparciu o technologie cloud native. Zapotrzebowanie na nowe usługi, obejmujące szereg obszarów – w tym integracja systemów BSS/OSS z nowym środowiskiem opartym o chmurę, obsługa klienta, sprzedaż, Internet rzeczy - będzie miało za chwilę wielu innych operatorów na świecie. Nasza wiedza i doświadczenie w tym obszarze będą dla nich dodatkowym atutem” – mówi Artur Witek.
Spółka promuje swoją ofertę m.in. na globalnych branżowych wydarzeniach, takich jak niedawno zakończone „TM Forum – Digital Transformation World”. Odbyło się ono w dniach 14-16 maja br. w Nicei we Francji i było poświęcone trwającej cyfrowej transformacji w branży telekomunikacyjnej.
Wedle przewidywań firmy badawczej IDC z końca 2018 roku, 80 proc. operatorów na świecie wdroży rozwiązania SD-WAN wspomagane przez bezpieczne i zwirtualizowane architektury uwzględniające edge computing do końca 2020 roku. Architektura ta będzie podstawą do świadczenia zaawansowanych usług z chmury przez ponad 50 proc. operatorów do końca przyszłego roku.
Dodatkowo – w 2023 roku - 70 proc. telekomów będzie korzystać z mieszanego modelu rozliczeń za usługi teleinformatyczne, obejmującego abonament „za stanowisko” (ang. seat-based subscriptions) i oparte na chmurze modele konsumpcji usług. IDC przewiduje również, że 5G będzie jedną z głównych sił napędowych kolejnego rozdziału w procesie transformacji cyfrowej w branży telekomunikacyjnej. W 2024 r. ponad 70 proc. wszystkich połączeń 5G (subskrypcje mobilne i połączenia komórkowe IoT) będzie wykorzystywanych do zastosowań biznesowych, przewiduje IDC.
„Te dane pokazują olbrzymie zapotrzebowanie telekomów na tworzenie nowych usług cyfrowych dostępnych z chmury. Chcemy pomóc tym firmom w ich cyfrowej transformacji, co jednocześnie umożliwi nam jeszcze szybszy rozwój” – podsumowuje Artur Witek z Grape Up.
Grape Up jest już teraz jedną z najszybciej rosnących polskich firm IT – spółka zanotowała w 2018 roku przychody na poziomie 25 milionów złotych netto, tym samym podwajając skalę biznesu w ciągu ostatnich dwóch latach. Tak dynamiczny wzrost przychodów to wynik popularności usług Grape Up na zagranicznych rynkach oraz efekt koncentracji na świadczeniu usług dla dużych firm z różnych branż, których model biznesowy jest istotnie zaburzony przez zmiany na rynku wywołane rosnącą konkurencją. Realizowane dla nich projekty obejmują głównie pomoc w modernizacji istniejących systemów IT, a także tworzenie nowych aplikacji w oparciu o technologie cloud native i podejście DevOps.
Grape Up ma dwie siedziby w USA - w Santa Clara oraz w Chicago. Dodatkowo firma posiada dwa centra rozwoju oprogramowania w Polsce – w Krakowie oraz w Białymstoku, a także biura handlowe w Niemczech (Kolonia) i Wielkiej Brytanii (Londyn).
Dodatkowe informacje o Grape Up
Grape Up to ekspert w dziedzinie wykorzystania technologii cloud native oraz podejścia DevOps w produkcji oprogramowania. Firma dostarcza platformę PaaS o nazwie Cloudboostr, która umożliwia firmom tworzenie, testowanie i szybkie wdrażanie dowolnych aplikacji w chmurze publicznej, prywatnej lub hybrydowej. Cloudboostr integruje wiodące technologie open source w obszarze cloud native, jak np. Kubernetes. Rozwiązanie to jest znacznie tańsze niż inne komercyjne platformy PaaS. Grape Up świadczy także usługi z zakresu konsultingu IT dla dużych firm, pomagając im skrócić czas wprowadzania nowych produktów i usług cyfrowych na rynek. Firma obsługuje globalne marki z wielu branż (w tym spółki z listy Forbes 1000), wdraża rozwiązania chmurowe, buduje oprogramowanie działające w chmurze i uczy wykorzystywać metodyki Agile, aby dostarczać szybciej lepsze oprogramowanie. Więcej informacji na stronie www.grapeup.com.