Francja wprowadzi podatek dla firm technologicznych. Zapłacą Google, Facebook, Amazon i Apple
Francja jest coraz bliżej wprowadzenia nowego podatku obejmującego największe firmy technologiczne działające na tamtejszym rynku. Nową daninę będą płacić koncerny osiągające roczne przychody powyżej 750 mln euro, dotknie on więc takie firmy jak Google czy Facebook.
Podatek określany skrótem GAFA od pierwszych liter nazw największych firm technologicznych (Google, Amazon, Facebook, Apple) jest przygotowywany od kilku miesięcy. Teraz na stronach francuskiego rządu pojawiły się bliższe informacje na jego temat.
Według komunikatu Bruno Le Maire, minister gospodarki i finansów do końca lutego br. ma przedstawić ostateczny projekt GAFA. W założeniach podatek w wysokości 5 proc. będzie dotyczyć wszystkich firm technologicznych działających na francuskim rynku, których globalne przychody przekraczają 750 mln euro, a te osiągnięte we Francji osiągną poziom 25 mln euro.
Zgodnie z projektem nowa danina ma przynieść budżetowi Francji ok. 500 mln euro rocznych wpływów, zaś sam podatek niezależnie od terminu jego wprowadzenia będzie obowiązywał wstecznie od 1 stycznia br.
Francja od dłuższego czasu, jako jeden z głównych orędowników opodatkowania technologicznych gigantów była zniecierpliwiona przedłużającymi się działaniami w tym zakresie Unii Europejskiej, która już na początku ub.r. zapowiedziała wprowadzenie nowych podatków dla Google czy Facebooka.
Koncepcje nowych rozwiązań podatkowych oprócz Francji zapowiadają także Niemcy, na razie jednak tamtejszy rząd nie zadeklarował żadnych konkretnych rozwiązań w tym zakresie.
Według przeciwników wprowadzenia w UE nowej daniny może ona spowodować skutek odwrotny od zamierzonego i spowodować stopniowe wycofywanie się największych technologicznych firm z europejskiego rynku.
Dołącz do dyskusji: Francja wprowadzi podatek dla firm technologicznych. Zapłacą Google, Facebook, Amazon i Apple
Co więc robię?
Wychodzę z biznesem z Francji. I nie dostaną nawet centa podatku.
Naprawdę ktoś myśli, że podnoszenie podatków to sposób na zrównoważenie szans?