UOKiK bada rynek prasy regionalnej
Delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów badają, czy w procesie koncentracji prasy regionalnej nie doszło do naruszania prawa anytmonopolowego
Delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów badają, czy w procesie koncentracji prasy regionalnej nie doszło do naruszania prawa anytmonopolowego - informuje "Rzeczpopsolita".
Dziennik przypomina, że w Polsce większość czołowych regionalnych dzienników już od kilku lat należy do dwóch wydawców - niemieckiej Polskapresse i norweskiej Orkla Press Polska.
Koncentracja na rynku prasy województw małopolskiego i podkarpackiego, na Podlasiu i w Świętokrzyskiem - to niektóre z kierunków zainteresowania UOKiK. Według biura prasowego urzędu wszystkie jego delegatury (9 w całym kraju) zaczęły badać sytuację na tym rynku w swych regionach.
Cezary Banasiński, prezes UOKiK, wyjaśnia, że do zainteresowania się prasą regionalną skłoniły urząd "sygnały z rynku" po dwóch ubiegłorocznych transakcjach. W wyniku pierwszej dwa konkurencyjne wielkopolskie dzienniki "Głos Wielkopolski" i "Gazeta Poznańska" mają jednego wydawcę, którego 25 procent udziałów należy do Polskapresse.
W drugiej transakcji, oprotestowanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, Polskapresse umocniła swą pozycję na Dolnym Śląsku, przejmując od Orkli Press dwie gazety i łącząc je ze swoją "Gazetą Wrocławską". UOKiK uznał, iż obie transakcje, przeprowadzone bez zgody urzędu, naruszyły ustawę antymonopolową, a Polskapresse i wydawca "Głosu Wielkopolskiego" powinni sprzedać tytuły nabyte z naruszeniem prawa i zapłacić 50 tysięcy euro kary.
"Dobrze, że UOKIK wziął się za rynek prasy, tylko szkoda, że tak późno. Zastanawiam się, czy prezes Banasiński chce być prezydentem, czy co?" - komentuje Andrzej Krajewski, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.
Dołącz do dyskusji: UOKiK bada rynek prasy regionalnej