Jacek Sobala faworytem w konkursie na szefa Polskiego Radia
Zakończył się wstępny etap konkursu na prezesa Polskiego Radia. Ostatecznie wpłynęło siedem zgłoszeń - informuje Wirtualnemedia.pl Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Z naszych informacji wynika, że największe szanse na objęcie stanowiska ma Jacek Sobala.
Krzysztof Czabański potwierdza, że do konkursu zgłosili się m.in. obecna prezes Polskiego Radia, Barbara Stanisławczyk-Żyła, Tomasz Wybranowski - były redaktor naczelny Polskiego Radia dla Zagranicy i właśnie Jacek Sobala - były szef Trójki, Jedynki, a ostatnio TVP Warszawa. Informuje też, że na początku stycznia wydawało się, iż kandydatów jest dziesięciu. - Ale to była pomyłka biura podawczego, do którego spływały listownie zgłoszenia. Po prostu biuro policzyło inne listy jako te, które przyszły na konkurs. Teraz mamy pewność, że kandydatur jest siedem - mówi nam Czabański.
Terminem wpływania zgłoszeń był koniec 2016 roku, lecz na kandydatury spływające listownie czekano do połowy stycznia. Od kandydatów nie wymaga się stażu na stanowiskach kierowniczych, lecz "wyższego wykształcenia i stosownych kompetencji".
Pierwszym etapem konkursu będzie ocena formalna nadesłanych zgłoszeń, drugim ocena merytoryczna. Trzecim - rozmowa członków Rady z wyłonionymi we wcześniejszych etapach kandydatami. - Ze względu na to, że kandydatur jest niewiele, będę wnioskował o to, żeby dwa pierwsze etapy odbyły się jednego dnia. Jeśli będzie na to zgoda, pozostanie nam już tylko publiczne wysłuchanie wyłonionych kandydatów. Liczę, że odbędzie się to na początku lutego - mówi nam Krzysztof Czabański.
Jak wynika z nieoficjalnych informacji portalu Wirtualnemedia.pl największą szansę na wygraną w konkursie ma Jacek Sobala - obecna szefowa PR Stanisławczyk-Żyła miałaby przejść do TVP. O silnej pozycji Jacka Sobali w konkursie tydzień temu pisał dziennik „Fakt”, podkreślając, że Sobala ma lepsze relacje z Krzysztofem Czabańskim niż Stanisławczyk-Żyła. Dekadę temu Czabański i Sobala pracowali jednocześnie w Polskim Radiu: pierwszy od połowy 2006 do stycznia 2009 roku był prezesem firmy, a drugi - od maja 2007 do listopada 2008 roku dyrektorem radiowej Jedynki (potem od grudnia 2009 roku do maja 2010 roku był dyrektorem Trójki).
Barbara Stanisławczyk-Żyła na stanowisko prezes Polskiego Radia została mianowana 8 stycznia 2016 roku przez ówczesnego ministra Skarbu Państwa, Dawida Jackiewicza.
Stanisławczyk jako dziennikarka i reportażystka pracuje od początku lat 90. Pisała artykuły m.in. do „Po prostu”, „Kobiety i Życia”, „Pani” i „Twojego Stylu”. Pracowała w magazynie „Sukces”, gdzie najpierw była wicenaczelną, a w latach 2006-2010 pełniła obowiązki redaktor naczelnej. Ponadto od jesieni 2009 roku do kwietnia 2010 roku była dyrektor wydawniczą Wydawnictwa Przekrój, publikującego wtedy „Sukces” i „Przekrój”. Stanisławczyk napisała też kilka książek faktograficznych. Jesienią 2015 r. ukazała się „Kto się boi prawdy? Walka z cywilizacją chrześcijańską w Polsce”, a w 2011 roku - „Ostatni krzyk. Od Katynia do Smoleńska, historie dramatów i miłości”. Wcześniejsze książki dotyczyły m.in. życia Marka Hłaski i II wojny światowej. Ukończyła Politechnikę Warszawską i podyplomowe studium dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim.
Pięcioosobowa Rada Mediów Narodowych, powołana na mocy ustawy w lipcu 2016 roku, ma w zadaniach m.in. powoływanie i odwoływanie zarządów i rad nadzorczych TVP, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej.
Dołącz do dyskusji: Jacek Sobala faworytem w konkursie na szefa Polskiego Radia