Polska: Niższa inflacja pomimo wzrostu cen żywności
Grupa Nordea przygotowała analizę gospodarczą dotyczącą polskiej gospodarki.
W sierpniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły w Polsce o 0,4%. Niemniej jednak roczna stopa inflacji pozostawała w lipcu na niezmienionym poziomie 2,0%, ze względu na efekty bazowe (consensus i szacunki Ministerstwa Finansów: 2,1%).
Głównym powodem spadku były sierpniowe ceny żywności i energii, a ceny towarów i usług konsumpcyjnych, nie uwzględniając cen żywności i energii, według obliczeń analityków Nordea, wzrastały nieco szybciej niż w pierwszej połowie roku. Ceny żywności obniżyły się o 1,4%, a ceny paliw dla transportu o 1,9%.
W porównaniu z okresem sprzed roku, wyliczenia analityków Grupy Nordea wskazują, że inflacja bazowa (nie uwzględniająca cen żywności i energii) nie zmieniła swej wartości i pozostała na poziomie 1,2%, przy czym od października ub. r. zmniejszała się co miesiąc.
Reasumując, nie ma obecnie wskazań do podnoszenia stóp procentowych. Natomiast na początku 2011r. oczekiwany jest wzrost inflacji w kierunku górnego przedziału celu inflacyjnego, pierwsza podwyżka stóp procentowych jest, zdaniem analityków Nordea, kwestią najbliższych kilku miesięcy.
W niedługim okresie może wystąpić trend wzrostowy inflacji spowodowany wzrostem cen żywności i energii w rezultacie klęski powodziowej, pożarów w Rosji oraz rosnących cen ropy naftowej. W skali całego roku 2010, spodziewamy się, że inflacja osiągnie poziom 2,7%. Na sierpniowej konferencji prasowej prezes banku centralnego - Marek Belka oznajmił jednak, iż Rada Polityki Pieniężnej nie podziela negatywnych opinii na temat indeksu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Nordea zakłada, iż pierwsza podwyżka stóp procentowych będzie miała miejsce pod koniec bieżącego roku.
Dane sierpniowe dotyczące produkcji przemysłowej opublikowane będą w piątek. Opierając się na pozytywnych danych dotyczących Indeksu Menedżerów Logistyki w sierpniu, w naszym modelu wskazujemy na budzący nadzieję wzrost produkcji przemysłowej na poziomie 12% w ujęciu rok do roku z uwzględnieniem ilości dni roboczych (konsensus: 13,1%).
Dołącz do dyskusji: Polska: Niższa inflacja pomimo wzrostu cen żywności