200 osób sadziło Las Radia 357. Słuchacze ufundowali ponad 10 hektarów
Niemal 200 osób - słuchaczy i dziennikarzy Radia 357 - spotkało się w sobotę w Suchowoli, by wspólnie sadzić ufundowany przez patronów Las Radia 357. Tego dnia posadzono niemal cztery hektary, ale to dopiero pierwsze podejście: łącznie do zasadzenia będzie bowiem ponad 10 ha. Kolejna odsłona akcji - w przyszłym roku.
Na czterech hektarach w sobotę zmieszczono 4250 sadzonek drzewek. - Tyle terenu zabezpieczyliśmy i tyle byliśmy w stanie posadzić w ciągu jednego dnia. To był cały dzień pracy dla niemal 200 osób - komentuje Anna Markowicz, koordynująca akcję sadzenia Lasu Radia 357. - To rekordowo duża grupa jak na taką akcję. Większej nie dalibyśmy rady ogarnąć organizacyjnie, choć chętnych było kilkakrotnie więcej – dodaje.
Wraz ze słuchaczami Las Radia 357 sadzili dziennikarze także dziennikarze stacji: m.in. Adam Zbyryt, Krystian Hanke, Marcin Łukawski, Iza Woźniak, Roma Leszczyńska, Halina Wachowicz, Paweł Sołtys, Ernest Zozuń, Beata Kwiatkowska i Olga Mickiewicz. W organizacji akcji radiowców i słuchaczy wspierała Fundacja PVE Dobra Energia.
- To świetny przykład na to jak działa nasza społeczność. Grudzień, na aukcji Pana Kuby czapeczki od czołowych kierowców Formuły I. Dzwoni pan Adnan i w morderczym finale kupuje je za 200 tysięcy złotych. Po czym - poza jedną - oddaje wszystkie czapeczki swojemu "konkurentowi", który zaoferował niewiele mniej - mówi Julia Kohman, zarządzająca w Radiu 357 sprzedażą i marketingiem. - Od tamtej pory pan Adnan jest świetnie znany naszym słuchaczom, a teraz fundacja PVE Dobra Energia, założona przez jego rodzinę i przyjaciół, pomogła nam zorganizować i pokryć niemałe koszty całej akcji sadzenia.
Jak sadzono las
Akcja Radia 357 nawiązuje do otwarcia zbiórki na start rozgłośni w dniu 5 października 2020 roku. Wtedy społeczność słuchaczy w krótkim czasie zgromadziła środki umożliwiające uruchomienie projektu. W październiku tego roku, by zostało coś więcej – radiowcy postanowili skrzyknąć się z słuchaczami i obsadzić teren leśny. - Dwa lata temu chodziło o radio. Szukaliśmy pomysłu jak nawiązać do tamtych chwil, ale bez przesadnego zajmowania się wyłącznie sobą. Chcieliśmy skupić siłę społeczności znowu na czymś, z czego skorzysta więcej osób. Tak pojawił się pomysł na zasadzenie 3,57 hektara lasu w miejscu, z którego wcześniej został wycięty. – wyjaśnia Paweł Sołtys kierujący pracami zarządu Radia 357.
Wkrótce okazało się jednak, że jest tylu chętnych, iż zamiast 3,57 ha postanowiono posadzić 7,35 ha. Ale ostatecznie w ciągu 10 dni poprzez stronę las.Radio357.pl słuchacze sfinansowali 106 450 metrów kwadratowych lasu, czyli ponad 10 hektarów. W akcję włączyło się 13 tysięcy osób, wykonując 15 tysięcy transakcji. Dwie osoby sfinansowały obszar o wielkości 357 metrów kwadratowych. - Nie spodziewaliśmy się aż takiej skali odzewu i zaangażowania. Cieszy nas też bardzo, że wiele osób dzięki tej akcji poznało Radio 357 i może zaprzyjaźni się z nami na dłużej - mówi Paweł Sołtys.
Ambasadorem akcji jest dr Tomasz Rożek. Dr Rożka można słuchać w Radiu 357 w stałym cyklu "Pytania z księżyca", w którym odpowiada na pytania słuchaczy. Akcja powstała w partnerstwie z fundacją Nauka. To Lubię. Partnerem merytorycznym akcji jest fundacja Las Na Zawsze.
Posadziliśmy dziś ponad 4000 sadzonek na 3,57 ha!
— Radio 357 (@radio_357) October 22, 2022
Dziękujemy Słuchaczom, Fundacji #LasNaZawsze, Fundacji PVE Dobra Energia i @SkodaPolskaza pomoc w zorganizowaniu tego dnia - bez Was nie byłoby to możliwe! 🙌 https://t.co/mfOtrD8nQr
Dwa lata nadawania w internecie
Kilka dni temu minęły dwa lata, odkąd byli dziennikarze Programu Trzeciego Polskiego Radia ogłosili w swoich mediach społecznościowych rozpoczęcie zbiórki pieniędzy na rozkręcenie nowej internetowej rozgłośni.
Teraz Radio 357 ma ponad 44,1 tys. patronów. To osoby, które zarejestrowały się na platformie Patronite.pl z internetowymi zbiórkami na różne projekty, nie tylko medialne i wspierają finansowo rozgłośnię. Stacja gra jedynie w internecie. Nie potrzebuje więc koncesji na nadawanie. Od początku jego twórcy zapowiadali, że chcą się utrzymywać z datków przekazywanych przez słuchaczy. Ci - przez Patronite - są gotowi przelewać miesięcznie w sumie 801 tys. zł. W sumie zebrano już ponad 17 mln zł.
W stacji można usłyszeć m.in. Marka Niedźwieckiego, Kubę Strzyczkowskiego, Piotra Kaczkowskiego, Marcina Łukawskiego, Piotra Stelmacha, Katarzynę Borowiecką, Ernesta Zozunia, Olę Budkę, Marcina Cichońskiego czy Marka Brzezińskiego.
Dołącz do dyskusji: 200 osób sadziło Las Radia 357. Słuchacze ufundowali ponad 10 hektarów