Empiki w galeriach będą otwarte, a sklepy meblowe zamknięte. IKEA zaskoczona
Od soboty do 29 listopada w związku z epidemią koronawirusa w centrach handlowych zamknięte będą m.in. sklepy odzieżowe i meblowe. Te drugie zostały w piątek usunięte z listy wyjątków od zakazu, na co zwróciła uwagę IKEA. Dalej mogą działać m.in. księgarnie i saloniki prasowe, Empik zapowiada, że jego salony będą funkcjonowały normalnie.
W piątek opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ws. nowych obostrzeń - od soboty będą m.in. ograniczenia w galeriach handlowych, mniejszy limit osób w sklepach do 100 m kw. powierzchni, zamknięte placówki kultury, hotele dostępne tylko dla podróżujących służbowo.
Zgodnie z rozporządzeniem od 7 do 29 listopada zostaną wprowadzone ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych o powierzchni powyżej 2000 m kw.
Które sklepy i punkty w galeriach będą otwarte
Otwarte będą niektóre sklepy z żywnością, produktami kosmetycznymi, artykułami toaletowymi, środkami czystości, produktami leczniczymi, w tym apteki, wyrobami medycznymi, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazetami lub książkami, artykułami budowlano-remontowymi, artykułami dla zwierząt domowych, usługami telekomunikacyjnymi, częściami i akcesoriami do samochodów lub motocykli, paliw.
W galeriach będą mogły działać też punkty usługowe, m.in. fryzjerzy, optycy, placówki bankowe, pocztowe, ubezpieczeniowe, a także zajmujące się naprawą samochodów lub motocykli, wymianą opon i dętek; myjnie samochodowe, ślusarskie, szewskie, krawieckie, pralnicze i gastronomiczne oferujące wyłącznie żywność na wynos.
Ponadto w galeriach handlowych wprowadzone zostanie czasowe ograniczenie prowadzenia handlu detalicznego i działalności usługowej na wyspach handlowych.
W sklepach oraz placówkach usługowych o powierzchni do 100 m kw. może - zgodnie z rozporządzeniem - przebywać jednocześnie nie więcej niż jedna osoba na 10 m kw. W sklepach powyżej 100 m kw. – tak jak dotychczas jest to jedna osoba na 15 m kw. W obiektach handlowych obowiązkowe jest noszenie rękawiczek lub dezynfekcja rąk oraz zakrywanie ust i nosa.
Salony Empiku będą czynne
W piątek wieczorem Empik zapowiedział, że wszystkie jego salony, także w centrach i parkach handlowych, będą działały normalnie. Tak jak dotychczas można w nich odbierać zakupy zrobione w sklepie internetowym i aplikacji mobilnej Empiku.
- Zapewniamy, że w naszych salonach działamy według ścisłych procedur i rekomendacji odpowiednich służb w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie naszych pracowników oraz klientów. Stosujemy się do wytycznych aktualnego rozporządzenia dot. limitów osób przebywających w salonie - podkreśliła firma w komunikacie.
Wyliczyła, że w jej salonach przy wejściu dostępne są płyny do dezynfekcji rąk oraz jednorazowe rękawiczki, pinpady i lady są często dezynfekowane, a przy kasach zainstalowano pleksi.
W ub.r. grupa kapitałowa Empik zanotowała wzrost przychodów o 8,4 proc. do 1,94 mld zł i spadek zysku netto z 58,66 do 37,96 mln zł. Wpływy z e-commerce poszły w górę o 23 proc., a z działalności hurtowej i wydawniczej zmalały o 5,3 proc. Wiosną br. firma pozyskała nowe limity kredytowe i pożyczkę od swojego właściciela, prognozuje, że w związku z epidemią zanotuje spadek przychodów.
IKEA zaskoczona zmianą dot. sklepów meblowych
W czwartek rząd przedstawił do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia dotyczącego obostrzeń wprowadzonych od soboty. Na liście typów placówek handlowych, które będą mogły działać w centrach, wymieniono sklepy meblowe, ale w ostatecznej wersji rozporządzenia już ich nie ma.
- Zgodnie z decyzją rządu od jutra 11 sklepów IKEA w Polsce zostaje zamkniętych dla klientów. Jeszcze wczoraj rządowy projekt rozporządzenia zakładał, że będziemy otwarci. Opublikowane dzisiaj przed 19 rozporządzenie zmieniło swoją treść. Zapraszamy do zakupów na IKEA.pl - stwierdziła firma na Twitterze.
- Wszystkie Punkty Odbioru Zamówień IKEA (w tym odbiór w sklepach Click&Collect) pozostają otwarte. Usługi, montaże i dostawy odbywają się bez zmian. Klienci, którzy mieli umówione planowanie w sklepie w ciągu najbliższych dni, otrzymają oddzielne informacje w tej sprawie - opisano na facebookowym profilu IKEA. - Wszystkich zainteresowanych zakupami w IKEA zachęcamy do składania zamówień, sprawdzenia dostępności produktów oraz korzystania z naszych usług na IKEA.pl. Nasz najmniejszy sklep IKEA w aplikacji działa 24 godziny na dobę - dodano.
