Dwoje na troje dzieci w Europie doświadczyło krzywdy seksualnej w internecie
57 proc. ankietowanych z Polski zaznaczyło w ankiecie WeProtect Global Allience, że doświadczyło spotkania z dorosłym (nieznajomym lub znajomym), które angażowało ich w rozmowy o charakterze jednoznacznie seksualnym lub wysyłano im materiały o charakterze jednoznacznie seksualnym, 27 proc. z nich doświadczyło tego w wieku 12 lat lub młodszym. 81 proc. respondentów w Polsce doświadczyło, że ktoś próbował rozmawiać z nimi na tematy seksualne za pośrednictwem ich telefonów komórkowych, a 58 proc. z tych zdarzeń miało miejsce za pośrednictwem prywatnych wiadomości.
WeProtect Global Alliance, globalny ruch zrzeszający ponad 250 rządów, firm z sektora prywatnego i organizacji społeczeństwa obywatelskiego, którego celem jest zmiana globalnej reakcji na seksualne wykorzystywanie i niegodziwe traktowanie dzieci w Internecie, opublikował przełomowe badanie przeprowadzone przez Economist Impact.
Dzieci i nastolatki doświadczają krzywd seksualnych w internecie
Badanie rzuca światło na powszechną i alarmującą kwestię krzywdzenia seksualnego dzieci w Internecie w całej Europie, ujawniając pilne obawy, które wymagają natychmiastowej uwagi i działań.
W badaniu wzięło udział 2000 18-latków z Francji, Niemiec, Holandii i Polski. Ta zamknięta ankieta online ujawniła, że dziewczęta (79 proc. w porównaniu z 57 proc. chłopców), osoby LGBTQ+ i mniejszości etniczne są nieproporcjonalnie dotknięte krzywdą seksualną w Internecie. Ukierunkowane wsparcie i interwencja są potrzebne, aby zaradzić tym różnicom.
W Polsce 57 proc. ankietowanych zaznaczyło w ankiecie, że doświadczyło spotkania z dorosłym (nieznajomym lub znajomym), które angażowało ich w rozmowy o charakterze jednoznacznie seksualnym lub wysyłano im materiały o charakterze jednoznacznie seksualnym, 27 proc. z nich doświadczyło tego w wieku 12 lat lub młodszym Badania nad doświadczeniami z dzieciństwa 18-latków ujawniły głęboki wpływ szeregu krzywd seksualnych w Internecie, których doświadczyli.
Doświadczenia te obejmowały: otrzymywanie treści o charakterze jednoznacznie seksualnym od dorosłych w okresie dorastania, udostępnianie ich zdjęć bez ich zgody, bycie proszonym o zachowanie w tajemnicy relacji online o charakterze jednoznacznie seksualnym z dorosłymi oraz bycie proszonym o zrobienie czegoś o charakterze jednoznacznie seksualnym w Internecie, z czym nie czuli się komfortowo.
- WeProtect Global Alliance jest zjednoczone w swojej niezachwianej misji ochrony dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym i niegodziwym traktowaniem w Internecie - powiedział Iain Drennan, dyrektor wykonawczy WeProtect Global Alliance.
– Europa stała się w ostatnich latach epicentrum hostingu materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci, ale teraz ma szanse przewodzić globalnym wysiłkom na rzecz walki z tym wszechobecnym i pozbawionym granic przestępstwem. Zachęcamy przywódców politycznych we Francji, Niemczech, Holandii, Polsce i wszystkich państwach członkowskich UE do okazania zaangażowania w ochronę dzieci poprzez poparcie proponowanych przepisów UE oraz podjęcie zdecydowany - dodaje Drennan.
Niepokojący raport o nadużyciach wobec polskich dzieci
- Badania przeprowadzone przez WeProtect Global Alliance wskazują na wysokie prawdopodobieństwo doświadczenia przez dzieci przemocy seksualnej w cyberprzestrzeni, definiowanej tutaj jako ‘zestaw szkodliwych zachowań, uznawanych za czynniki ryzyka dla potencjalnego lub rzeczywistego wykorzystywania seksualnego dzieci’. Wyniki badań dotyczą zjawiska, o którym w Polsce mówi się zdecydowanie za rzadko. O ile tematyka związana z innego rodzaju zagrożeniami lub hejtem w cyberprzestrzeni funkcjonuje w przestrzeni publicznej już od kilkunastu lat, o tyle tematyka wykorzystywania seksualnego dzieci w tym wymiarze nadal pozostaje niedostępna dla szerszego grona odbiorców – mówi Katarzyna Staciwa, ekspertka współpracująca z WeProtect Global Alliance, Kierownik Zespołu: Badania, Rozwój i Innowacje w Państwowym Instytucie Badawczym NASK.
Aż 3/5 polskich ankietowanych doświadczyło sytuacji, gdy ktoś próbował rozmawiać z nimi na tematy o charakterze jednoznacznie seksualnym lub wysyłał im materiały o charakterze jednoznacznie seksualnym za pośrednictwem prywatnych komunikatorów. Respondenci w Polsce byli bardziej narażeni - niż ich zagraniczni rówieśnicy - na próby rozmów na tematy związane z seksem za pośrednictwem ich telefonów komórkowych. Polscy ankietowani najczęściej otrzymywali seksualne treści w komunikacji prywatnej (58 proc.), niż np. w otwartych forach internetowych (20 proc.).
Jedna piąta respondentów w Polsce doświadczyła udostępniania przedstawiających ich zdjęć i/lub filmów bez ich zgody, w porównaniu ze średnią na poziomie 37 proc. w pozostałych trzech badanych krajach. 51 proc. ankietowanych z Polski zostało poproszonych o zrobienie czegoś o charakterze seksualnym online, z czym czuli się niekomfortowo lub czego nie chcieli zrobić.
Dołącz do dyskusji: Dwoje na troje dzieci w Europie doświadczyło krzywdy seksualnej w internecie