Kolejny numer magazynu „Obserwator Finansowy” już w kioskach
Nowy numer kwartalnika „Obserwator Finansowy” trafił do sprzedaży. To aż sto stron wydania z tekstami prezentującymi przekrój najważniejszych tematów gospodarczych. Tym razem w centrum uwagi kwartalnika znalazły się silna Polska i silny złoty oraz sztuczna inteligencja.
„Obserwator Finansowy” jest magazynem skierowanym do ekonomistów, finansistów, ludzi biznesu, a także studentów kierunków ekonomicznych i wszystkich zainteresowanych tematyką ekonomiczną. W każdym numerze na czytelników czekają analizy najważniejszych tematów gospodarczych z Polski i ze świata, raporty, wywiady ze specjalistami z różnych dziedzin oraz najnowsze kierunki i trendy rozwoju gospodarki i myśli ekonomicznej.
W najnowszym numerze
Władysław Grabski, wielki polityk i ekonomista, minister skarbu oraz dwukrotny premier Rzeczypospolitej i twórca reformy walutowej uważał, że „najwyższym dobrem naszym jest nasza państwowość, którą musimy postawić na wysokim poziomie i zabezpieczyć jej całkowitą niezależność. […] Podstawą zdrowego rozwoju życia gospodarczego oraz siły finansowej państwa jest zdrowa i silna waluta. W celu jej stworzenia i zachowania musi całe społeczeństwo ponosić znaczne ofiary”.
Aktualność tych słów potwierdza dzisiejsza rzeczywistość. Budowa silnej Rzeczypospolitej stanowi dla nas zarówno wyzwanie, jak i obowiązek, od którego nie możemy się uchylić. Silna armia, mocna gospodarka, własna i stabilna waluta to atrybuty okrzepłego i prężnego państwa, stanowiące zarazem niezbywalny warunek zachowania suwerenności i podmiotowości w relacjach z innymi.
Tym zagadnieniom poświęcono szczególną uwagę w najnowszym wydaniu kwartalnika. Prof. Tomasz Grosse podkreśla, że kluczową kwestią pozostaje zagadnienie bezpieczeństwa w jego najbardziej egzystencjalnym wymiarze. W artykule prof. Eryka Łona dostrzeżemy rozważania dotyczące suwerenności i patriotyzmu gospodarczego, w tekście prof. Jakuba Górki przesłanie, że warunkiem budowy silnego państwa jest pamięć o korzeniach. Prof. Michał Gabriel Woźniak kładzie nacisk na element wolicjonalny stanowiący niezbywalny warunek osiągnięcia sukcesu. Prof. Marian Gorynia podkreśla znaczący wzrost polskiego PKB i poziomu inwestycji w ostatnich trzydziestu latach, a prof. Leon Podkaminer zastanawia się, czy Polska w ciągu nadchodzącej dekady przegoni najsilniejsze europejskie gospodarki.
Uzupełnieniem głównej tematyki numeru są rozważania dotyczące sztucznej inteligencji. Prof. Andrzej Zybertowicz przestrzega przed pułapkami związanymi z coraz większą rolą AI w naszym życiu, a prof. Jakub Growiec analizuje wpływ tego zjawiska na rynek pracy.
W numerze przedstawiono także fragment najnowszej książki prof. Adama Glapińskiego, który w swoim dziele stawia pytania dotyczące relacji między naturą człowieka i życiem społecznym, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii gospodarczych.
Do czytania, do słuchania, do oglądania
Na łamach czasopisma czytelnicy znajdą także QR-kody, które pozwolą w prosty sposób dotrzeć do wywiadów na kanale YouTube „Obserwatora Finansowego” oraz do podcastów na kanale „Obserwatora Finansowego” w serwisie Spotify.
Kwartalnik „Obserwator Finansowy” dostępny jest w salonach EMPIK, wybranych punktach sieci RUCH i KOLPORTER oraz w sklepach Relay, InMedio, 1-Minute, Świat Prasy, Tabak, a także na stacjach paliw ORLEN.
Misja „Obserwatora Finansowego”
Drukowany kwartalnik „Obserwator Finansowy” jest nową formą funkcjonującego od 13 lat serwisu internetowego obserwatorfinansowy.pl – portalu wydawanego przez NBP, w którym codziennie publikowane są merytoryczne treści z zakresu ekonomii i finansów w formie przystępnej nie tylko dla ekspertów.
Kwartalnik „Obserwator Finansowy” wypełnia lukę na rynku prasy społeczno-ekonomicznej. Wydawca stawia sobie za cel, by magazyn stał się ważnym źródłem wiedzy ekonomicznej, miejscem dyskusji o gospodarce i wymiany myśli – swoistym forum i przestrzenią do debaty. Na łamach „Obserwatora Finansowego” czytelnicy mają okazję poznać głosy naukowców i ekspertów, którzy w sposób rzetelny wyjaśniają mechanizm funkcjonowania różnych zjawisk ekonomicznych. Autorami tekstów są zarówno eksperci Narodowego Banku Polskiego, jak również naukowcy, dziennikarze oraz publicyści specjalizujący się w szeroko pojmowanej tematyce gospodarczej.
Opiniotwórczy portal ekonomiczny
Serwis www.obserwatorfinansowy.pl/ zajmuje wysokie miejsca w rankingu Instytutu Monitorowania Mediów (IMM) wśród najbardziej opiniotwórczych portali o profilu ekonomiczno-biznesowym w Polsce. Od debiutu w rankingu, zawsze znajduje się w czołówce (TOP 5) najczęściej cytowanych portali ekonomicznych. Wg danych IMM, wzrost cytowalności treści publikowanych na łamach serwisu wzrósł w maju w odniesieniu do kwietnia 2023 r. o 125 proc.
Dołącz do dyskusji: Kolejny numer magazynu „Obserwator Finansowy” już w kioskach
A tak z innej beczki, czy mi się wydaje czy w temacie o zakończeniu wydawania FORUM zostały wyłączone komentarze? :(