SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wypalenie zawodowe i niechęć do pracy najczęściej dotyka najmłodszych pracowników

Wypalenie zawodowe i niechęć do pracy, uczucia stereotypowo kojarzone ze starszymi pracownikami, dotykają przede wszystkim Generacji Z i Y, czyli najmłodszych pracujących Polaków. Aż 40% osób w wieku 18-24 lata i 44% w wieku 24-34 lata deklaruje, że często odczuwają znużenie bieżącymi zadaniami w miejscu zatrudnienia. Te emocje sprawiają, że to właśnie oni najczęściej poszukują nowej pracy - wynika z badania ARC Rynek i Opinia na zlecenie Pracuj.pl.

Osoby młode wykazują najniższe zadowolenie z wykonywanej pracy. Najmniej usatysfakcjonowani są przedstawiciele Generacji Z (18-24 lata). Jedynie 56% z nich lubi wykonywać swoje obowiązki zawodowe.

Nieco lepiej wygląda sytuacja wśród przedstawicieli Generacji Y (25-34 lata). W niej 59% deklaruje, że czerpie przyjemność z wykonywania swoich zawodowych zadań.

Przedstawicieli obu grup zapytano także o negatywne lub trudne uczucia, które towarzyszą wykonywaniu przez nich codziennej pracy. Wyniki ponownie podkreślają rosnący problem niezadowolenia z miejsc zatrudnienia, a także braku zaangażowania w wykonywane na co dzień obowiązki.

W przypadku każdego z siedmiu badanych twierdzeń zarówno przedstawiciele Generacji Z, jak i Millenialsi wykazywali się ponadprzeciętnym odsetkiem osób deklarujących negatywne uczucia wobec realizowanych zadań, wyższym niż wśród respondentów w innym wieku.

Wyraźnie ponad połowa badanych z obu grup często lub bardzo często wyczekuje z niecierpliwością zakończenia dnia pracy. Ponadto przynajmniej 4 na 10 z nich odczuwa podczas wykonywania obowiązków zmęczenie bieżącymi zadaniami oraz chęć odcięcia się od myśli na ich temat. Co więcej, ok. 1/3 ma często poczucie przeładowania obowiązkami, odczuwa niechęć do rozpoczęcia nowego dnia pracy, a nawet deklaruje potrzebę dłuższej przerwy zawodowej.

Wspomniane mieszane uczucia wobec pracy są dla wielu osób z obu badanych grup istotnym motorem do zmiany miejsca zatrudnienia. Zarówno osoby z Generacji Z, jak i Millenialsi podobnie często szukają nowych możliwości na rynku.

W przypadku obu generacji aż blisko połowa respondentów rozgląda się obecnie aktywnie za nowym miejscem zatrudnienia (odpowiednio 46% i 45%). To wyniki wyraźnie wyższe od średniej dla wszystkich badanych (38%).

Co więcej, nawet osoby nie szukające nowego miejsca zatrudnienia są otwarte na przyjęcie ciekawych ofert pracy. Aż 92% reprezentantów pokolenia wchodzącego na rynek pracy (18-24 lata) deklaruje, że rozważyliby ofertę ciekawej pracy, jeśli pojawiłaby się w najbliższych miesiącach. Wśród tzw. Millenialsów jest to nieznacznie mniej, bo 87%.

Jakie są powody, dla których najmłodsze grupy pracowników chcą zmienić pracę? Podobnie jak w innych grupach, najważniejszą przyczyną jest dążenie do wyższych zarobków. Jednak widać także istotne różnice w stosunku do starszych kolegów. Dla przykładu, w Generacji Y dostrzegalne są efekty refleksji nad karierą po pierwszych latach pracy. 36% jej przedstawicieli chce zmienić pracę ze względu na brak możliwości rozwoju lub awansu, a kolejne 35% czuje się niedocenione w obecnym miejscu zatrudnienia.

Z kolei zarówno badani z Generacji Z (24% tej grupy), jak i Millenialsi (22%) szukający pracy są szczególnie często motywowani chęcią zmiany wykonywanego zawodu czy opuszczenia obecnej branży.

Badanie "Praca w czasach zmian" zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl we wrześniu 2022 r. Pomiar wykonany metodą CAWI przeprowadzono na próbie 2110 Polaków, reprezentatywnej dla populacji osób czynnych zawodowo w wieku 18-65 lat pod względem płci, wieku oraz wielkości miejscowości zamieszkania.

Dołącz do dyskusji: Wypalenie zawodowe i niechęć do pracy najczęściej dotyka najmłodszych pracowników

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gosc
korporacje = niewolnictwo
odpowiedź
User
gosc
,mlodsi nie radza sobie z niewolnictwem
odpowiedź
User
Agora. Natemat. Eurozet.
Nawet jak zgadzasz się na to, by być cyfrowym niewolnikiem i harujesz po kilkanaście godzin na dobę, to i tak prędzej niż później cię bo wypier*olą, bo zbyt długi staż wymaga umowy o pracę, a to grzech w korpo. Albo jak się połapiesz, jakie są układy, a synowie których polityków są naczelnymi, to sam odejdziesz, bo awans i tak będzie tylko dla ich kolesi ze szkolnych ławek.
odpowiedź