SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ostatnie nadajniki analogowej telewizji naziemnej zostaną wyłączone

Bośnia i Hercegowina to jedyny kraj w Europie, który nie wyłączył jeszcze analogowej telewizji naziemnej. Niebawem się to zmieni. Miejscowe ministerstwo transportu i komunikacji poinformowało, że kompleksowo za projekt cyfryzacji będzie opowiadać chorwacka firma Odasiljači i veze (OiV).

Jak informuje portal index.hr, około 60 pro. kraju nie posiada infrastruktury potrzebnej do cyfryzacji. W kraju działa co prawda sieć multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej, ale obejmuje tylko rejony Sarajewa, Mostaru i Banja Luki. Nadawanie sygnału analogowego w Bośni i Hercegowinie stanowi problem dla rozwoju sieci komórkowych nowej generacji na terytorium Chorwacji i Serbii. Do wyłączenia analogu ma dojść w ciągu półtora roku.

Mocno opóźniona cyfryzacja

Proces cyfryzacji Bośni i Hercegowiny tkwił od blisko dekady w martwym punkcie. Później prace nad wdrożeniem naziemnej telewizji cyfrowej powierzono konsorcjum, w skład którego weszły OiV oraz firma Sirius 2010 z Banja Luki. Firma jest jednak objęta sankcjami Stanów Zjednoczonych.

Powodem są jej powiązania z prezydentem Serbii Miloradem Dodikiem i członkami jego rodziny. Dodik podważał zbrodnie wojenne popełnione przez Serbów na Bośniakach, w tym masakrę w Srebrenicy. Opowiada się włączeniem serbskiej części Bośni i Hercegowiny do Serbii. Na początku 2023 roku odznaczył prezydenta Rosji Władimira Putina Orderem Republiki Serbskiej.

Minister transportu i komunikacji Bośni i Hercegowiny zauważył, że firma Sirius 2010 w wyniku sankcji nie może uczestniczyć w procesie cyfryzacji. Poprosił firmę OiV o deklarację czy jest w stanie wykonać prace samodzielnie. Chorwaci zadeklarowali, że są w stanie przeprowadzić całą operację i przejąć wszystkie obowiązki konsorcjum.

W Polsce bez naziemnego analogu od 11 lat

W Polsce naziemna telewizja analogowa przeszła do historii 23 lipca 2013 roku. Od tego dnia działa tylko naziemna telewizja cyfrowa. W pierwszej połowie 2022 roku doszło do zmiany standardu MUX-1, MUX-2 i MUX-4 z DVB-T na DVB-T2/HEVC z głównymi stacjami komercyjnymi. W grudniu ub.r. na DVB-T przeszedł też MUX-3 z najważniejszymi kanałami Telewizji Polskiej.

Polscy widzowie nie mogą już korzystać także z analogowej telewizji satelitarnej. Analogowe pakiety oferują jednak wybrane sieci kablowe. Dzieje się tak pomimo tego, że 20 lat temu działające w Polsce sieci kablowe zaczęły wprowadzać telewizję cyfrową. Jej odbiór odbywa się za pośrednictwem dekodera, przystawki lub modułu CI+ zamiast kabla podłączonego bezpośrednio do telewizora. Telewizja cyfrowa pozwala na emisję znacznie większej liczby kanałów i świadczenie dodatkowych usług, takich jak wideo na żądanie. W czasach świetności analogu większość operatorów oferowała ponad 60 kanałów. Obecnie nieliczne na rynku pakiety analogowe zostały mocno uszczuplone, aby zachęcać klientów do przejścia na ofertę cyfrową.

Z analogowych usług mogą korzystać na przykład abonenci Vectry. - W większości miejscowości, w których dostępne są nasze usługi, nadal świadczymy telewizję analogową. O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco - informowało na początku roku Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Vectry.

W 2023 roku UPC Polska wyłączył emisję analogową m.in. w Trójmieście, Katowicach i w Krakowie. W styczniu 2024 roku podobne zmiany objęły mieszkańców Warszawy. - Świadczymy usługi telewizji wyłącznie w najwyższym standardzie cyfrowym. Użytkownicy wersji analogowej, otrzymali od nas z wyprzedzeniem atrakcyjną propozycję przejścia na nowoczesną telewizję cyfrową. Dzięki temu wciąż mogą oglądać swoje ulubione programy w jeszcze lepszej jakości obrazu i dźwięku - wyjaśniała w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Katarzyna Bonk z biura prasowego Play.

Dołącz do dyskusji: Ostatnie nadajniki analogowej telewizji naziemnej zostaną wyłączone

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
student
W Rosji telewizja naziemna jest cyfrowa? Ten kraj też leży w Europie.
5 2
odpowiedź
User
Stop clickbaitom
Po co w tytule dodawać gdzie :-/
8 1
odpowiedź
User
miś społeczny
Pamiętam jak te 11 lat temu narzekano u nas, że jesteśmy zapóźnieni. Prawda okazuje się inna. Teraz jest inny problem: brak sygnału analogowego UKF-FM w blokach. Jakość odbioru na druciku w mieszkaniu o kant d... potłuc.
3 3
odpowiedź