SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Urodzeni artyści”, „Tamte lata, tamte dni” i „Scena Muzyczna” jesienią w TVP Kultura

TVP Kultura jesienią pokaże dwa nowe cykle publicystyczne „Urodzeni artyści” i „Tamte lata, tamte dni”, program „Scena Muzyczna”, przeglądy filmów Orsona Wellesa, Stanleya Kubricka i Rogera Cormana oraz koncerty z okazji 50. rocznicy śmierci Jimiego Hendrixa.

Kadr z serialu „Nędznicy” Kadr z serialu „Nędznicy”

Cykl „Urodzeni artyści” prowadzą Emilia Komarnicka-Klynstra i Redbad Klynstra-Komarnicki. Jak czytamy w opisie, gospodarze „porozmawia z osobami, które kochają to co robią. Są wśród nich artyści, ale również ludzie, którzy rzemiosła, takie jak: szycie, projektowanie ogrodów, czy konserwacja zabytków traktują jak sztukę. Bohaterowie programu to wielopokoleniowe rodziny: ojcowie i dzieci, dziadkowie i wnuki czy też małżeństwa, które wiedzę i tradycje rodzinne przekazują z pokolenia na pokolenie”.

Premierowe odcinki „Urodzonych artystów” na antenie TVP Kultura będzie można oglądać od 19 września w soboty o godz. 12.20.

Również w soboty od 19 września, ale o 17.55 stacja pokazywać będzie cykl „Tamte lata, tamte dni”, który poprowadzi Marta Perchuć-Burzyńska. Rozmawiać będzie z artystami o ich dzieciństwie, domu rodzinnym, ale także najważniejszych wydarzeniach i doświadczeniach, które w istotny sposób wpłynęły na ich życie i drogę twórczą.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Od 14 września na antenie TVP Kultura pojawią się również premierowe odcinki programów „Kronos” (emisja w poniedziałki po 22.00), „Rok 2020” (emisja w poniedziałki o 17.30), „Co dalej?” (emisja od wtorku do piątku po 17.30), „Trzeci punkt widzenia” (emisja w niedziele po 11.40 i 22.00) i „Niedziela z…” (emisja w niedziele o 17.15).

„Scena Muzyczna” kontynuacją „Sceny Alternatywnej”, „Sceny Klasycznej” i „Kultury na Żywo”

TVP Kultura nie rezygnuje z koncertów realizowanych w studiu telewizyjnym. Kontynuacją „Sceny Alternatywnej”, „Sceny Klasycznej” i „Kultury na Żywo” będzie nowy program „Scena Muzyczna”, który połączy inspiracje i doświadczenia z poprzednich cykli. Będą w nim występować artyści reprezentujący nowe zjawiska na polskiej scenie muzycznej. Premierowe koncerty TVP Kultura będzie emitować od 19 września o godz. 18.55.

W niedzielę, 27 września o 15.50 odbędzie się premierowy koncert z okazji 25-lecia Festiwalu w Verbier z utworami Bacha, Mozarta, Haendla i Straussa w wykonaniu Verbier Festival Chamber Orchestra pod batutą Valery'ego Gergieva.

Na przypadającą we wrześniu 50. rocznicę śmierci Jimiego Hendrixa TVP Kultura przygotowała premierowy dokument „Hear My Train A Comin’” (emisja 19 września o 22.05) oraz zapisy koncertów z festiwali na Wyspie Wight z 1970 roku (emisja 17 września o 23.45) i w Woodstock z 1969 r. (emisja 18 września o 18.50).

W TVP Kultura nie zabraknie nowoczesnej muzyki. Stacja pokaże m.in. cykl „Berlin Live”. Widzowie zobaczą koncerty takich grup i solistów, jak: Apocalyptica, Blondie, Katie Melua czy Suzanne Vega.

Przeglądy filmów Orsona Wellesa, Stanleya Kubricka i Rogera Cormana

Od 14 września w poniedziałkowej „Panoramie kina polskiego” o godz. 20.00 emitowane będą premierowo filmy: „Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego, „Serce miłości” Łukasza Rondudy z 2017 roku oraz głośne dramaty „Ptaki śpiewają w Kigali” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego z 2017 roku, „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego z 2016 roku oraz „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy z 2016 roku.

We wtorkowym paśmie „Lekkie obyczaje” TVP Kultura zaprasza od 15 września po 22.00 m.in. na premierowy „Oddech” Simona Bakera z 2018 roku oraz „Na karuzeli życia” Woody’ego Allena z 2017 roku.

W środowym paśmie „Na wschód od Hollywood” o 20.00 stacja zaprasza od 16 września na premiery filmów „Sofia” Meryem Benm'Barek-Aloïsi z 2018 roku, „Głęboka cisza” Beatriz Seigner z 2018 roku i „Zimowi bracia” Hlynura Palmasona z 2017 roku.

