Praca dla co trzeciego Polaka rutyną, 90 proc. mieszkańców Indii zadowolonych z pracy
71% respondentów z całego świata dobrze ocenia swoje samopoczucie w pracy. W 7 na 10 zatrudnionych deklaruje, że w pracy czuje się dobrze. Daje nam to trzecie miejsce w Europie, zaraz za Niemcami i Brytyjczykami - wynika z badania Ipsos.
Szczególnie wyróżniają się dwa kraje: Indie i Japonia. W pierwszym z nich odnotowano najwyższy poziom satysfakcji: 9 na 10 pracowników jest zadowolonych z pracy (88%). Tymczasem w Japonii 44% mieszkańców odczuwa zadowolenie z pracy.
Nadal największym zmartwieniem pracowników jest wysokość wynagrodzenia, choć poziom niezadowolenia jest niższy o 6% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Obecnie 52% badanych Polaków martwi się wysokością pensji. Gorzej jest tylko w Chinach. Niezadowolenie potwierdziło tam 62% badanych.
Drugim zmartwieniem pracowników jest utrzymanie pracy. W Polsce obawy o to zgłosiło 29% badanych. Najbardziej pesymistyczni są Japończycy (46% potwierdza obawy) oraz Hiszpanie (40%).
Dla sporej grupy pracowników – zarówno w Polsce, jak i w większości innych krajów – praca jest rutyną. Tak swoje obowiązki zawodowe określa 31% ankietowanych Polaków.
W niektórych krajach, zwłaszcza tych, gdzie występuje duży poziom bezrobocia, większość badanych pracę kojarzy z bezpieczeństwem. Tak jest chociażby w Hiszpanii (40% odpowiedzi) czy Chile (44%). Z kolei w Indiach i Brazylii praca często jest przyjemnością (po 30% odpowiedzi), a dla 36% Hindusów i 23% Chińczyków - pasją.
Mimo rutynowego podejścia do obowiązków i słabo ocenianego poziomu zarobków lubimy przychodzić pracy. Przyjemność z tego faktu odczuwa 63% Polaków.
11. edycja badania "Barometr pracownika", dotyczącego samopoczucia i motywacji zatrudnionych, została przeprowadzona przez Ipsos na zlecenie firmy Edenred w styczniu 2016 r. Badaniem objęto ponad 14 tys. pracowników w 15 krajach na całym świecie (Belgia, Brazylia, Chile, Chiny, Francja, Hiszpania, Indie, Japonia, Meksyk, Niemcy, Polska, Turcja, USA, Wielka Brytania i Włochy).
Dołącz do dyskusji: Praca dla co trzeciego Polaka rutyną, 90 proc. mieszkańców Indii zadowolonych z pracy
Bezwartosciowe badania. Co ludzie moga odpowiedzieć obcej osobie, ktora nagabuje ich na ulicy czy przez telefon, pytajac o prywatne sprawy?
Najbardziej bezwartosciowe sa zapytania (zwane "badaniami") o pieniadze, posiadane oszczednosci, zycie seksualne oraz prace.
A przy okazji:
Stawiam $$$ przeciwko orzechom, ze 9,5 na 10 zatrudnionych zadeklarowałoby, że natychmiast opuściliby prace, gdyby mieli z czego zyc.
Czy ludzie tak chetnie opuszczaja miejsce w ktorym "czuja sie dobrze"?