Maraton Jubileuszowy Jerzego Maksymiuka w Dwójce
Dokładnie w dniu swoich urodzin 9 kwietnia 2006 r. Maestro Jerzy Maksymiuk wystąpi w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Będzie dyrygować Sinfonią Varsovia oraz Polską Orkiestrą Radiową. W koncercie weźmie udział sześcioro solistów – wśród nich Rafał Blechacz.
Koncert będzie się składał z trzech części. W pierwszej i trzeciej usłyszymy utwory skomponowane przez Jubilata: „Szepty i krzyk marzeń”, „Intermezzo pastorale” oraz „Arbor vitae” – fragmenty oratorium napisanego w 2002 roku. W drugiej części wystąpi Rafał Blechacz z koncertem A-dur KV 488 Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Koncert 9 kwietnia jest kolejnym organizowanym przez Dwójkę Polskiego Radia z okazji Jubileuszu 70-lecia Jerzego Maksymiuka. Inauguracja jubileuszowego cyklu odbyła się 14 stycznia br.
Transmisja koncertu na antenie Dwójki PR 9 kwietnia o godz. 19.00.
MARATON JUBILEUSZOWY JERZEGO MAKSYMIUKA PROGRAM
9 kwietnia 2006 , godz. 19.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego
część I
Jerzy Maksymiuk:
Szepty i krzyk marzeń (utwór na wiolonczelę solo, fortepian, 2 perkusje i orkiestrę smyczkową)
Intermezzo pastorale (utwór na obój, 2 klarnety i orkiestrę smyczkową)
wyk. Polska Orkiestra Radiowa, Karolina Jaroszewska – wiolonczela, Maciej Grzybowski - fortepian
przerwa
część II
Wolfgang Amadeusz Mozart
Uwertura do opery „Cosi fan tutte”
Koncert fortepianowy A-dur KV 488
wyk. Rafał Blechacz - fortepian, Orkiestra Sinfonia Varsovia
przerwa
część III
Jerzy Maksymiuk:
Arbor vitae ( oratorium na wielką orkiestrę symfoniczną, 2 akordeony, chór, sopran, alt, tenor, bas baryton) – suita
wyk.
Izabella Kłosińska- sopran
Anna Lubańska- mezzosopran
Adam Zdunikowski – tenor
Jarosław Bręk – bas - baryton
Chór Filharmonii Narodowej przygotowany przez Henryka Wojnarowskiego
Polska Orkiestra Radiowa
Jerzy Maksymiuk - jeden z najwybitniejszych, najbardziej podziwianych i powszechnie lubianych polskich dyrygentów urodził się 9 kwietnia 1936 roku w Grodnie.
W 1972 stanął na czele zespołu złożonego z muzyków Warszawskiej Opery Kameralnej. Rok później, już jako Polska Orkiestra Kameralna, zespół ten zyskał międzynarodową sławę. W roku 1983 Jerzy Maksymiuk u szczytu powodzenia orkiestry rozstał się ze swym zespołem i przyjął stanowisko szefa BBC Scottish Symphony Orchestra w Glasgow. Od 1984 roku Polska Orkiestra Kameralna zmieniła nazwę na Sinfonia Varsovia.
Jerzy Maksymiuk w szczególny sposób związany jest z Polskim Radiem. W 1973 podjął współpracę z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia (obecnie – Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia), z którą odbył liczne tournées – także po Stanach Zjednoczonych (dwukrotnie: 1974, 1976). W latach 1975-77 stał na jej czele jako pierwszy dyrygent i kierownik artystyczny.
Jerzy Maksymiuk występował z wieloma znakomitymi orkiestrami symfonicznymi z całego świata, najsilniej jednak związany jest z zespołami brytyjskimi m.in. London Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, English Chamber Orchestra, Scottish Chamber Orchestra, BBC Philharmonic Orchestra, Philharmonia Orchestra, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra.
Ważnym, choć często pomijanym aspektem twórczej aktywności Maksymiuka, jest jego działalność kompozytorska (muzyka symfoniczna, kompozycje kameralne, balet, pieśni, muzyka filmowa).
Dołącz do dyskusji: Maraton Jubileuszowy Jerzego Maksymiuka w Dwójce