SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Canal+ przejął pirackie domeny, ich twórca zapłaci za szkody

Canal+ Polska wspólnie z innymi pokrzywdzonymi podmiotami i organami ścigania doprowadził do zamknięcia serwisów rapidu.net, darkw.pl i freshfile.pl, na których nielegalnie udostępniano filmy i seriale z jego oferty. W ramach porozumienia firma dostanie ustaloną kwotę od ich dotychczasowego właściciela i przejęła domeny, na których obecnie promuje platformę Canal+ online.

Porozumienie jest finałem kilkuletnich działań w sprawie pirackich serwisów rapidu.net, darkw.pl oraz freshfile.pl. Zespół w Canal+ Polska do walki z piractwem trzy lata temu zauważył, że na tych stronach, zarządzanych przez jednego administratora, nielegalnie udostępnianych jest mnóstwo filmów i seriali, m.in. z oferty Canal+.

Od stycznia 2019 roku do lutego br. zespół tylko na rapidu.net naliczył ponad 240 tys. plików z filmami, serialami i innymi treściami wideo, do których prawa ma firma. Canal+ oraz inni nadawcy i platformy streamingowe (m.in. HBO, Fox, Disney, Netflix, CD Projekt, TVN) zgłaszały też linki prowadzące do witryny. Google na wniosek ponad 600 podmiotów z całego świata usunął ponad 12,6 mln odnośników do rapidu.net, serwis zajmuje 20. miejsce w globalnym rankingu takich naruszeń.

Pirackie domeny teraz promują Canal+ online

Canal+ Polska zdecydował się podjąć rozmowy z właścicielem pirackich witryn. W ramach porozumienia zapłaci on firmie za wyrządzone szkody (nie podano, jak dużą kwotę), zobowiązał się, że w przyszłości nie założy podobnych witryn oraz przekazał nadawcy domeny rapidu.net i darkw.pl.

Firma pod tymi adresami promuje teraz ofertę swojej platformy Canal+ online. W komunikacie podkreśla, że „to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, która z jednej strony pokazuje skuteczność Canal+ Polska w działaniach antypirackich i poważne podejście do ochrony własności intelektualnej a z drugiej demonstruje innowacyjny sposób edukowania i promowania legalnej oferty wśród użytkowników, którzy dotychczas korzystali z treści nielegalnie rozpowszechnianych”.

Wojna Canal+ i Cyfrowego Polsatu z internetowymi piratami

Czołowi nadawcy i operatorzy telewizyjni od kilku lat informują o osiągnięciach w walce prawnej z serwisami internetowymi nielegalnie udostępniającymi ich treści.

Na początku czerwca br. Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał 49-latka z powiatu mrągowskiego na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata oraz nakazał zapłatę 2,5 mln zł Canal+ Polska oraz Cyfrowemu Polsatowi. Skazany nielegalnie udostępniał w internecie sygnał obu platform telewizyjnych.

Pod koniec 2020 roku Sąd Rejonowy w Wieliczce prawomocnie skazał mężczyznę za nielegalne udostępnianie w internecie sygnału platform Canal+ i Cyfrowy Polsat. Dla ich operatorów zasądzono po 526,3 tys. zł odszkodowania.

Jesienią 2019 roku Canal+ informował, że sąd skazał na 8 miesięcy ograniczenia wolności właściciela serwisu Patrzajto.pl (wcześniej działającego jako Vodtu.pl), w którym nielegalnie udostępniano drugi sezon serialu „Belfer”. Firma sama zawiadomiła o tym organa ścigania.

Z kolei w połowie ub.r. informowaliśmy o palestyńskim kanale telewizyjnym, który nielegalnie pobierał transmisje Polsat Sport i Canal+ Sport. Pochodziły prawdopodobnie z nielegalnego streamingu. Palestyński nadawca po naszej publikacji przestał wykorzystywać sygnał polskich stacji. Dalej kontynuuje jednak nielegalne transmisje, używając do tego m.in. streamów szwajcarskich kanałów sportowych.

Co grozi za nielegalny sharing?

Przestępstwo sharingu polega na nielegalnym rozdzieleniu uprawnień karty abonenckiej i udostępnieniu tych uprawnień osobom do tego nieuprawnionym przy użyciu urządzeń niedozwolonych, za pośrednictwem Internetu.

W procederze sharingu biorą udział dawca - oferujący nielegalną usługę i biorca – osoba, której udostępniana jest telewizja. Dawca popełnia przestępstwo określone w artykule 6, a biorca w artykule 7 ustawy o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym:

Art. 6 brzmi: "Kto, w celu użycia w obrocie, wytwarza urządzenia niedozwolone lub wprowadza je do obrotu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3". Tej samej karze podlega świadczący usługi niedozwolone.

Artykuł 7. mówi o karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku za posiadanie lub używanie urządzenia niedozwolonego. - Jeżeli sprawca używa urządzenia niedozwolonego wyłącznie na własne potrzeby, podlega grzywnie - brzmi przepis.

Dołącz do dyskusji: Canal+ przejął pirackie domeny, ich twórca zapłaci za szkody

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rtv
O jaa, to jeszcze jest piractwo? Wstyd . Tyle jest serwisow vod i komus chce sie piraty ogladac?
0 1
odpowiedź
User
waw
O jaa, to jeszcze jest piractwo? Wstyd . Tyle jest serwisow vod i komus chce sie piraty ogladac?

Tak, właśnie przez to, że jest tyle serwisów i każdy chce swój własny abonament.
1 0
odpowiedź
User
Fr
Ciekawe czy platformy podzieliły się odszkodowaniem z innymi nadawcami obecnymi na tych platformach.
0 0
odpowiedź