Amazon rezygnuje z europejskich pośredników
W kwietniu Amazon zakończy w Europie współpracę z dystrybutorami, którzy zamawiali produkty oferowane na jego platformie. Celem są oszczędności i utrzymywanie maksymalnie niskich cen.
Dystrybutorzy, którzy obsługiwali Amazona w Europie, w środę dostali pismo informujące, że w najbliższych miesiącach zamówienia będą ograniczane, a w kwietniu współpraca ustanie. Chodzi o firmy, które u wytwórców zamawiały dla koncernu produkty sprzedawane w jego własnym sklepie internetowym.
Amazon w ten sposób działał w Europie przez lata. Teraz zdecydował, że we własnym zakresie będzie zamawiał produkty. A dystrybutorom sugeruje, że tak jak inni sprzedawcy mogą założyć konta na jego platformie i prowadzić tam sprzedaż.
Wyjątkami są dystrybutorzy, którzy wytwarzają też własne produkty, oraz ci mający umowy na wyłączność z producentami.
Amazon będzie kupował bezpośrednio od producentów
- Tak jak we wszystkich firmach, regularnie oceniamy nasze podejście do zaopatrywania się w produkty, ponieważ staramy się kontrolować nasze koszty i utrzymywać niskie ceny dla klientów - podkreślił rzecznik Amazona w oświadczeniu.
Zaznaczył, że zakończenie współpracy rozłożono na kilka miesięcy, żeby dystrybutorzy mogli się do niego przygotować.
W ostatnim czasie Amazon starał się automatyzować współpracę z dostawcami: ograniczył liczbę menedżerów odpowiadających za różne kategorie produktowe, w zamian wprowadzając platformę Vendor Central do zarządzania zamówieniami i negocjacji ich warunków.
>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu
Szef agencji e-commerce’owej Martin Heubel uważa, że Amazonowi zależy przede wszystkim na bezpośredniej współpracy z czołowymi producentami z poszczególnych kategorii, żeby mieć pełną kontrolę nad dostępnością i cenami produktów. - A jeśli jest pośrednik, trzeba mu zapłacić lub oddać część marży, którą Amazon woli zachować - powiedział Heubel stacji CNBC.
Amazon zwolnił 18 tys. pracowników
W połowie stycznia Amazon zaczął zwolnienia obejmujące 18 tys. z ok. 300 tys. swoich pracowników biurowych, głównie z obszaru ludzi, doświadczeń i technologii. Cięcia nie dotyczyły centrów logistycznych koncernu.
Szef firmy Andy Jassy tłumaczył, że koncern mocno zwiększył zatrudnienie w ostatnich latach, a obecna sytuacja gospodarcza jest niestabilna.
W czwartym kwartale ub.r. wzrost przychodów Amazona zmalał do 9 proc., a zysk netto skurczył się z 14,32 mld do 278 mln dolarów. Na rynkach poza USA wpływy zmniejszyły się z 37,27 do 34,46 mld dolarów, a strata operacyjna pogłębiła z 1,63 do 2,23 mld, natomiast w całym ub.r. sięgnęła 7,75 mld.
Dołącz do dyskusji: Amazon rezygnuje z europejskich pośredników