Antena w czwartkowym „Klubie Filmowym” od 1 października po 21.00 przypomni cztery filmy Orsona Wellesa: „Intruz” z 1946 roku, „Dama z Szanghaju” z 1947 roku, „Dotyk zła” z 1948 roku oraz „Proces” z 1962 roku, a w listopadzie zaprosi na przegląd dzieł Stanleya Kubricka: „Mechaniczna pomarańcza” z 1971 roku, „Barry Lyndon” z 1975 roku, „The Killing” z 1956 roku oraz „Doktor Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę” z 1964 roku.

TVP Kultura w piątkowym „Wieczorze kinomana” od 18 września o godz. 20:00 pokaże filmy: „Ostatni seans filmowy” Petera Bogdanovicha z 1971 roku, „Najczystszy jest popiół” Jia Zhangke z 2018 roku, „Frantz” Francoisa Ozona z 2016 roku oraz „Dusza i ciało” Ildiko Enyedi z 2017 roku.

Po 23.00 w soboty widzowie zobaczą filmy Rogera Cormana: „Studnia i wahadło” z 1961 roku, „Kruk” z 1963 roku i „Maska czerwonego moru” z 1964 roku.  Z kolei w sobotnim paśmie „Bilet do kina” o 20.00 premierowo pokazane zostaną: dramat Williama Oldroyda „Lady M.” z 2016 roku oraz „McImperium” Johna Lee Hancocka z 2016 roku i „Tulipanową gorączkę” Justina Chadwicka z 2017 roku.

W jesiennej ramówce nie zabraknie także pozycji dla miłośników seriali. Od poniedziałku do czwartku emitowane będą tytuły oparte na dziełach klasyków m.in. „Rozważna i romantyczna” w reż. Johna Alexandra, „David Copperfield” w reż. Simona Curtisa i „Nędznicy” w reż. Toma Shanklanda.

Od 13 września w niedzielnym, przedpołudniowym paśmie „Angielskie śniadanie” pojawi się „Czarna żmija”, kultowy serial komediowy BBC z 1983 roku z Rowanem Atkinsonem w roli głównej.

Oferta związana z teatrem, operą i tańcem

W każdy wtorek o godz. 20.00 TVP Kultura emitować będzie spektakle teatralne, operowe i baletowe. Premierowo pojawi się m.in. monodram w reżyserii Marka Koterskiego - „Nie lubię pana, panie Fellini” Małgorzaty Bogdańskiej o Giulietcie Masinie, aktorce i jednej z najważniejszych osób w życiu prywatnym i zawodowym Federico Felliniego (emisja 27 października), opera „Król Artur” Henry'ego Purcella w reżyserii Svena-Erica Bechtolfa wystawiona na scenie berlińskiej Staatsoper Unter den Linden (22 września), a także przedstawienie „Upiory” Ciny Espejord na motywach sztuki Henryka Ibsena w wykonaniu Norweskiego Baletu Narodowego z Oslo (6 października).

Widzowie zobaczą także również klasyki „Nie-Boską komedię”, czyli telewizyjną adaptację dramatu Zygmunta Krasińskiego w reżyserii Zygmunta Hübnera (emisja 15 września), „Kabaret Starszych Panów” (29 września), „Emigrantów” Sławomira Mrożka w reżyserii Kazimierza Kutza (20 października) oraz spektakl „Madame Modjeska” w reżyserii Janusza Morgensterna z Teresą Budzisz-Krzyżanowską, Władysławem Kowalewskim, Janem Englertem, Piotrem Machalicą i Mirosławem Baką w rolach głównych (13 października).

- TVP Kultura nową ramówką potwierdza swoją pozycję na rynku. Nowe formaty i jak zawsze znakomita oferta muzyczna i filmowa. To jedyny kanał w Polsce, na którym sąsiadują ze sobą kino, literatura i muzyka - komentuje Mateusz Matyszkowicz, członek zarządu Telewizji Polskiej.

Udział TVP Kultura w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2018 roku wyniósł 0,38 proc.

Dołącz do dyskusji: „Urodzeni artyści”, „Tamte lata, tamte dni” i „Scena Muzyczna” jesienią w TVP Kultura

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jac
A gdzie zniknął Pegaz, Tygodnik Kulturalny, Dranie w kinie? Czyżby niewygodne i "modernistyczne" tematy i opinie przestraszyły pseudokonserwę?
0 0
odpowiedź
User
Kultura
Tygodnik zdjęli. To już oficjalna informacja.

A gdzie zniknął Pegaz, Tygodnik Kulturalny, Dranie w kinie? Czyżby niewygodne i "modernistyczne" tematy i opinie przestraszyły pseudokonserwę?
0 0
odpowiedź
User
Jacek Kurski
Tygodnik po śmierci Pietrasika i odejściu Chacińskiego to był straszny smród. Pegaza szkoda trochę.
0 0
odpowiedź