- Chcemy podkreślić, że bezpieczeństwo klientów i pracowników jest dla nas najważniejsze. W miarę rozwoju sytuacji będziemy opierać dalsze działania na rozporządzeniach lub komunikatach odpowiednich władz. Dziękujemy za zrozumienie, wzajemną troskę i wsparcie - podkreśliła IKEA.
Zgodnie z decyzją rządu od jutra 11 sklepów IKEA w🇵🇱 zostaje zamkniętych dla klientów. Jeszcze wczoraj rządowy projekt rozporządzenia zakładał, że będziemy otwarci. Opublikowane dzisiaj przed 19 rozporządzenie zmieniło swoją treść. Zapraszamy do zakupów na https://t.co/XvwyZMM5Lq pic.twitter.com/FAE2wo9HCi
— IKEA Polska (@IKEAPolska) November 6, 2020
Zmianę decyzji w rozporządzeniu w sprawie sklepów meblowych komentowali na Twitterze dziennikarze. - Podobno premier rozmawia z przedsiębiorcami. Ci nieustannie publicznie proszą, żeby ich nie zaskakiwać, zwłaszcza zakazując prowadzenia działalności. A premier znów zaskoczył. Czyli albo jednak nie rozmawia z przedsiębiorcami, albo ich nie słucha - napisał Piotr Skwirowski z „Rzeczpospolitej”.
- Czy rząd ma pojęcie, że tu nie chodzi o Ikeę, bo ona od lockdownu w Polsce nie upadnie, ale o jej polskich pracowników? Chyba rozszczepienie rzeczywistości gdzieś w okolicy Alej Ujazdowskich zaczyna być coraz bardziej widoczne i odczuwalne - skomentowała Dominika Długosz z „Newsweeka”. - Każde. Dosłownie każde rozporządzenie dotyczące pandemii jest pisane na kolanie i w ostatniej chwili. Potem mija dobry tydzień, zanim wszystkie błędy, niedoróby i buble wyjdą na jaw - stwierdził Witold Głowacki z „Polska The Times”.
- No jak to powiedzieć... Specjalnie zaskoczony nie jestem - napisał Patryk Słowik z „Dziennika Gazety Prawnej”. - Jak w podobnych sytuacjach przedsiębiorcy mają cokolwiek planować? Z dnia na dzień każe im się zamknąć sklepy, jakby nie można było dać jakiegokolwiek buforu na przygotowanie. Niepoważne - skrytykował Marcin Makowski z „Do Rzeczy”.
Zamknięte kina, teatry i biblioteki, hotele tylko dla podróżujących służbowo
Ponadto zgodnie z rozporządzeniem od 7 do 29 listopada hotele będą dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej lub w podróży związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej; osób wykonujących zawód medyczny (w związku z tzw. Hotelem dla medyka) oraz dla pacjentów i ich opiekunów; osób będących zawodnikami korzystającymi z tych usług w czasie zgrupowań i współzawodnictwa sportowego. Ograniczenie nie dotyczy hoteli robotniczych lub hoteli dla pracowników sezonowych.
Zgodnie z rozporządzeniem od 7 do 29 listopada zamknięte będą placówki kultury: teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury, ogniska muzyczne.
W tym okresie biblioteki, publiczne i naukowe, instytucje kultury, nie będą mogły udostępniać zbiorów publiczności, ani organizować wydarzeń z udziałem publiczności, z wyłączeniem działań prowadzonych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Zakaz ten nie dotyczy udostępniania zbiorów, które znajdują się na wolnym powietrzu, z wyjątkiem wnętrz obiektów kubaturowych, które mają być zamknięte dla zwiedzających; zwiedzania lasów, parków i ogrodów zabytkowych należących do instytucji kultury.
Rozporządzenie stanowi, że w kościołach i innych obiektach kultu religijnego, od 7 listopada do 29 listopada, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, będzie mogło przebywać nie więcej niż 1 osoba na 15 m kw. powierzchni, a od 30 listopada - 1 osoba na 7 m kw. Nie dotyczy to osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochowania, lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu. Osoby przebywające w kościołach mają obowiązek zakrywania nosa i usta z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny.
Rozporządzenie stanowi, że od 7 do 29 listopada obowiązywać będzie zakaz organizowania i przeprowadzania wydarzeń sportowych lub współzawodnictwa sportowego polegających na biegach lub jeździe na rowerze, z wyjątkiem organizowanych przez polski związek sportowy lub pozostających w bezpośrednim związku z prawami wyłącznymi polskiego związku sportowego.
Zgodnie z rozporządzeniem spotkania lub zebrania mające na celu realizację działań statutowych lub wolontariackich, związanych z przeciwdziałaniem rozwoju epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, organizowane przez organizacje harcerskie i skautowe objęte Honorowym Protektoratem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, mogą się odbywać, pod warunkiem, że gdy mają miejsce w budynkach lub innych obiektach wykorzystywanych do prowadzenia działalności statutowej przez te organizacje, będzie tam - przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m - nie więcej niż 1 osoba na 7 m kw. powierzchni; na zewnątrz takie spotkania będą mogły się odbywać z udziałem uczestników w liczbie nie większej niż 10, którzy przebywają w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie i zakrywają usta i nos.
Dołącz do dyskusji: Empiki w galeriach będą otwarte, a sklepy meblowe zamknięte. IKEA zaskoczona
Prędzej czy później zatopią ten kraj.