UKE zapowiada własny pomiar internetu od dostawców, szuka wykonawcy systemu
Urząd Komunikacji Elektronicznej zapowiedział uruchomienie własnego systemu pomiarowego do monitorowania usługi dostępu do internetu. Regulator chce sprawdzać czy dostawcy spełniają swojego obietnice pod względem szybkości i jakości połączeń internetowych. Obecnie UKE ogłosił społeczne konsultacje dokumentacji konkursowej na wybór podmiotu, który zapewni system.
W komunikacie UKE przypomina, że zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2120, dostawcy usług dostępu do internetu są zobowiązani do podawania w umowach następujących prędkości transmisji danych:
W sieciach stacjonarnych:
- minimalnych,
- zwykle dostępnych,
- maksymalnych
W sieciach ruchomych:
- szacunkowych maksymalnych
Według UKE weryfikacja warunków umownych może zostać przeprowadzona poprzez pomiar prędkości dokonany za pomocą mechanizmu monitorowania certyfikowanego przez regulatora, a negatywne wyniki takiego pomiaru będą uznawane za nienależyte wykonanie umowy.
Urząd wyjaśnia, że pomimo obowiązywania uregulowań prawnych dotyczących jakości usług sytuacja użytkowników wciąż nie jest zadowalająca. Analiza praktyk rynkowych wskazuje, że dostawcy realizują w tym zakresie obowiązki informacyjne w sposób niejednolity. Oferty usług dostępu do internetu nie są przejrzyste, a abonenci mają trudności z efektywnym porównaniem ofert różnych dostawców.
Według UKE taka sytuacja negatywnie wpływa na możliwość dokonania świadomego wyboru usługi przez klienta, utrudnia również skuteczne dochodzenie roszczeń. Przedsiębiorcom zaś utrudnia jakościową konkurencję w sytuacji, w której prędkość transmisji danych odgrywa istotną rolę w przekazie marketingowym operatorów.
W zaistniałej sytuacji UKE zapowiada, że podejmuje działania w celu stworzenia kompleksowego systemu ochrony praw użytkowników internetu w zakresie jakości usług. Zasadniczym elementem tych działań ma być zapewnienie abonentom możliwości korzystania z aplikacji służącej do pomiaru jakości usługi, w szczególności prędkości pobierania i wysyłania danych z wykorzystaniem internetu. W tym celu kluczowy jest wybór dostawcy systemu pomiarowego.
W dokumentacji umieszczonej na stronie UKE regulator wymienia w kilku punktach wymagania dotyczące planowanego systemu. Oto one:
Serwis internetowy ma umożliwić użytkownikowi końcowemu uzyskanie informacji dotyczącej zasad pomiaru jakości usługi dostępu do internetu oraz warunków dochodzenia roszczeń w przypadku stwierdzenia istotnych, stałych i regularnie powtarzających się rozbieżności pomiędzy faktycznym wykonaniem usługi dostępu do internetu pod względem prędkości lub innych parametrów jakości usługi, a wykonaniem opisanym przez dostawcę usług dostępu do internetu. Odbiorcą serwisu internetowego są abonenci chcący zweryfikować jakość usługi dostępu do internetu z warunkami umów o świadczenie tych usług a także inni użytkownicy zainteresowani poziomem jakości usług świadczonych na polskim rynku.
Aplikacja na komputery stacjonarne ma umożliwiać abonentowi usługi dostępu do internetu (IAS) wykazanie stałych i powtarzających się rozbieżności pomiędzy faktycznym wykonaniem usługi dostępu do internetu pod względem prędkości lub innych parametrów jakości usługi, a wykonaniem opisanym przez dostawcę IAS w umowie na potrzeby uruchomienia środków ochrony prawnej IAS świadczonych w sieciach stacjonarnych.
Aplikacja powinna działać w oparciu o rozwiązanie teleinformatyczne działające w modelu klient – serwer, z wykorzystaniem serwerów testowych oraz serwera zarządzającego.
Aplikacja powinna dostarczyć abonentowi wiarygodny wynik, który umożliwi mu dochodzenie roszczeń wynikających z umowy tj. roszczenia odszkodowawczego lub skorzystania z uprawnień ustawowych lub umownych do wypowiedzenia umowy w ramach postępowań reklamacyjnych lub sądowych. W tym celu wynik pomiaru powinien być zrealizowany w takich warunkach, które zagwarantują mu określoną moc dowodową i nie będą w sposób oczywisty, łatwy i niewymagający kosztów falsyfikowane.
Pomiar powinien być wykonywany przez abonenta z wykorzystaniem aplikacji, pobieranej na jego urządzenie końcowe i dokonywany bezpłatnie, co nie oznacza braku jakichkolwiek kosztów po stronie abonenta (koszt transmisji danych przy pobraniu aplikacji, czy realizacji testów). Pomiar powinien być uruchamiany przez abonenta natomiast sekwencja testów ich czas i harmonogram powinny być zautomatyzowane i wymuszone przez aplikację.
Wyniki pomiaru powinny być przechowywane w sposób gwarantujący integralność i autentyczność danych na serwerach niezależnych od dostawcy IAS ani abonenta i udostępniane w szczególności na potrzeby korzystania ze środków ochrony prawnej. Aplikacja musi umożliwiać wygenerowanie raportu z pomiaru dla użytkownika aplikacji, który będzie identyfikował szczegóły pomiarów. Dostęp do wyników w ramach postępowania reklamacyjnego powinien być zapewniony również dla dostawcy usługi dostępu do internetu.
Dołącz do dyskusji: UKE zapowiada własny pomiar internetu od dostawców, szuka wykonawcy systemu