BlackBerry oskarża Snapchata o naruszenie patentów
Firma BlackBerry, dawny producent smartfonów, a obecnie dostawca oprogramowania wniósł pozew sądowy przeciwko firmie Snap, właścicielowi aplikacji Snapchat. Według oskarżeń w Snapchacie zastosowano bezprawnie patenty związane głównie z geolokalizacją, technologiami reklamowymi oraz rozwiązaniami w obszarze interfejsu.
Oskarżenia sformułowane przez BlackBerry pod adresem Snapa są podobne do tych, jakie dawny producent smartfonów skierował przeciwko Facebookowi. Chodzi o rzekome bezprawne wykorzystanie patentów należących do BlackBerry związanych z urządzeniami mobilnymi.
Na ponad 70 stronach pozwu prawnicy BlackBerry twierdzą, że w aplikacji Snapchat bez wymaganych zgód i opłat wykorzystano rozwiązania dotyczące m.in. map i geolokalizacji, szybkiej komunikacji pomiędzy użytkownikami, elementów interfejsu Snapchata czy technologiami reklamowymi.
W pozwie BlackBerry wyjaśnia, że od roku komunikował się ze Snapem w sprawie spornych patentów, nie spotkał się jednak z satysfakcjonującą odpowiedzią, w związku z czym firmie pozostała jedynie droga sądowa.
- Jesteśmy przekonani że w naszych relacjach z różnymi partnerami jest znacznie więcej okazji do współpracy niż prowadzenia sporów – zaznaczyła w rozmowie z serwisem The Verge Sarah McKinney, rzeczniczka BlackBerry. – Wciąż pozostawiamy nasze drzwi otwarte dla wszystkich, jednak niekiedy nie pozostaje inny sposób niż sąd na ochronę naszej własności intelektualnej.
Oprócz Facebooka i Snapa BlackBerry ma już na swoim koncie patentowe spory z takimi firmami jak Nokia, Qualcomm, Blu czy Typo. BlackBerry był znany na rynku jako producent telefonów, jednak we wrześniu 2016 r. zrezygnował z działalności w tym segmencie i zajął się branżą oprogramowania ze zmiennym szczęściem. W zakończonym 30 listopada ub.r. III kwartale roku fiskalnego BlackBerry zanotował stratę netto w wysokości 275 mln dol., w porównaniu do 117 mln straty w analogicznym okresie roku poprzedniego.
Dołącz do dyskusji: BlackBerry oskarża Snapchata o naruszenie patentów