Czy kary umowne mogą zmniejszyć podatek
Jeśli przedsiębiorca świadomie nie dotrzyma warunków zawartej z kontrahentem umowy, kara pieniężna, jaką za to zapłaci, nie będzie stanowiła kosztu uzyskania przychodu – wynika z jednej z interpretacji podatkowych. Wiele z nich pozwala jednak na zmniejszenie podatku poprzez zaliczenie niektórych kar umownych w koszty i obniżenie tym samym podstawy opodatkowania.
Przepisy ustawy o PIT wyłączają z kosztów uzyskania przychodów kary umowne i odszkodowania z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad lub zwłoki w usunięciu wad towarów lub wykonanych robót i usług.
W koszty kara spełniająca definicję kosztu
Nie oznacza to jednak, że kara niewymieniona w ustawie o PIT będzie automatycznie kosztem firmy.
Aby kara mogła zostać zaliczona w koszty, musi spełnić definicję kosztu uzyskania przychodu, tj. musi być poniesiona w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Innymi słowy, przedsiębiorca musi udowodnić jej przyczynowo skutkowy związek z osiągniętym przez firmę przychodem. Nałożona kara nie może też wynikać z nieracjonalnego i pozbawionego należytej staranności działania łamiącego warunki umowy przedsiębiorcy. |
Powyższe stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 3.01.2014 r. o sygn. ILPB4/423-402/13-2/ŁM, zaliczając do kosztów firmy karę za nieterminowe przekazanie dokumentów, a także Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 31.05.2012 r. o sygn. IPTPB3/423-158/12-2/PM, uznając za koszt podatkowy karę za opóźnienie w realizacji usługi. Tak samo orzekł NSA w wyroku z 17.01.2012 r. o sygn. akt II FSK 1365/10 w sprawie kary umownej za odstąpienie od umowy leasingu.
Podatku nie obniży zapłata za umyślne naruszenie umowy
Jeśli przedsiębiorca świadomie nie dotrzyma warunków zawartej z kontrahentem umowy, kara pieniężna, jaką za to zapłaci, nie będzie stanowiła kosztu uzyskania przychodu. W interpretacji indywidualnej z dnia 6.02.2012 r. o sygn. IBPBI/2/423-1336/11/MS Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał, że kosztami podatkowymi mogą być jedynie kary będące skutkiem okoliczności, na które racjonalnie działający przedsiębiorca nie miał wpływu.
Katarzyna Miazek, Tax Care
Dominik Mędrzycki, księgowy Tax Care
Dołącz do dyskusji: