SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Banki oczekują zaostrzenia polityki kredytowej

Banki przewidują w IV kwartale zaostrzenie polityki kredytowej wobec małych i średnich firm oraz nieznaczny wzrost popytu na kredyt długoterminowy dla dużych przedsiębiorstw. W kredytach dla klientów indywidualnych spodziewane jest dalsze zaostrzanie polityki kredytowej i obniżenie się popytu na kredyty, wynika z co kwartalnej ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Ankieta została przeprowadzona na przełomie września i października 2011 r. wśród 27 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 79%

W III kwartale 2011 r. większość banków nie dokonała zmian w polityce kredytowej wobec przedsiębiorstw, przy czym żaden bank nie zadeklarował złagodzenia kryteriów udzielania kredytów.

Zaostrzenie kryteriów kredytowych dotyczyło kredytów długoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, a większość banków określiła zaostrzenie polityki kredytowej jako nieznaczne. Banki nie dokonały tez dużych zmian warunków udzielania kredytów dla przedsiębiorstw w III kw.

Banki zaostrzające politykę kredytową tłumaczyły to przede wszystkim podwyższonym ryzykiem związanym z przewidywaną sytuacją gospodarczą. Banki uznały ten czynnik za decydujący o zaostrzeniu polityki kredytowej po raz pierwszy od III kw. 2009 r. Nieliczne banki, które złagodziły warunki udzielania kredytów, uzasadniały to wzrostem presji konkurencyjnej.

W porównaniu z poprzednim kwartałem istotnie obniżył się odsetek banków deklarujących obniżenie marż na kredytach dla przedsiębiorstw.

W IV kw. banki oczekują zaostrzenie polityki kredytowej wobec MSP oraz nieznaczny wzrost popytu na kredyt długoterminowy dla dużych przedsiębiorstw. Zaostrzenie dotyczyć będzie przede wszystkim kredytów długoterminowych. Większość banków nie przewiduje zmian polityki kredytowej wobec dużych przedsiębiorstw.

W kredytach dla klientów detalicznych (kredyty mieszkaniowe i konsumpcyjne) w IV kw. spodziewane jest zaostrzenie polityki kredytowej i obniżenie się popytu na kredyty.

NBP podał, że od trzech kwartałów odsetek banków deklarujących zaostrzenie polityki kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych utrzymuje się na niskim poziomie.

Podobnie jak w poprzednim kwartale, w III kw. banki najczęściej wymieniały zaostrzenie nieuwzględnionych w ankiecie warunków udzielania kredytów mieszkaniowych - przede wszystkim zmiany w zakresie procedur oceny zdolności kredytowej i określiły ich skalę jako znaczną. Zaostrzenie warunków dotyczyło również marż pobieranych od kredytów o podwyższonym ryzyku oraz – podobnie jak w dwóch poprzednich kwartałach – wymaganych zabezpieczeń. Dodatkowo banki te wymieniały pogorszenie się jakości portfela kredytów mieszkaniowych i prognozy sytuacji na rynku nieruchomości.

Ponad jedna czwarta banków odczuła spadek popytu na kredyty mieszkaniowe w III kw. 2011 r. Banki dokonały obniżek pozaodsetkowych kosztów kredytów.

Większość banków przewiduje zaostrzenie polityki kredytowej w IV kw. 2011 r.W ujęciu netto ponad jedna trzecia ankietowanych banków oczekuje obniżenia się popytu na kredyty mieszkaniowe w IV kw. 2011 r.

W kredytach konsumpcyjnych III kw. przyniósł nieznaczny spadek popytu na kredyt - jedna trzecia banków uznała pogorszenie się sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych za główną przyczynę spadku popytu na kredyty konsumpcyjne.

Jednocześnie wszystkie warunki udzielania kredytów konsumpcyjnych zostały złagodzone, w szczególności w zakresie kosztów obsługi kredytu. NBP podał, że zmiany udziału kredytów zagrożonych w portfelu kredytów konsumpcyjnychbyły podstawą do łagodzenia polityki kredytowej w tym obszarze.

W ujęciu netto banki przewidują niewielkie zaostrzenie polityki kredytowej w segmencie kredytów konsumpcyjnych w IV kw. oraz pewnego obniżenia się popytu na te kredyty.

Dołącz do dyskusji: Banki oczekują zaostrzenia polityki kredytowej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl