SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Decyzja ws. szefa NBP i RPP zapadanie po analizie ekspertyz prawnych

Decyzja o zgodności z ustawą decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o prawie wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) do zasiadania w Radzie i przewodniczenia jej obradom zapadnie po analizie ekspertyz prawnych, poinformował  pełniący obowiązki głowy państwa marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Jego zdaniem, ekspertyzy trafia na jego biurko do końca tygodnia, a w przyszłym ogłosi swoją decyzję.

"Podjąłem decyzję jedną - poprosiłem o ekspertyzy badające ekspertyzy prawne dla możliwości zarządzania NBP i RPP bez decyzji o obsadzie stanowiska prezesa, czyli badam zgodność tego, co już zrobiono z ustawą o NBP. Jeżeli dojdę do wniosku, że to rzeczywiście wiceprezes NBP staje się przewodniczącym RPP i dobrze tym zarządza, to nie będę się spieszył z uruchamianiem procesu decyzyjnego. Natomiast jeśli dojdę do wniosku, że te decyzje mogą być kwestionowane z punktu widzenia legalności, no to niewątpliwie i bez względu na to, ile mnie by mnie to miało kosztować w sensie politycznym, to takie decyzje będę musiał podjąć" - powiedział Komorowski w wywiadzie dla radia Tok FM.

Marszałek Sejmu dodał, że prawdopodobnie ekspertyzy dostanie do końca tygodnia i w przyszłym będzie mógł z większym prawdopodobieństwem powiedzieć, jakie zajmie w tej sprawie stanowisko.

"Wolałbym tego nie robić szybko, ale jeśli trzeba będzie, jeśli wyniknie to opinii prawnych, to to zrobię" - podsumował Komorowski.

Marszałek Sejmu już w poniedziałek mówił, że nie widzi w tej chwili powodu do jakiegoś szczególnego pośpiechu i oczekiwał na wynik posiedzenia Rady, które odbywało się właśnie w ten dzień. Jednak wcześniej, w niedzielę wieczorem, w wypowiedzi dla TVN24 zapowiedział, że "sytuacja w NBP po śmierci prezesa Sławomira Skrzypka wymaga szybkiego rozwiązania" i wkrótce powoła nowego prezesa banku centralnego.

Tymczasem w poniedziałek RPP zdecydowała, że do czasu wyboru nowego prezesa NBP posiedzeniom RPP z pełnym prawem głosu będzie przewodniczył I wiceprezes NBP Piotr Wiesiołek, pełniący obowiązki prezesa. Członek RPP Anna Zielińska-Głębocka, mówiła wówczas, że RPP przyjęła do wiadomości i uznała, że I wiceprezes Piotr Wiesiołek pełniący obowiązki prezesa NBP ma jego pełne uprawnienia łącznie z prawem głosu na posiedzeniach RPP m.in. w decyzjach odnośnie stóp procentowych. Jej zdaniem taką interpretację przedstawili Radzie prawnicy.

Zgodnie z ustawą o NBP, sześcioletnia kadencja prezesa NBP wygasa m.in. z powodu jego śmierci, a jego tymczasowym zastępcą zostaje I wiceprezes, czyli Piotr Wiesiołek. Nowy prezes banku centralnego jest powoływany i odwoływany przez Sejm na wniosek prezydenta i obejmuje on obowiązki po złożeniu przysięgi przed Sejmem.

Regulamin RPP stanowi w par. 2, że posiedzenia Rady zwołuje jej przewodniczący, czyli szef NBP. Jednak art. 16 w pkt 1a i pkt. 2 precyzuje, że "w czasie nieobecności Przewodniczącego posiedzeniu przewodniczy jeden z członków Rady. Tryb działania Rady oraz wyboru członka, który przewodniczy obradom podczas nieobecności Przewodniczącego Rady, określa regulamin uchwalony przez Radę większością głosów".

Regulamin zaś precyzuje w par. 7, że w przypadku nieobecności przewodniczącego, Rada przy obecności co najmniej 5 członków, większością głosów w głosowaniu tajnym, wybiera ze swego grona prowadzącego posiedzenie.

Jednak ani regulamin RPP, ani ustawa o NBP nie precyzuje, czy wybrany w ten sposób przewodniczący może sprawować tę funkcję tylko na danym posiedzeniu czy także przez dłuższy czas, czyli do wyboru nowego prezesa banku centralnego.

W sobotę, o godz. 8:56 czasu polskiego w okolicach lotniska w Smoleńsku rozbił się rządowy samolot z parą prezydencką na pokładzie. Prawdopodobnie zginęli wszyscy pasażerowie czyli ponad 88 osób. Poza prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie maszyny znajdowali się m. in. wicemarszałkowie Sejmu Jerzy Szmajdziński i Krzysztof Putra oraz Senatu Krystyna Bochenek, prezes NBP Sławomir Skrzypek, ministrowie kancelarii prezydenta, posłowie, senatorowie oraz duchowni i wojskowi

Dołącz do dyskusji: Decyzja ws. szefa NBP i RPP zapadanie po analizie ekspertyz prawnych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl